حزب همبستگی اسلامی ایران

لغو مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه های آمریکا از بیم اعتراضات ضداسرائیلی

دانشگاه های آمریکا یک به یک اعلام می کنند که مراسم بزرگ فارغ التحصیلی خود را به دلیل نگرانی های امنیتی لغو می کنند. دانشگاه های آمریکا طی هفته های اخیر شاهد اعتراضات کم سابقه ضداسرائیلی بوده است.

دانشگاه کلمبیا در شهر نیوبورک آمریکا مراسم اصلی فارغ التحصیلی خود را که برای هفته آینده برنامه ریزی کرده بود، به دلیل افزایش نگرانی ها از ادامه تظاهرات دانشجویان حامی فلسطین و نگرانی های امنیتی در دانشگاه های سراسر ایالات متحده، لغو کرد.

به گزارش همبستگی به نقل از “فایننشال تایمز”، دانشگاه کلمبیا اعلام کرد که مراسم آغاز سالانه دانشگاه خود را که برای 15 ماه می در چمن جنوبی پردیس اصلی منهتن برنامه ریزی شده بود، لغو می کند.

کانال عصر ایران در تلگرام

در عوض، مدیریت این دانشگاه قصد دارد مراسم‌های کوچک‌تر و جداگانه برای تک‌تک دانشکده های خود برگزار کند، که بیشتر آنها در مجتمع دو و میدانی بیکر، دور از پردیس اصلی برگزار می‌شوند.

لغو مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه های آمریکا از بیم اعتراضات ضداسرائیلی

فروش ویژه فنس دور باغی

این تصمیم در پی اعتراضات هفته‌های اخیر در دانشگاه های سرتاسر ایالات متحده آمریکا گرفته شده که نقطه کانونی آغاز آنها اعتراضات ضداسرائیلی دانشجویان دانشگاه کلمبیا بوده است.

همچنین دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز مراسم اصلی فارغ‌التحصیلی خود را از بیم نگرانی های مشابه لغو کرده است.

روز دوشنبه (دیروز)، رئیس موقت دانشگاه پنسیلوانیا هشدار داد که ممکن است لازم باشد اقدامات شدیدتری برای پاکسازی اردوگاه متحصنان ضدجنگ حامی فلسطین انجام دهد.

“لری جیمسون” رئیس موقت دانشگاه پنسیلوانیا در این باره گفت:” اردوگاه متحصنان محوطه دانشگاه را ناامن کرده است.” او مدعی شد: عده ای می خواهند این اعتراضات را مسالمت آمیز جلوه دهند در حالی که در واقعیت این طور نیست.

“آلن گاربر” رئیس موقت دانشگاه هاروارد نیز در اظهاراتی مشابه خواستار برچیدن اردوگاه دانشجویان متحصن حامی فلسطین شد.

او نسبت به “عواقب انضباطی” برای دانشجویانی که همچنان بخواهند اعتراضات خود را تا سال تحصیلی جدید دانشگاه (23 می) ادامه دهند، هشدار داد.

حتی موسساتی مانند دانشگاه شیکاگو که مدت‌ها بر تعهد خود به آزادی بیان تاکید کرده‌اند، به دنبال نگرانی‌ها در مورد درگیری و آسیب به اموال، نسبت به اقدامات سخت‌تر علیه معترضان هشدار داده‌اند.

برخی از دانشجویان امیدوار بودند که مراسم 15 می دانشگاه کلمبیا بتواند به عنوان فرصتی مغتنم برای رئیس این دانشگاه باشد تا بتواند این جامعه دانشگاهی دوپاره شده را دوباره گرد هم آورد.

مدیران دانشگاه های سراسر آمریکا نگران اختلال بیشتر در برگزاری مراسم فارغ التحصیلی در این ماه هستند، زمانی که دانشجویان و خانواده هایشان در مراسم هایی بزرگ در پردیس اصلی دانشگاه ها برای جشن گرفتن پایان تحصیلشان گرد هم می آیند.

گفتنی است طی روزهای گذشته خشونت های صورت گرفته از سوی پلیس آمریکا برای برچیدن اردوگاه های چادری دانشجویان متحصن حامی فلسطین، انتقاد گسترده بخش بزرگی از جامعه دانشگاهی آمریکا را در پی داشته است.

تاکنون بیش از 2500 دانشجو و استاد معترض از سوی پلیس آمریکا در دانشگاه های آمریکا دستگیر شده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *