خبری

هیات‌های اجرایی زحمت هیات‌های نظارت را کم کردند

موسوی لاری: هیات‌های اجرایی زحمت هیات‌های نظارت را کم کرد

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالواحد موسوی لاری در ششمین کنگره حزب همبستگی ایران اسلامی که روز پنجشنبه برگزار شد، گفت: همه شرایط برای ناامیدی افراد در فعالیت سیاسی فراهم است اما باید با همه این فضاها و شرایط ناامید کننده دوستان فعال باشند چرا که برای مجموعه اصلاح طلبان راهی جز صندوق های رای نیست. یکی از بدیهی ترین کارها برای سیاست ورزی در شرایط امروز ایجاد تشکل‌های مدنی است که واسطه بین حاکمیت و توده های مردم است و راهی جز آن وجود ندارد.

این فعال اصلاح طلب با طرح این سوال که آیا این مسئله بدیهی به راحتی انجام می‌شود و فعالیت حزبی در جامعه موثر است؟ گفت: برای اینکه ببینیم آیا فعالیت های حزبی موثر بوده است یا نه باید ببینیم که از چه زمانی این فعالیت‌ها شکل گرفته و امروز در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

وی با اشاره به اینکه ۲۴۰ حزب تایید و پروانه مجوز دارند گفت: این تعداد کمی است؛ بیش از ۸۰ حزب خود را با قانون جدید همسو کردند اما واقعیت مسئله این است که آیا وجود احزاب متعدد به فعالیت حزبی کمک می‌کند؟آیا وجود این تعداد حزب نشانگر فعالیت مطلوب حزبی است یا اینکه دچار یک نوع سلیقه گرایی گروهی و جمعی شده ایم که نمی توانیم در یک سطح خیلی وسیع با یکدیگر کار کنیم، هر چند نفری که به واسطه دوستی یا روابط دیگر در کنار هم جمع می شوند یک حزب را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: احزاب به صورت انفرادی ما را با مشکل مواجه می‌کند یعنی وجود احزاب به این شکل، راه رسیدن به نقطه مطلوب را ناهموار می کند. بنابراین صرف مجوز گرفتن احزاب و این که احزاب می‌توانند کنگره برگزار کنند نمی توانیم بگوییم که فضای فعالیت سیاسی مطلوب است.

وزیر کشور دوران اصلاحات گفت: باید بر این نکته تاکید کنیم که فعالیت جداگانه احزاب به جایی راه نمی‌برد، احزابی که مشترک‌های زیادی دارند و می‌توانند فعالیت کنند باید در قالب جبهه‌ای واحد حرکت کنند، یعنی هر تعداد از احزاب سیاسی اصلاح‌طلب یا اصولگرا باید به شکل جبهه‌ای حرکت کنند تا فعالیت سیاسی معنا پیدا کند. ‌هنوز تا رسیدن به نقطه ای که احزاب سیاسی بتوانند به صورت موثر نقش‌آفرین باشند فاصله زیادی داریم اما به معنای این نیست که نشود کاری کرد.

وی نکته دوم خود را در رابطه با موضوع اصلاح‌طلبی عنوان کرد و گفت: از سال ۷۵ فضای جدیدی در کشور رقم خورد، برای فعالیت‌های این مجموعه عناوینی مانند جریان خط امام و غیره انتخاب کردیم.این جریان فکر می‌کرد حضورش کار خیر و خوبی است و یا لااقل اگر کاری هم نمی کند می‌تواند نگاهش را در جامعه مطرح کند.از آن تاریخ، واژه‌ای به نام اصلاحات به وجود آمد و این جریان که از سال ۷۶ توسط مردم به قدرت رسید جریان اصلاحات نامگذاری شد و گفته شد که این جریان می‌خواهد متناسب با مطالبات مردم در حوزه حکمرانی و اداره جامعه اصلاحاتی به وجود بیاورد که آن اصلاحات مطلوب مردم است واژه اصلاحات از آن تاریخ به بعد به این جریان گفته شد.

وی با بیان اینکه وقتی ما می‌گوییم اصلاحات، این اصلاحات زیر چتر جمهوری اسلامی است، گفت: به عنوان جریان اصلاحات میخواهیم نوع نگاهی که به مردم و فعالیت‌های اجتماعی سیاسی فرهنگی وجود دارد عوض شود و متناسب با مطالبات امروز مردم کارها پیش برود. از آن تاریخ ۲۳ سال گذشته است و قاعدتاً باید نگاهی به راهی که طی شده است داشته باشیم، تاکید کرد: باید نگاهی به وضعیت موجود و به آنچه که در پیش رو داریم داشته باشیم، آیا تا به امروز ما توانستیم در روش‌ها و اداره جامع تاثیری داشته باشیم؟

وی ادامه داد: در مقطع ۸ ساله‌ دولت اصلاحات تا چه اندازه توانسته‌ایم که موفق باشیم؟ اگر توفیق نداشتیم چه مقدار کمی و کاستی هایی نیز وجود داشته است چه مقدار از این کم و کاستی ها مربوط به مشکلات درونی جریان اصلاحات بوده و چند درصد متوجه کارشکنی‌های جریان مخالف جریان اصلاحات بوده است اگر نتوانیم این ارزیابی را امروز داشته باشیم نمی توانیم با مخاطبین امروزمان وارد گفت‌وگو شویم.

موسوی لاری یادآور شد: عدم پایبندی به الزامات اصلاح‌طلبی توسط بعضی از اصلاح‌طلبان یکی از مشکلات این جریان طی سالهای گذشته بوده است یکی از مشخصه‌های اصلاح‌طلبی این بوده است که مشارکت مردم را در همه عرصه ها به عنوان یک اصل توجه کنند، اما باید دید که خود جریان اصلاح طلبی چقدر به این اصل پایبند بوده است؟!

وزیر دولت اصلاحات اظهار داشت: الان در چه شرایطی هستیم واقعاً فشارها یا خود ما در این فضایی که به وجود آمده نقش داریم آیا زمانی داریم که با نسل بعد از خودمان صحبت کنیم یا در مواجهه با مطالبات نسل جدید با مشکل مواجه هستیم یا زبان مفاهمه ما کند شده است؟ اگر چنین باشد اصلاح طلبان تمام شده اند.

وی ادامه داد: اگر معنای این باشد اصلاح‌طلبان باید در رفتار و حوزه مطالباتشان بررسی انجام دهند من نمی گویم تجدیدنظر ولی واقع‌نگری بیشتری برای رسیدن به نتیجه داشته باشیم و این موضوع نیز باید از همین جا شروع شود

موسوی لاری گفت : احزاب و تشکل‌های سیاسی باید از فرصت ها برای انجام این مسئله استفاده کنند، البته شاید به من بگویند الان نزدیک انتخابات و شرایطی که هست وقت این حرف ها نیست الان وقت این است که ما تصمیم بگیریم

وزیر کشور دوران اصلاحات گفت: از نظر ما اصلاح طلبان برداشتهایی از قانون اساسی صورت گرفته است که به جای قانون اساسی نشسته اند که مشکل اصلی ماست.

وی گفت: سال ۶۹ یا ۷۰ بحث نظارت استصوابی مطرح شد نتیجه آن حذف ۴۴ نفر از نمایندگان مجلس سوم و جلوگیری از ورود آنها از گردونه رقابت انتخابات شد.

موسوی لاری افزود : آن روز که این تفسیر از اصل ۹۹ قانون اساسی شد خیلیها به این مسئله توجه نکردند بنابراین رسیدیم به جایی که فرماندار خودش به تنهایی حق ندارد معتمدین محلی را دعوت کند بلکه باید به همراه دادستان و اداره ثبت معتمدین را به هیئت نظارت معرفی کند و هیئت نظارت هم اگر خواست تایید می کند و اگر نخواست تایید نمی‌کند

وی تصریح کرد: آماری که امروز و فردا، منتشر می شود نشان می دهد شکل گیری هیات‌های اجرایی با توجه به شرایط و قانون جدید؛ نتیجه این خواهد بود که این بار هیئت های اجرایی افراد مختلف را رد صلاحیت کرده اند یعنی زحمت هیئت های نظارت تا خدی کم شده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت:سال ۹۵ تغییر جزیی در قانون انتخابات دادند که براساس آن هیات های اجرایی به گونه‌ای شکل گرفت که خود این هیئت های اجرایی عده زیادی را رد صلاحیت کردند. همین دعوایی که هیات‌های اجرایی با فرمانداری ها و مسئولین اجرایی داشتند احراز و عدم احراز صلاحیت بود یعنی این بحث دامنه داری که قریب بیست و چند سال است مطرح بوده که شورای نگهبان روی این مسئله حساس بود که باید احراز صلاحیت کنیم و چون احراز نکردیم بنابراین نمی‌توانیم که تایید کنیم این بار هیات های اجرایی به این مسئله پرداخته اند.

وی گفت: یکی از فرمانداران به من می گفت که با خیلی از اینها که بحث می کردیم می گفتند چون برای ما تایید فرد احراز نشده است، نمی‌توانیم رأی بدهیم. این کلمه احراز در مجلس پنجم برای شورای نگهبان به پیشنهاد دولت قانونی رفت مجلس آنجا تصویب شد شورای نگهبان ایراد گرفت رفت تشخیص مصلحت و به تایید مجمع رسید و ابلاغ شد.

موسوی لاری گفت: در آنجا گفته شد که رای گیری در شورای نگهبان برای عدم صلاحیت است یعنی تاکید شد که شورای نگهبان وارد بحث ابراز و عدم احراز شود. شورای نگهبان باید با مستندات رای دهد که فرد صلاحیت ندارد ولی چه زمانی به این قانون عمل شد و چرا احزاب و نمایندگان و تاثیرگذاران ما به این مساله نپرداختند که امروز علاوه بر شورای نگهبان هیات‌های اجرایی هم دچار این موضوع شدند و دایره تعیین به مراتب تنگ تر شده است و بسیاری از افراد با عنوان عدم احراز از گردونه رقابت خارج شده‌اند.

وزیر دولت اصلاحات افزود: ما دو کار باید انجام دهیم یکی کار حزبی در قالب فعالیت های جبهه ای باید دنبال کنیم دوم این که روی این قوانین و مقررات حساسیت نشان دهیم یعنی فعالیت کنیم گزارش تهیه کنیم و کار کنیم. مطالبه کنیم قانونی که مجلس تصویب کرده مجمع تشخیص تایید کرده چرا اجرا نمی شود. مسوول این بی توجهی ها چه کسی است؟

موسوی لاری گفت: رسیدگی به مسایل مربوط به انتخابات آنقدر محدود شده است که دولتی که مجری انتخابات بوده است عملا در حد تدارکاتچی قرار گرفته است. حتی در معرفی معتمدین هم دیگر نمی تواند نقش داشته باشد چه برسد به بررسی صلاحیت ها بنابراین امیدواریم برگزاری این نشست ها کمک کند به همفکری و دقت نظر در راهی که طی شد و شرایطی که امروز داریم و با یک آهنگ خوبی بتوانیم آینده را ترسیم کنیم.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *