حزب همبستگی اسلامی ایران

نباید با صندوق‌های رای قهر کرد

علی مطهری در ششمین کنگره حزب همبستگی ایران اسلامی در توضیح فلسفه وجودی مجلس و پارلمان در یک حکومت اظهار کرد: فلسفه وجود مجلس جلوگیری از استبداد و دیکتاتوری بوده یعنی بشر به تجربه دریافته وقتی قدرت در یکجا متمرکز می‌شود باعث استبداد خواهد شد لذا باید یک نهاد ناظری وجود داشته باشد تا از استبداد جلوگیری کند، چون تمرکز قدرت در دولت و هر جای دیگری ایجاد استبداد می‌کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ما از ابتدا تعبیر نظام جمهوری اسلامی را ایجاد کردیم حکومتی جمهوری با محتوای اسلامی که دموکراسی در چارچوب احکام اسلام وجود دارد و التزام مردم به اسلام منافاتی با جمهوریت ندارد؛ البته در کشوری که مردمان آن اعتقادی به اسلام ندارند تعبیر جمهوری اسلامی متناقض است اما در کشور ما می‌تواند قابل قبول باشد.

وی با بیان این‌که در قانون اساسی کشورمان مجلس جایگاه خوبی دارد که می‌تواند وزرا و حتی رییس جمهور را عزل کند، افزود: البته باید در عمل بررسی کرد که آیا مجلس چنین قدرتی را دارد یا این‌که به تعبیر آقای هاشمی نهادهای انتصابی چنان روی مجلس سایه انداخته است که آنها می‌توانند مجلس را منحل کنند و در خیلی از جاها اراده خود را حاکم نمایند. مثلا چند نماینده تصمیم می‌گیرند وزیری را استیضاح کنند، اما فشار زیادی به نماینده وارد می‌شود.

مطهری توضیح داد، بعد از تصمیم استیضاح وزیری بلافاصله فشار به نماینده می‌آورند؛ در این وضعیت ببینید نماینده باید چقدر مقاومت داشته باشد که در مقابل اینها بایستد؛ حتی عده‌ای که می‌خواهند از روی حسن نیت از حقوق مردم و استیضاح دفاع کنند خود را مورد حمله زیاد می‌بینند و امضاء را پس می‌گیرند.

وی ادامه داد: در این وضعیت عملا نماینده در تصمیم‌گیری‌هایش مستقل، آزاد و راحت نیست. قبول دارم که باید مقاومت کند و تحت تاثیر فشارها نباشد، اما بالاخره آنها هم معذوریت دارند و بعد در شهرشان اذیت شده و امکاناتی که باید برای شهرشان بگیرند هم در نظر دارند، بعد هم جلوی مردم‌شان پاسخگو نیستند، لذا ضمن آنکه جایگاه خوبی برای مجلس در قانون اساسی وجود دارد، اما در عمل نماینده نمی‌تواند در آنجایی که باید وارد شده برود و کاری انجام دهد.

این عضو فراکسیون امید در تبیین رفتار در مقابل برگزاری انتخابات گفت: این مساله‌ی مهمی است که چه‌طور باید با مردم رفتار کنیم. آیا باید دائما برای آنها تعیین تکلیف کرده تا مبادا اشتباه کنند؟ پاسخ آن است که باید مردم را آزاد گذاشته تا خودشان رای دهند حتی اگر به اشتباه باشد در این صورت کم‌کم رشد اجتماعی پیدا می‌کنند.

مطهری درباره موضوع تایید صلاحیت‌ها اظهار کرد: باید صلاحیت‌ها تایید شود چون کسانی که فساد اقتصادی و اخلاقی بزرگ دارند نباید در چنین جایگاهی حاضر شوند؛ البته در بررسی‌ صلاحیت‌ها بیشتر به این توجه می‌شود که آن فرد در کجا و کی چه گفته و اگر در جایی انتقادی به نظام داشته او را رد صلاحیت کنند یا این‌که اگر درباره‌ی حکومت و ولی فقیه چیزی گفته باشد آن جمله را پیدا می‌کنند تا آن فرد را رد صلاحیت کنند؛ این یعنی کمتر به فسادهای اخلاقی و مالی توجه می‌شود. نتیجه آن است افراد آزاده نمی‌توانند وارد شده و احیانا افراد متملق و چاپلوس راحت‌تر می‌توانند وارد شوند، لذا باز هم تاکید می‌کنم باید صلاحیت‌ها بررسی شود منتهی به نحو درست آن .

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که مشارکت بالای مردم در انتخابات مساله‌ بسیار مهمی است، افزود: البته این موضوع برای مردم سخت است که در شرایط فعلی همچنان مشارکت بالا داشته باشند؛ حوادثی رخ داده و نارضایتی‌هایی به وجود آمده که برای مردم مشارکت بالا را در انتخابات سخت می‌کند. ممکن است عده‌ای بگویند حضور در انتخابات فایده‌ای ندارد و اصلا برای چه باید شرکت کنند. هرگروهی بیاید همین است و تصمیمات در جای دیگری گرفته می‌شود، اما این طور نیست. می‌شود با مجلس شورای اسلامی خیلی کارهای خوبی را پیش برد، لذا باید در انتخابات شرکت کرد.

مطهری خاطر نشان کرد: با همین مجلس و نهادها می‌توان کارهای مهمی را انجام داد راه اصلاح بسته نیست این‌که عده‌ای می‌گویند راه اصلاح بسته است و فایده ندارد و در انتخابات شرکت نمی‌کنیم اشتباه بزرگی است این ترفند طرف مقابل است تا سطح مشارکت پایین آمده تا آنها پیروز انتخابات باشند. مردم باید با شور و شوق شرکت کنند، ناامید نباشند، این اتفاقات بد بود و باید در جای خود پیگیری شود اما نباید با انتخابات و صندوق رای قهر کرد بلکه باید فعال‌تر شرکت کرد تا باز هم با مجلس شورای اسلامی و نمایندگان شرایط را تغییر داد و بتوانیم به اصلاحات خوبی دست پیدا کنیم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *