حزب همبستگی اسلامی ایران

در آینده اسنادی از جمهوری اسلامی را منتشر می‌کنیم

یادگار امام گفت: پرونده‌های بسته‌ای که در جمهوری اسلامی هست، بخشی از آن در اختیار ما است و باید به عنوان یک عنصر مبیّن در این فضا در معرض عموم قرار بگیرد. طبیعتا یکی از بخش‌های آن انتشار اسناد است. بخش‌های زیادی از اسناد ما بسته بوده و انشاء‌الله بنا داریم در آینده اسناد را باز کنیم.

سید حسن خمینی در مراسم سی و چهارمین سالگرد تأسیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) گفت: بی تردید همه هویت جمهوری اسلامی وابسته به امام است. البته این امر روشن و واضحی است اما اگر هم کسی در آن تردید و یا بنای شبهه هم داشت، فرمایشات جامع رهبر معظم انقلاب در مراسم امسال سالگرد امام از تعابیر کامل و پر معنایی برخوردار بود که امام را جان و روح جامعه اسلامی معرفی کردند.

به گزارش ایسنا، یادگار امام افزود: جمهوری اسلامی حکومتی بر آمده از یک اراده ملی است؛ یک اراده بزرگ که چهل و چند سال پیش به وقوع پیوست و بی تردید هیچ انقلابی در تاریخ جهان این مقدار حرکت و حمایت قاطبه یک ملت را همراه خودش نداشته است. از نخستین روزهایی که انقلاب شکل گرفته تا آستانه پیروزی و بعد در طول دوره حیات خودش، به گونه ای از همراهی اقشار مختلف مردم استفاده کرده که اگر کسی آن را انکار کند گویی چشمه خورشید را در صبح منکر می شود.

وی تأکید کرد: بی تردید یکی از ابعاد انقلاب این است که رهبر این انقلاب یک مرجع تقلید بود، توده های دیندار جامعه وارد شده بودند و انقلاب طبقاتی نبود؛ یعنی به همان اندازه که در کشاورز و روستایی و کارگر حامی داشت، در بازاری و کارمند و دانشگاهی نیز حامی داشت. انقلاب های دنیا بیشتر به کودتا، شورش یا نهایتا جنبش شبیه هستند، ولی 98 درصد مردم ما به این انقلاب رأی «آری» دادند. اما هر اتفاقی بعد از چهل و چند سال توسط افرادی مورد تردید واقع می شود و به آنجا رسید که عده ای به انکار اصل انقلاب پرداختند.

سید حسن خمینی اظهار داشت: امری که در روزگار ما بدیهی است، وقتی به جلو می رود به یک باره می بینید که قلب شده است. بعد هم شبهه ای را باقی می گذارند و کسانی هم به انگیزه های دیگری در این شبهه می کنند. انقلاب ما فقط مردمی ترین انقلاب قرن نیست، بلکه مردمی ترین انقلاب تاریخ است؛ امام فقط محبوب ترین رهبر قرن نیست، از محبوب ترین رهبران تاریخ است. اما ببینید امری به این وضوح  هم امروزه مورد تردید واقع می شود و  یک عده هم خوششان می آید و این تردیدها را به دروغ تأیید می کنند.

وی افزود: امام نقل کرده که یکبار یک شیعه و غیر شیعه با هم بحث می کردند و طرف می گوید چه قدر می گویید کربلا کربلا؟ شیعه پاسخ داده بود، ما از غدیر یاد گرفته ایم. دیدیم نگفتیم و منکر شدید؛ حالا می گوییم تا لااقل اصلش را فراموش نکنید. حداقل فایده تکرار و بسامد یک پیام این است که انکار آن را در روزگاران بعدی مشکل می کند. تکرارش از این جهت مُهمل نیست. اولا به خاطر پاسداشت حقیقت، دوما به خاطر دینی که به گذشتگان داریم و سوما آثاری که در آیندگان دارد، باید گفت و تکرار کرد.

یادگار امام گفت: امروز فضای مجازی واقعیتی است و تقابل با آن هم آب در هاون کوبیدن است. اما این هم مثل هر بستری دیگر است که در آن می شود دروغ گفت؛ دروغ هایی که  بزرگ است ولی ممکن است کسی آن را باور کند و بر آن پایه و اساسی را قرار دهد.

وی یادآور شد: فلسفه تأسیس مؤسسه از ابتدا برای جلوگیری از تحریف سخنان امام بوده؛ یکی از راه های تحریف همین قلب واقعیت هایی است که شرایط را عوض می کند. آنقدر دروغ های بیّن می گویند که، مطابق آن افرادی می گویند شاید درست بوده؛ ابتدا هم با شایدها شروع می شود و یواش یواش در مسأله ای که آدم فکر می کند از این روشن تر نمی شود، شبهه می کنند. از قدیم بوده که گفتند علی(ع) مگر نماز هم می خواند و تا امروز هم هست.

سید حسن خمینی تأکید کرد: همه هویت جمهوری اسلامی به امام است و اگر امام را بگیرند این ساختمان فرو می ریزد؛ حتی اگر شکلش بماند جانش می رود. لذا باید از رهبر معظم انقلاب تشکر کرد که دائما این نکته را به همه تنبه می دهند. شاید هیچ کسی مانند ایشان در این مسأله عزم نداشته باشد که تنبه بدهد به این نکته توجه کنید و اگر فراموش کردید در حقیقت کسی هستید که بر سر شاخه بن می برید.

وی افزود: مؤسسه به این جهت شکل گرفته که تحریف های صریح و پنهان را پاسخ بدهد. بقیه مسئولیت های ما مسئولیت اختصاصی مؤسسه نیست. ترویج امام و جلوگیری از تخریب را همه نهادها و ارگان ها باید کمک کنند. عظمت امام به اندازه ای است که ترویجش از عهده کارکنان مؤسسه خارج است. همه بر سر خوان گسترده مردم ایران، انقلاب و جمهوری اسلامی هستند و باید در این زمینه کار کنند؛ مسئولیتشان را باید از آنها مطالبه کرد.

یادگار امام اظهار داشت: یکی از بزرگترین وظایف مؤسسه این است که فراجناحی عمل کند. همان اندازه که امام متعلق به همه مردم ایران بود، مؤسسه هم باید متعلق به همه مردم ایران باشد. همان گونه که همه زیر چتر امام بودند، مؤسسه هم باید در خدمت همه باشد. البته این هزینه دارد؛ به خاطر اینکه وقتی شما تریبون را باز می کنید، هر گروه می گوید دیگری نباشد. اگر این وظیفه را پذیرفته اید کوله بارتان را آماده کنید و مرعوب هیچ کس نشوید. مجموعه مؤسسه مربوط به امام و امام متعلق به همه است؛ هرکسی که به امام معتقد است در مجموعه مؤسسه جا دارد و به همین جهت جایگاه یک گروه و دو گروه نیست و چیزی که صحیح می داند را می گوید.

وی تأکید کرد: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در چهارچوب مصالح کلان جمهوری اسلامی حرکت می کند. چون بزرگترین میراث امام «جمهوری اسلامی» است و به هیچ عنوان خدای ناکرده از مؤسسه رفتاری که به تقابل یا تضعیف ارزش ها و ارکان جمهوری اسلامی منتهی شود، دیده نشده و نباید از هیچ کدام کارهای آن بوی این مطلب استشمام شود.

سید حسن خمینی گفت: دومین مسأله در مورد مؤسسه چیزی است که تحت عنوان «جهاد تبیین» مطرح می شود. ما نباید بنشینیم که دشمنان امام هر روز موضوعی برای ما درست کنند و ما به دنبال جواب راه بیفتیم؛ فضای جدال فرهنگی و بحث را ما باید تعیین کنیم. در اثر این رفتارهای آنان به راحتی جای قربانی و جلاد عوض می شود. پرونده های بسته ای که در جمهوری اسلامی هست، بخشی از آن در اختیار ما است و باید به عنوان یک عنصر مبیّن در این فضا در معرض عموم قرار بگیرد. طبیعتا یکی از بخش های آن انتشار اسناد است. بخش های زیادی از اسناد ما بسته بوده و ان شاء الله بنا داریم در آینده اسناد را باز کنیم. این اسناد باز شده خیلی از نقدها را پاسخ می دهد؛ به صورت گزینشی هم آنها را باز نمی کنیم.

وی تأکید کرد: دوره های زمانی پیش رفته و مؤسسه باید به سمت باز کردن اسناد خودش پیش برود.

وی با بیان اینکه یکی از موارد دیگر بحث بالا بردن دانش کارکنان و به خصوص محققان مجموعه است، یادآور شد: در ابتدای انقلاب، امام یک شخصیت معاصر بود و هرکس به قدر فهم خود ایشان را  لمس می کرد. اما کارکنان مؤسسه باید آموزش ببینند تا شناخت دقیق نسبت به زندگی امام داشته باشند، چرا که اگر قرار است همه در این جهاد تبیین کار کنند، بخشی هم نیروهای خود ما هستند.

یادگار امام با اشاره به نمایشگاه های برگزار شده توسط موسسه، ادامه داد: واقعیت این است که الآن یک فضای عمومی وجود دارد که در آن (به مدد فضای مجازی) همه افراد در یک لحظه همه جا حضور دارند؛ ما از این فضا عقب هستیم. شاید بخشی از این وضع به این دلیل بوده که مدیران مجموعه در رده ی سنی ای نبوده اند که این مسأله را بلد باشند. اگر از این فضا استفاده نکرده اید، خودتان را ملامت کنید. در این زمینه نسل های جدید که از فضاهای متفاوت درک درستی دارند، باید کار کنند. البته باید تولید محتوای مناسب کرد. یک کار درست در بزنگاه خودش که قرار می گیرد، چنان اثری می گذارد که از صد صفحه نوشتن بالاتر است. چرا ما این فضا را نمی شناسیم و از آن استفاده نمی کنیم؟! نه اینکه هیچ ندانیم، اما آن مقداری که باید نمی دانیم. 

وی با بیان اینکه مجموعه در آستانه بازنشستگی بخش زیادی از نیروها است، گفت: این جایگزینی باید به شدت و با کمال دقت کارشناسی باشد. هر نیرویی که به مجموعه اضافه می شود باید در حوزه خودش و بهترین متخصص باشد. نیروی بهتر بگیرید و از آنها کار، پیشرفت و کیفیت بهتر بخواهید. البته ما یک غنای سازمانی هم داریم و آن نسل گذشته ای هستند که گنجینه ای از شناخت امام هستند. امام آنقدر بزرگ است که اگر عشاق امام نیامدند با ما همکاری کنند، ضعف ما است. درها را باز کنید و همه را به کار بگیرید و به هیچ عنوان به افرادی که دور هم هستید بسنده نکنید.

سید حسن خمینی ادامه داد: مؤسسه، صف نیست ستاد است؛ باید از پتانسیل همه نهادها استفاده و همه را ترغیب کند به اینکه برای امام کار کنند. حتما در دهه فجر یا سالگرد امام جشنواره ای بگذارید و به نهادی که بیشترین کار در رابطه با امام را کرده جایزه بدهید و او را معرفی کنید. همه باید پیرامون بحث امام، نهضت امام و جلوگیری از دشمنی های نسبت به امام کار کنند. البته ما مراقب هستیم که تحریف صورت نگیرد، بحث جناحی نشود و کسی نخواهد از این مجموعه برای مطامع خودش استفاده کند.

وی با تشکر از زحمات دکتر محمد مقدم به عنوان رییس شورای سیاستگذاری موسسه، به برنامه پنج ساله مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) اشاره کرد و گفت: آقای کمساری این برنامه را به شورای سیاستگذاری آورد. این عزم و همت دوستان خوب بود، ولی باید جزئی تر و دقیق تر باشد. این برنامه پنج ساله نقشه راهی است که معلوم شود کجا باید برسیم و این طور نباشد که هر جایی رسیدیم بگوییم جای درست همین جا است. البته زحماتی که دوستان کشیده اند نمره بسیار قابل قبولی می گیرد. جا دارد یادی کنم از آقای دکتر حمید انصاری که الحق و الانصاف بسیار هم کارشناس بود و همین الآن هم بنده از ایشان استفاده می کنم و به عنوان مشاور عالی بنده فعالیت می کنند و با آقای کمساری هم جلسات نوبتی خیلی خوبی دارند.

یادگار امام ادامه داد: آقای دکتر انصاری الآن هم مشغول کار تدویت ویراست جدید صحیفه امام هستند که قرار شد دوستان مؤسسه هم با ایشان همکاری کنند. تأکید می کنم که ویراست دوم صحیفه از مسئولیت های اولویت دار مؤسسه است و اصلی ترین مسئولیت ما است که باید انجام شود. 

وی اظهار داشت در بخش دیگری سخنان خود اظهار داشت: آقای دکتر کمساری دوره بسیار خوبی را شروع کرده اند. به نظرم این دوره تقریبا دو ساله که شکل گرفته دوره بسیار موفقی است. واقعیت این است که من فکر نمی کردم بعد از دکتر حمید انصاری مدیری بتواند به این سرعت در مجموعه جا بیفتد. چون آقای انصاری یک دوره طولانی در کنار امام بود. ولی آقای کمساری گام بسیار خوبی را در مجموعه شروع کرده اند؛ هم رضایت سازمانی تا جایی که به من گزارش داده اند خیلی خوب است، هم ارتباطی که با دوستان مجموعه می گیرند و هم ذهن جوان تر و عزم دارند.

سید حسن خمینی افزود: شروع بسیار ارزشمندی داشته اند و معاونین خوبی انتخاب کرده اند. به خصوص دوستان جدیدی که اضافه شده اند، پرتوان و با نگاه خوب هستند. به نظر من هم خوب است به ایشان تبریک بگوییم، هم از ایشان تشکر کنیم و هم امید داشته باشیم عزمی که در آنها بوده فروکش نکند؛ چون انسان گرفتار روزمرگی می شود. از نظرات شورای سیاستگذاری و کارشناسان مجموعه که قبلا بوده اند و یا بازنشسته و یا از ما جدا شده اند استفاده کنید. با همین نگاهی که تا امروز بوده اند و درهای مؤسسه به روی همه نهادهای بیرونی باز شود، حتما از این نگاه بهره ببرند و با انرژی کار را پیش ببرند.

وی در پایان گفت: امروز در جمهوری اسلامی همه باید نسبت به امیددهی حساس باشند. ممکن است هزار اشکال باشد، که هست، اما با ناامیدی به جایی نمی رسیم. یکی از فیلسوفان معاصر جمله بسیار لطیفی دارد؛ گفته بود من نمی گویم هرکسی امید دارد به نتیجه رسیده ولی می توانم بگویم هرکسی ناامید بوده به هیچ جایی نرسیده است. امیددهی به آینده کشور و این اندیشه، وظیفه است. البته اصلا به معنای این نیست که به روی مشکلات و سختی ها چشم ببندیم ولی به هر حال مجموعه باید با توان خودش نسبت به مسائل داخلی خودش و کشور این امید را پیش ببرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *