حزب همبستگی اسلامی ایران

صحبت های اردوغان مغایر منشور سازمان ملل است

احمد کاظمی، دکترای حقوق بین الملل عمومی و نویسنده کتاب های “امنیت در قفقاز جنوبی” ، “پان ترکیسم و پان آذریسم” و “مفهوم اقلیت در اسناد بین المللی حقوق بشر”، در پست اینستاگرامی خود در واکنش به اظهارات اردوغان در رژه نظامی باکو نوشت:

صحبت های اردوغان در رژه باکو، تهدید تمامیت ارضی ایران و مغایر منشور سازمان ملل، مغایر قاعده حقوقی التزام کشورها به احترام به تمامیت ارضی و نقض اصول حسن همجواری بود. این موضع گیری اتفاقی نبود بلکه آغاز فاز دوم پروژه جنگ قره باغ می باشد. در فاز اول به بهانه آزادی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان، ترکیه با حمایت رژیم اسرائیل و انگلستان، پروژه اتصال جغرافیایی پان ترکیسم را از طریق تحمیل کریدور “مقری” در توافقنامه آتش بس پیگیری نمود تا ظرفیت های ژئوپلیتیکی ایران بویژه در حوزه انرژی در آینده  تخلیه شود.

در فاز دوم، اردوغان با این اظهارات، از یک سو علی اف را که اکنون جمهوری آذربایجان را تحت الحمایه ترکیه قرار داده است و از سوی دیگر، اذناب تجزیه طلب را در آستانه ۲۱ آذر، سالروز غائله فرقه دموکرات؛ مکلف کرده تا به تحرکات جدید تجزیه طلبانه علیه ایران دست بزنند. اساساً ایجاد کانون جدید ناامنی و تجزیه طلبی علیه ایران تعهدی است که باکو و آنکارا قبل از آغاز پروژه جنگ دوم قره باغ به اسرائیل و آمریکا و انگلستان داده اند. به همین دلیل بود که در کمال ناباوری عده ای، کشورهای غربی در مقابل آزادی اراضی خارج از قره باغ، تنها نظاره گر شکست ارمنستان شدند.

بنابراین باکو قرار است به عنوان یک کشور تحت الحمایه، از این به بعد با تشدید اجرای سیاست های پان ترکیستی و استفاده از ظرفیت های نیروهای تکفیری مستقر در جمهوری آذربایجان در مسیر نوعثمانی گری اردوغان که خود را مرید سلطان یاووز سلیم می داند، حرکت کند؛ همان سلطان سلیمی که  که دستش به خون هزاران آذری از جمله تبریزی ها در جنگ چالداران آغشته است. اشتباه سران باکو و آنکارا نیز درهمین رویکرد است. هر دو، کشورهایی هستند که با سیاست های تک قومی دنبال دولت همگن از طریق سرکوب شدید اقلیت ها هستند. دمیدن در قوم گرایی و تکرار سیاست های ۱۹۹۳ به تجزیه جمهوری آذربایجان و ترکیه منجر خواهد شد. تالشتان و لزگستان، پاشنه آشیل جمهوری آذربایجان و کردستان، زازاستان و علوی ها، پاشنه آشیل ترکیه خواهند بود.

اکنون می توان گفت که در آینده، تاریخ چگونه قضاوت خواهد کرد. آیا واقعاً قره باغ آزاد شد؟ یا اینکه الهام علی اف، با نوعی قماربازی و حتی بر خلاف رویکرد پدرش، به بهانه آزادی قره باغ، کشور را تقدیم ترکیه، رژیم صهیونیستی و هزاران صلح بان روس کرد که با لگدمال کردن استقلال این کشور، از موقعیت آن علیه ایران استفاده کنند.

خدا رحمت کند نجم الدین اربکان رهبر معنوی اسلامگرایان ترکیه را آن روزی که با پیش بینی خیالات اردوغان، وی را به فرعون و شیره انگوری تشبیه کرد که به شرابی تبدیل شده است که آینده ترکیه را تباه می سازد. سرمستی های امروز اردوغان تنها برای کسانی است که قوم گرایی چشمان آنها را کور کرده، باورپذیر می باشد وگرنه حقارت سیاست های شکست خورده اردوغان در اتحادیه اروپا، سوریه عراق؛ شرق دریای مدیترانه، یونان، مصر و لیبی بر همگان مشهود است.

منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *