حزب همبستگی اسلامی ایران

از راه انتخابات می‌توان برای مسائل مهم کشور تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کرد

عباس عبدی در ششمین کنگره حزب همبستگی ایران اسلامی اظهار کرد: چندی پیش آقای رحیم‌پور ازغدی در مصاحبه‌ای در پاسخ به این‌که اگر جمهوری اسلامی را نخواهیم باید چه کنیم گفته در ساختار جمهوری اسلامی با مردم‌سالاری دینی 100 راه برای اصلاح وجود دارد ولی اگر این ساختار را نمی‌خواهیم انقلاب کنید و کشته دهید ما انقلاب کردیم و 300 هزار شهید دادیم شما هم 3000 کشته دهید؛ اگر این حرف را یک نفر عادی زده بود اهمیت نداشت ولی او کسی است که هر روز در رادیو و تلویزیون صحبت می‌کند ولی این صحبت اخیر او بدترین نوع دفاع از نظام است.

وی توضیح داد: این نظام نیازی ندارد که برای تغییرش کسی خون دهد این اتفاقاتی که پیش آمده هم برای تغییر نظام نبوده نظامی که کارآمدی نداشته باشد هر روز که بگذرد و سطح اقتصادی آن پایین آمده و ارتباط با مردم و تولید کم شود، دیگر احتیاجی ندارد کسی علیه‌اش قیام کند و کشته و شهید دهد بلکه رفتارهای دیگری را انجام می‌دهد. نمونه آن حکومت شوروی است که بدون آنکه خونی ریخته شود به کلی تغییر کرد لذا اگر نظامی متکی به اکثریت رای و حمایت مردم باشد نیازی ندارد که کسی علیه‌اش انقلاب کرده یا مبارزه خونین انجام دهد.

عبدی با تاکید بر این‌که بنیان جامعه ما مبتنی بر انقلابی بود که اکثریت قاطع در آن شرکت کرده‌اند، ادامه داد: این علت ایجاد کننده باعث بقای نظام است و رکن اصلی تغییر سیستم انتخابات می‌شود. البته که وقتی از انتخابات صحبت می‌کنیم معلوم نیست مقصودمان چیست.

وی ادامه داد: از ما سوال می‌کنند که چرا رای دادید و این وضعیت فعلی محصول رای شماست باشد ما هم این را می‌پذیریم، اما این موضوع را هم قبول داریم که اگر به نامزد شما رای می‌دادیم معلوم نبود که چه به روزگار ما می‌آمد. قبل هم نامزد شما آمد و دیدیم چیز عجیب و قریبی نیست. وقتی شما احراز صلاحیت می‌کنید در واقع 90 درصد مسئولیت را قبلا پذیرفته‌اید و دیگر چیزی برای کسی نمانده که بخواهد به آن رای دهد. به قول خودتان اصلح را انتخاب می‌کنید و همه صالح هستند که زحمت آن را شورای نگهبان کشیده است.

 

عبدی خاطر نشان کرد: با نظارت استصوابی و فیلترینگ صحنه‌آرایی می‌کنید. پرسش ما این است که آیا بنیان و فلسفه انتخابات این روند است کما این‌که الزاما هم نباید انتخابات هم منجر به انتخاب بهترین‌ها شود. نمونه بارز آن احمدی‌نژاد در ایران و ترامپ در آمریکا است. مجددا تاکید می‌کنم قرار نیست انتخابات منجر به انتخاب بهترین‌ها شود بلکه انتخابات سازوکاری را فراهم می‌کند تا این‌که مردم بتوانند انتخابشان را اصلاح کنند، لذا رکن اصلی انتخابات داشتن آزادی است.

وی ادامه داد: برخی معتقدند که رکن اصلی انتخابات شرکت مردم می‌باشد ولی این معیار برگزاری انتخابات سالم نیست. مثلا مردم در ایران مجبورند ماشین‌های ایران خودرو و سایپا را خریداری کنند، پراید بخرند و حتی اگر گران شد هم در صف آن می‌ایستند، چون فیلتری جلوی واردات گذاشته‌اند اما اگر این ماشین‌ها کنار ماشین‌های شرکت‌های معتبر بود دیگر کسی آن را نمی‌خرید، لذا خریدن پراید دلیلی بر مطلوبیت این ماشین نیست.

عبدی افزود: درباره‌ انتخابات هم وقتی دو نفر را به ما معرفی می‌کنند که باید به آنها رای دهیم این به معنای انتخابات آزاد و کامل نیست البته یک راه رای ندادن است که آن را به 100 دلیل به صلاح نمی‌دانم. حرف من آن است که بگذارید همه بیایند آن وقت می‌بینید که مردم چگونه ماشین‌های دیگر را به پراید ترجیح می‌دهند.

این فعال سیاسی با تاکید بر لزوم توجه به احزاب در انتخابات اظهار کرد: مهم‌ترین وسیله برای خرید خانه و یا هر وسیله‌ای داشتن عنصر واسطه است چون واسطه‌گری رکن اصلی بین مردم و نهاد جامعه به‌شمار می‌آید درعرصه سیاسی هم نهاد واسطه احزاب است که وقتی نهاد واسطه نباشد نمی‌توانند از انتخابات آزاد و کارآمد حرف بزنند.

وی بی‌طرفی نهاد نظارتی و مجری انتخابات را به عنوان شرط دیگر برای برگزاری انتخابات دانست و تصریح کرد: بی‌طرفی رکن اصلی ارتباط مردم و جامعه با دولت‌ها است لذا باید نهاد مجری و ناظر انتخابات بی‌طرف باشند همچنین از راه انتخابات می‌توان برای مسائل مهم کشور تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کرد اما وقتی نمی‌توانیم راجع به سیاست خارجی و مسائل کلان کشور حرف بزنیم می‌خواهیم چه‌طور با یکدیگر رقابت کنیم.

این فعال سیاسی گفت: شرط برگزاری انتخابات شرکت کمیت قابل قبول مردم است البته که این کمیته به تنهایی کافی نیست. نمی‌توان فقط روستاییان را به شرکت در انتخابات ترغیب کرد، باید از اقشار گوناگون یعنی اساتید، وکلا، روزنامه‌نگاران، کارگران و کشاورزان در انتخابات شرکت کنند. عامل دیگر آن است که همه نامزدهای خودشان را در انتخابات داشته باشند و از بین آنها انتخاب کنند همچنین وجود احزاب و بی‌طرفی نهادهای اجرایی و نظارتی و داشتن آزادی و بازبودن فضا برای طرح مسائل و اهداف و مطالبات موضوع مهمی است. در شرایط فعلی علی‌رغم تمامی این انتظارات دست ما خیلی باز نیست همان‌طور که مجبوریم پراید بخریم و با آن مسافرت کنیم مجبور هستیم در انتخابات پرایدی شرکت کنیم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *