حزب همبستگی اسلامی ایران

«گشت ارشاد» باید هرچه سریع تر منحل شود

محمد اشرافی اصفهانی در واکنش به خبر درگذشت مهسا امینی به جماران گفت: خانواده های محترم شهدای بزرگ انقلاب مانند شهید محراب با این عمل زشت کاملا منزجر هستند و امیدواریم که این قضیه دیگر تمام شود و تکرار نشود. در تشییع پیکر این خانم مردم کردستان جمع شدند و یک عده هم دارند سوء استفاده و ساختارشکنی می کنند. باید این مسائل حل شود و اینجا نباید رودربایستی به خرج داد؛ باید قاطعانه با عوامل این مسائل برخورد شود.

فرزند شهید محراب با اشاره به اینکه درگذشت مهسا امینی قلوب همه ملت ایران را جریحه دار کرد، گفت: باعث تأسف است که بهانه به دست دشمن می دهیم تا دشمن از این فرصت ها سوء استفاده و ساختارشکنی کند و حتی به رهبر مملکت ما هم اهانت شود. این زیبنده، سزاوار و شایسته نیست و به نظر من باید عوامل این قضیه کاملا شناسایی شود و با آنها برخورد قاطع صورت بگیرد؛ نه فقط زیانی حرف بزنیم، شعار بدهیم و بعد هم رها کنیم.

مشروح گفت و گوی خبرنگار جماران با حجت الاسلام و المسلمین محمد اشرفی اصفهانی را در ادامه می خوانید:

نظر شما به عنوان فرزند شهید محراب در خصوص اتفاقی که منجر به مرگ، دختر 22 ساله، مهسا امینی شد و به طور کلی موضوع «گشت ارشاد» چیست؟

درگذشت تأسف انگیز و ناگوار خانم جوان 22 ساله، مهسا امینی قلوب همه ملت ایران را جریحه دار کرد. من به خانواده محترم ایشان، مادر داغدیده، پدر بزرگوار، بستگان و ارحام ایشان و مردم عزیز و شریف استان کردستان، مخصوصا  مردم شریف سقز، تسلیت عرض می کنم.

ما سالیان سال در کرمانشاه و جوار استان کردستان بودیم. ایام هفته وحدت شیعه و سنّی در زمان حیات شهید بزرگوار محراب، رابطه تنگاتنگی بین مردم استان کرمانشاه و استان کردستان برقرار بود و دائما همدلی و یکدلی مردم عزیز مرزنشین استان های کرمانشاه و کردستان کاملا ثابت شده هستند.

 به نظر من باید عوامل این قضیه کاملا شناسایی شده و با آنها برخورد قاطع و قانونی صورت بگیرد؛ نه فقط زیانی حرف بزنیم، شعار بدهیم و بعد هم رها کنیم، مثل هواپیمای اوکراینی که تعدادی از مردم عزیز جان خودشان را از دست دادند. نباید فراموش شود و مردم منتظر هستند ببینند نتیجه این کار چیست.

 با خاطیان برخورد قاطع صورت پذیرد تا اینگونه مسایل حساس تکرار نشود

 به هر حال «گشت ارشاد» اصلا واژه غلط و داستان اشتباهی است که انسان بخواهد مسائل دینی را به مسأله گشت ارشاد ارتباط بدهد. امر به معروف و نهی از منکر مراحل و شرایطی دارد. کسی که آمر به معروف و ناهی از منکر است باید خودش صلاحیت، لیاقت و شایستگی داشته باشد. متأسفانه ما می بینیم مسئولیت خطیر برخورد با بدحجابی منجر به چنین اتفاقاتی می شود. و گروهی که مؤمن و متعهد و آموزش دیده باشند به ویژه خانم ها بدون دخالت مردها با این مسأله برخورد کنند.

آیا نسبت به سارقین وقاتلین چنین برخوردی می شود؟! وقتی با خانمی که چهار تار موی او پوشیده نیست بخواهند این طور برخورد کنند، واقعا کار زشت و زننده ای است و هیچ قابل توجیه نیست؛ نه شرع، نه قانون و نه اخلاق اجازه چنین کاری را نمی دهد. اگر جلوی این قضیه گرفته نشود بهانه به دست دشمن می دهد. باید  برخورد با این مسایل به صورت کاملا کارشناسی شده و بررسی شده صورت بگیرد و با خاطیان برخورد قاطع صورت پذیرد تا اینگونه مسایل حساس تکرار نشود.

من به عنوان  فرزند شهید محرابی که خون مطهرش در این انقلاب و سنگر نماز جمعه ریخته شد، کاملا محکوم می کنم حرکت زشتی که نسبت به این خانم اتفاق افتاد و خانواده عزیزی را داغدار و استان کردستان که واقعا سنگرنشینان و مرزنشینان این کشور هستند را جریحه دار کرد.

 هرچه سریع تر باید این گشت ارشاد منحل شود

 اعتراض شدید شما به عملکرد غلط گشت ارشاد را شنیدیم. بعضی از شخصیت ها و صاحب نظران گفته اند این گونه گشت ارشاد با این وضعیت که غیرتخصصی است و دست انسان های دلسوز، آگاه و متخصص نیست باید جمع شود. نظر شما در این مورد چیست؟

عرض کردم که به هیچ وجه قابل توجیه نیست و نباید دوام پیدا کند؛ هرچه سریع تر باید این گشت ارشاد منحل شود و اگر بنا بر بودن آن است،  باید تحت عنوان آمر به معروف و ناهی از منکر با شرایط خاص خودش صورت گیرد  با افراد آموزش دیده و متدیّن و باتقوا انجام گیرد.

 و امیدواریم که این قضیه که قلوب میلیون ها انسان را جریحه دار کرد دیگر تکرار نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *