حزب همبستگی اسلامی ایران

سرنوشت دو ملوان “مفقود شده” آمریکا در شب حمله به یمن همچنان در پرده ابهام

این دو ملوان نیروی دریایی آمریکا درست در همان شبی که آمریکا و انگلیس به یمن حمله کردند، مفقود شده اند و این همزمانی باعث ایجاد گمانه زنی هایی درباره ارتباط احتمالی این حادثه با حمله به یمن شده است.

مقامات نظامی و سیاسی آمریکا با وجود گذشت نزدیک به 3 روز از شب حمله به یمن، هنوز توضیح قانع کننده ای درباره سرنوشت دو ملوان ” مفقود شده”  نیروی دریایی آمریکا در سواحل سومالی ارایه نکرده اند.

به گزارش همبستگی، بنا بر اعلام اولیه منابع آمریکایی، دو ملوان نیروی دریایی ایالات متحده، پس از انجام یک ماموریت شبانه در پنجشنبه شب گذشته در دریا و در سواحل سومالی، همچنان مفقود هستند.

کانال عصر ایران در تلگرام

این اتفاق در همان شب حمله به یمن و در بامداد روز جمعه روی داده است و به گمانه زنی ها درباره پنهانکاری احتمالی مقامات آمریکا درباره وقوع یک حادثه احتمالی دامن زده است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده در منطقه (سنتکام) روز جمعه در بیانیه‌ای تایید کرد که دو “ملوان نیروی دریایی” پس از “انجام عملیات در سواحل سومالی” پنجشنبه شب ناپدید شده‌اند و عملیات جستجو و نجات در جریان است – اما تاکنون و پس از این بیانیه، هیچ جزییات بیشتری در 2 روز گذشته ارایه نشده است.

یک وام حساب شده – فوری – تا ۷۵ میلیون تومان – بدون ضامن

اما روز شنبه، شبکه خبری “ای بی سی” آمریکا برای اولین بار گزارش داد که این ملوانان نیروی دریایی هنگام تلاش برای سوار شدن به کشتی در خلیج عدن به داخل آب سقوط کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که ابتدا یک ملوان به آب افتاده و بر اساس شیوه نامه های نیروی دریایی آمریکا ملوان دیگری برای کمک به ملوان اول به آب پریده است.

طی هفته های گذشته خلیج عدن نقطه کانونی فعالیت نیروی دریایی آمریکا در بحبوحه درگیری های مداوم با نیروی دریایی یمن بوده است، اما هم واشنگتن پست و هم آسوشیتدپرس گزارش دادند که ماموریت ملوانان مفقود شده به تلاش های جاری برای حفاظت از کشتی های تجاری در دریای سرخ مربوط نبوده است.

هنوز مشخص نیست که ملوانان ” مفقود شده” چرا و چگونه سعی در سوار شدن به چه نوع کشتی ای داشتند؟

نیروی دریایی ایالات متحده به طور معمول ماموریت های “ممانعت از دزدی دریایی” را در سواحل سومالی و در خلیج عدن انجام می دهد که شامل سوار شدن نیروهای آمریکایی به کشتی ها می شود تا اطمینان حاصل شود که کشتی ها دارای اعتبارنامه مناسب هستند و مواد غیرقانونی را حمل نمی کنند.

سرنوشت دو ملوان

طی هفته های گذشته تنش‌ها در دریای سرخ و آب‌های اطراف یمن همچنان بالا مانده است که در نهایت منجر به حمله بامداد جمعه آمریکا و انگلیس به مواضعی در یمن شد.

هر چند که به نظر می رسد طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا نیروهای انصارالله و ارتش یمن پیش از حمله تمامی زاغه های مهمات و تسلیحات را به مکان هایی امن منتقل کرده بودند و موشک های آمریکایی و انگلیسی سیلوهای خالی را هدف قرار داده اند.

با این حال مقامات “دولت نجات ملی” یمن وعده داده اند که به تلافی حملات آمریکا و انگلیس تمامی کشتی های تجاری و نظامی این دو کشور و سایر کشورهای موتلف با آمریکا در دریای سرخ  را در لیست سیاه عبور از این آبراه قرار داده اند و به زودی حملاتی را به تلافی حمله بامداد روز جمعه انجام خواهند داد.

برخی رسانه ها گزارش داده اند بسیاری از کشتی های عبوری از دریای سرخ خود را مرتبط با چین می خوانند، تا مورد حمله قرار نگیرند.

هر چند که نیروهای انصارالله طی هفته های گذشته تنها  کشتی های اسراییلی یا عازم بنادر اسراییل را از عبور در دریای سرخ منع می کردند و روند عبور و مرور کشتی های دیگر به روال سابق و بدون مزاحمت در جریان بوده است.

با این حال آمریکا و انگلیس در تبلیغات رسانه ای خود می کوشند حمله به معدود کشتی های مرتبط به اسراییل را مصادق ناامنی “کشتیرانی تجاری بین المللی” دانسته و بر اساس آن سعی در ایجاد اجماعی جهانی برای برخورد با یمن دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *