حزب همبستگی اسلامی ایران

رویترز : نگرانی از حمله جدید اسرائیل / آوارگان فلسطینی در مرز مصر : جایی برای فرار نداریم

مریم افزود: “من نمی توانم احساسم را توصیف کنم… فرزندانم هر از گاهی از من می پرسند: اسرائیل می خواهد به رفح حمله کند؟ کجا خواهیم رفت؟ آیا می میریم؟ من هیچ پاسخی ندارم.” / خانواده ابومصطفی در مقابل حصار مرزی غزه با مصر که بالای آن سیم خاردار است، لباس های شسته شده خود را بین چادرها آویزان می کنند. خانواده ها هر مواد غذایی کمی که داشته باشند را در قوطی حلبی خالی بالای آتش روی شن ها می پزند.

خبرگزاری رویترز به وضعیت آوارگان فلسطینی در اطراف شهر رفح (جنوبی ترین نقطه منطقه غزه یعنی در نزدیکی  مرز مصر پرداخته است. اسرائیل تهدید کرده است به این منطقه هم حمله می کند اما آوارگان و اهالی می گویند نمی دانند در صورت حمله، به کجا باید فرار کنند چون دیگر جایی برای رفتن نیست.

به گزارش همبستگی، خبرنگاران رویترز اضافه کردند: خیمه خانواده ابومصطفی (از آوارگان فلسطینی) در مقابل حصار بلند بتنی و فلزی جداکننده مرز مصر در شهر رفح، آخرین مکان نسبتا امن در منطقه تحت محاصره غزه است.

منطقه غزه در اثر حمله نظامی اسرائیل نابود شده اما ممکن است شهر رفح در مرز غزه با مصر هم مورد حمله قرار بگیرد.

اعضای خانواده ابومصطفی در میان بیش از یک میلیون فلسطینی آواره هستند که در مناطق اطراف رفح به طور موقت ساکن شده اند. آنها می‌ترسند در این منطقه کوچک هیچ راه فراری از حملات ارتش اسرائیل نداشته باشند.

شهر رفح در انتهای جنوبی منطقه غزه قرار دارد.

منطقه غزه و رفح

لیلا ابومصطفی گفت: منظورم این است که ما هر روز آواره هستیم. این آوارگی برای من سخت است زیرا دو دختر معلول دارم. نه می توانم آنها را حمل کنم، نه جابجا کنم و بیاورم. نه ماشین دارم و نه وسیله ای برای جابجایی. “

وی افزود: “اگر قرار باشد دوباره آواره شوم، من از اینجا بیرون نمی روم.”

خانواده ابومصطفی در مقابل حصار مرزی غزه با مصر که بالای آن سیم خاردار است، لباس های شسته شده خود را بین چادرها آویزان می کنند. خانواده ها هر مواد غذایی کمی که داشته باشند را در قوطی حلبی خالی بالای آتش روی شن ها می پزند.

اعضای آواره خانواده فلسطینی ابومصطفی که به دلیل حملات اسرائیل از خانه خود گریخته اند غذا آماده می کنند –  مرز با مصر (رفح در جنوب نوار غزه) –  10 فوریه 2024،  رویترز/محمد سالم

آوارگان فلسطینی در اطراف شهر رفح غزه – مرز مصر – عکس : رویترز

مریم یکی از دیگر آوارگان فلسطینی در اطراف شهر رفح (جنوب غزه) گفت ترس از حمله اسرائیل به رفح به نگرانی اصلی آوارگان تبدیل شده. مریم زنی است که در آغاز جنگ با سه فرزند 5، 7 و 9 ساله اش از خانه خود در شهر غزه (شمال منطقه غزه) گریخت.

مریم افزود: “من نمی توانم احساسم را توصیف کنم… فرزندانم هر از گاهی از من می پرسند: اسرائیل می خواهد به رفح حمله کند؟ کجا خواهیم رفت؟ آیا می میریم؟ من هیچ پاسخی ندارم.”

اسرائیل از 4 ماه قبل و با آغاز جنگ، ابتدا شمال منطقه غزه را مورد هدف قرار داد و از ساکنان آن خواست به سمت مرکز (منطقه خان یونس)، شهر و خانه خود را تخلیه و فرار کنند. سپس منطقه مرکزی غزه را هم مورد حمله قرار داد و این بار مردم به سمت جنوب یعنی رفح فرار کردند و آوارگی آنها ادامه یافت.

جنگ اسرائیل در غزه به دنبال حمله حماس به اسرائیل از غزه شروع شد. در این حمله غافلگیرکننده، 1200 نفر کشته و 250 نفر دیگر به اسارت گرفته شده و به غزه منتقل شدند.

آوارگان فلسطینی در اطراف شهر رفح غزه – مرز مصر – عکس : رویترز

“بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل دستور داده است طرحی برای تخلیه غیرنظامیان آواره ایی که در رفح جمع شده اند تهیه شود. آوارگانی که در چادرها در خیابان، در مناطق خالی، در ساحل، یا مانند خانواده ابومصطفی در نوار شنی امتداد مرز مصر قرار دارند.

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی به نتانیاهو اطلاع داده است اسرائیل بدون داشتن برنامه‌ای برای کسب اطمینان از امنیت آوارگان فلسطینی در غزه نباید به عملیات نظامی در رفح ادامه دهد.

این تماس تلفنی چند روز پس از آن صورت گرفت که بایدن گفت واکنش نظامی اسرائیل در نوار غزه “بیش از حد” بود.

یک مقام ارشد دولت بایدن درباره مذاکرات غیرمستقیم حماس و اسرائیل هم گفت مذاکره کنندگانی که بر روی توافقی برای آزادی گروگان های اسرائیلی باقی مانده در غزه کار می کنند، طی چند هفته اخیر “پیشرفت واقعی” داشته اند. این مقام مسئول گفت: هنوز خلأهای “بزرگ”  در این توافق وجود دارد که باید پر شود.

 آوارگان فلسطینی که خانه های خود را به دلیل حملات اسرائیل ترک کرده اند، در یک اردوگاه در نزدیکی مرز با مصر، در رفح در جنوب نوار غزه چادر نصب کرده اند و پناه گرفتند-  10 فوریه 2024  – رویترز/  محمد سالم

آوارگان فلسطینی در اطراف شهر رفح غزه – مرز مصر – عکس : رویترز

در حملات قبلی اسرائیل به شهرهای منطقه غزه، ارتش اسرائیل  بدون تهیه هیچ طرح تخلیه ای، تنها از غیرنظامیان می‌خواست، آنجا را به سمت منطقه دیگری به سمت جنوب ترک کنند.

آژانس‌های امدادی هشدار داده اند هرگونه حمله به رفح، فاجعه‌بار خواهد بود جنگی که تاکنون فاجعه های تاسف بار و غیرقابل توصیفی را رقم زده است.

رویترز اضافه کرد: چهار ماه بعد از آغازجنگ اسرائیل، غزه در اثر بمباران شدید روزانه به ویرانه تبدیل شده است. نیروهای زمینی اسرائیل به اکثر مناطق غزه حمله کرده اند. خانه ها، ساختمان های عمومی و زیرساخت ها با حملات هوایی، آتش توپخانه و بمباران تخریب شده اند.

مقامات بهداشتی فلسطین در غزه می گویند بیش از 28 هزار نفر در این جنگ کشته شده اند که حدود 70 درصد آنها زن و کودک هستند و بیش از 85 درصد از جمعیت غزه بی خانمان شده اند. یک بررسی سازمان ملل نشان می دهد در غزه تقریباً از هر 10 کودک زیر پنج سال، یک نفر از سوء تغذیه حاد رنج می برد.

آوارگان فلسطینی در اطراف شهر رفح غزه – مرز مصر – عکس : رویترز

تلاش ها برای دستیابی به آتش بس در غزه و آزادی گروگان های اسرائیلی تاکنون به نتیجه نرسیده است. هفته گذشته، اسرائیل پیشنهاد آتش بس حماس را رد کرد و گفت “در حالی که واحدهای نظامی حماس در غزه پنهان شده اند” درگیری ها را متوقف نمی کند.

منابع امنیتی مصر هم اعلام کردند قرار است روز سه‌شنبه (فردا) با حضور مقامات ارشد قطر و آمریکا و همچنین هیات های اسرائیلی و فلسطینی، گفت‌وگوهای بلندپایه بیشتری انجام شود.

با این حال حملات هوایی اسرائیل از امروز صبح علیه بخش هایی از رفح در جنوب غزه آغاز شد.

حماس اعلام کرده هرگونه حمله نظامی اسرائیل به رفح به معنای “نابود کردن” مذاکرات است؛ مذاکراتی که با هدف دستیابی به توافق برای آزادی گروگان های باقی مانده و آتش بس انجام شده بود.

آوارگان فلسطینی در اطراف شهر رفح غزه – مرز مصر – عکس : رویترز

 طرح تخلیه غیرنظامیان

تاکنون امریکا ، کشورهای اروپایی و سازمان ملل متحد درباره حمله نظامی اسرائیل به رفح هشدار داده اند زیرا این منطقه مملو از آوارگان فلسطینی است . در صورت حمله زمینی و هوایی اسرائیل، آنها هیچ جایی برای فرار و پناه گرفتن ندارند. با این حال نتانیاهو وعده داد برنامه ای برای تخلیه غیرنظامیان از رفح اجرا می شود.

نتانیاهو در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه در شبکه آمریکایی ABC پخش شد؛ گفت نیروهای اسرائیلی به رفح حمله خواهند کرد. او با این حال تاکید کرد ارتش اسرائیل در حال آماده‌سازی یک “طرح دقیق” برای تخلیه و انتقال غیرنظامیان در رفح است. البته وی به این اشاره نکرد که غیرنظامیان فلسطینی قرار است از رفح به کجا بروند زیرا رفح آخرین منطقه در جنوب غزه است که مردم به آنجا پناه آورده اند.

نتانیاهو گفت: “ما این کار را خواهیم کرد. ما تیپ های تروریستی باقی مانده حماس را در رفح خواهیم یافت.” وی افزود: “ما این کار را در حالی انجام خواهیم داد که گذرگاه امن برای مردم غیرنظامی فراهم خواهد شد”.

رویترز افزود: “نتانیاهو صحت آمار کشته های فلسطینی در جنگ غزه را زیر سوال برد و اعداد اعلام شده توسط مقامات بهداشتی تحت مدیریت دولت حماس در غزه را “آمار حماس” توصیف کرد. او مدعی شد :” به ازای هر تروریست حماس در غزه تنها یک غیرنظامی کشته شد”. وی بدون اشاره به جزئیات بیشتر افزود: “ما حدود 20 هزار تروریست حماس از جمله 12  هزار جنگجو را کشته یا مجروح کردیم”.

مقامات بهداشتی فلسطین می گویند حدود 70 درصد از کشته شدگان غزه زنان یا کودکان زیر 18 سال هستند.

ارتش اسرائیل هم در ماه دسامبر (سه ماه قبل) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود معتقد است” به ازای هر جنگجوی حماس دو غیرنظامی در غزه کشته می شوند”.

سازمان جهانی بهداشت سیستم وزارت بهداشت فلسطین در غزه را برای ثبت کشته‌شدگان و مجروحان “بسیار خوب” توصیف می‌کند.

 آژانس‌های سازمان ملل متحد هم به صورت مستمر به ارقام این وزارتخانه در مورد تلفات در غزه استناد می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز هشدار داد: هرگونه حمله گسترده اسرائیل به رفح، وضعیت فاجعه‌باری را ایجاد می‌کند که ابعاد جدید و ناعادلانه‌ای دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *