حزب همبستگی اسلامی ایران

نظرسنجی‌ها سیر صعودی میل به مشارکت را نشان می‌دهد

معاون سیاسی وزیر کشور با تأکید بر این‌که «انتخابات و مشارکت رشد و توسعه را به همراه دارد» گفت: در دو ماه گذشته نظرسنجی‌ها نشان می دهد میل مردم برای مشارکت در انتخابات سیر صعودی داشته است.

ایسنا سیدمحمد تقی شاهچراغی در نخستین همایش ملی نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد در دوره‌های توسعه و حمایت از تشکل‌های سراسر کشور که با عنوان «رویداد ملی به توان مردم نهادها» در محل وزارت کشور برگزار شد، گفت: نقش تشکل‌های مردمی در مشارکت دادن مردم برای موضوعات مختلف از جمله انتخابات تکمیل کننده و مشوق است. بخشی از مسئولیت تشکل‌ها مطالبه از حاکمیت در موضوعات مختلف است که اصولا بخش‌هایی که مردم در آن کار می‌کنند قابل مقایسه با سایر بخش‌ها نیست.

وی افزود: سازمان‌های مردمی در ارتباط با سایر دستگاه ها به ویژه دستگاه های دولتی به عنوان هماهنگ کننده در تعریف میدان با نقش آفرینی در میدان های از پیش تعریف شده کارکرد بسیار ویژه ای دارند. در انتخابات نیز مردم نقش اصلی را ایفا می کنند که این نقش آفرینی هم از منظر اجرا و هم در حضور قابل اهمیت است. تاکنون تقریبا ۵۹ هزار شعبه اخذ رأی در کشور ایجاد شده و ۸۰۰ هزار نفر در شعبات برای دریافت رأی مردم حضور خواهند داشت که این تعداد به جز نیروی انتظامی است و بقیه افراد حاضر نیز به نوعی در حقیقت همت مردمی قلمداد می شوند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که «جمعیت مردمی متشکل از نمایندگان استان‌ها، رأی اولی‌های آموزش دیده و علاقه‌مندان، دانشجویان، معلمان، روحانیون و کشاورزان» است ادامه داد: از همه اقشار ۸۰۰ هزار نفر مشارکت دارند که مجری عملیات انتخابات در کشور هستند. ناظرین انتخابات از بازرسین و شورای نگهبان نیز همه مردمی هستند و کسی در قالب سازمان دولتی تکلیف ندارد که تقسیم کار کرده باشند بلکه مردم ثبت نام می‌کنند و پای کار می‌آیند. حتی اگر قرار بود حق الزحمه‌ای به آن‌ها پرداخت شود این کار هم در حق آن‌ها انجام نشده است ولی باز هم پای کار بودند.

وی افزود: قطعا مشارکت با مردم است و الزام و اجبار ندارد. با توجه به شرایط کشور و شرایطی که در منطقه و سطح بین المللی حاکم است در هر مقطعی که حضور مردم پررنگ‌تر بوده دشمنی‌ها نیز بیشتر بوده است. هرچند که علیرغم تمام گلایه‌مندی ها مردم همیشه حاضر هستند. اصولا مردم طبقه متوسط به پایین نقش بیشتری در مشارکت ایفا می‌کنند. این یعنی مردم حتی با وجود مشکلات باز هم علاقه مند به مشارکت هستند.

شاهچراغی ادامه داد: ما امروز در جنگ رسانه‌ای هستیم و عده‌ای مدام بر طبل یأس و ناامیدی می‌کوبند. برخی می‌گفتند رقابت نیست اما در حال حاضر ۱۳ هزار واجد شرایط در فضای رقابت قرار گرفتند و میدان رقابت فراهم شده است. حلقه های میانی موسسات، سازمان های مردم نهاد و… می‌توانند برای مشارکت بیشتر تلاش کنند. بی‌تردید مشارکت قوی، مجلس قوی را به همراه خواهد داشت.

رئیس ستاد انتخابات کشور تأکید کرد: انتخابات و مشارکت همیشه رشد و توسعه را به همراه دارد. در همین دو سالی که مردمی‌سازی بیشتر بود رشد و توسعه علمی گسترده‌ای داشتیم که پرتاب سه ماهواره یکی از دستاوردهای آن است.

وی با اشاره به محله محوری شدن بررسی مسائل و تعیین جغرافیای خدمت برای تشکل ها گفت: در این مواجهه و تلاش نیاز به پیگیری چهره به چهره است. برای قوی شدن به انسجام ملی و وحدت جمعی نیاز داریم و تشکیل مجلس و مشارکت قوی این امر را محقق می‌کند. مجموعه کشور هر اقدامی که برای انتخابات و اجرای درست آن لازم بود انجام داده و در دو ماه گذشته در نظرسنجی‌هایی که داشتیم مشخص شد میل مردم نسبت به مشارکت در انتخابات سیر صعودی داشته است.

انتهای پیام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *