حزب همبستگی اسلامی ایران

درز گزارش محرمانه آژانس را به لحاظ حقوقی پیگیری می‌کنیم

کاظم غریب آبادی با بیان اینکه اعتراضات و پیگیری های حقوقی ایران از آژانس در زمینه حفاظت از  اطلاعات محرمانه، سابقه ای بیش از 2 دهه دارد، گفت: قبل از پرداختن به ریشه این مشکلات، باید اشاره کنم که در مقاطع مختلف و بر اساس تعهدات کشورمان و مأموریتی که به آژانس از سوی شورای حکام داده شده، آژانس گزارش‌هایی را از راستی‌آزمایی اجرای تعهدات تهیه و در اختیار شورای حکام قرار می دهد. در یک برهه طولانی، گزارش‌های پادمانی آژانس که بسیار مفصل هم بودند، تهیه و میان اعضا توزیع می شد و در پنج سال اخیر نیز گزارش‌های برجامی جایگزین شدند.

نماینده دائم ایران ادامه داد: اما در این مسیر، دو مشکل وجود دارد؛ اول این که چه میزان از جزئیات فعالیت های پادمانی باید در این گزارش‌ها منعکس شوند و دوم این که مکانیسم اطلاع رسانی گزارش‌ها به اعضای آژانس، کاملاً نقص دارد و این گزارش‌ها قبل از اینکه از محرمانه بودن خارج شوند-که در این مورد هم ملاحظه جدی داریم-به رسانه‌ها درز پیدا می کنند. به آژانس گفتیم که انتشار اطلاعات جزیی در گزارش‌ها، باید به حداقل برسد و داده‌های غیر ضروری نباید منعکس شوند. اخیراً هم پیگیری این موضوع را مجدداً با آژانس شروع کردیم.

سفیر کشورمان افزود: تمامی گزارش‌های پادمانی و برجامی و همچنین مکاتبات ایران با آژانس و بالعکس، محرمانه هستند. آژانس نیز گزارش‌های خود  را در سایت داخلی خود که فقط در دسترس  اعضای آن است،  قرار می دهد. بیش از ۱۹۰ کشور به این سایت دسترسی دارند. آژانس مدعی است که این گزارش‌ها از طریق آژانس به رسانه ها درز پیدا نمی کند و در واقع، مفهوم غیرمستقیم آن، این است که امکان دارد یک یا چند کشور مبادرت به این کار کنند.

به گفته وی، برای جمهوری اسلامی ایران، مسؤولیت اساسی حفاظت از اطلاعات محرمانه، با آژانس بین المللی انرژی اتمی است؛ چرا که اگر این مکانیسم اطلاع رسانی ایراد دارد، باید آن را اصلاح و مورد تجدیدنظر اساسی قرار دهند. در این زمینه، مطلبی که اخیراً توسط رویترز منتشر شد نیز مبنای آن گزارش محرمانه آژانس است که در همین سایت داخلی قرار داده  شده بود و  طبیعتاً می تواند از طریق برخی کشورها همزمان برای برخی رسانه ها نیز ارسال شود. در اینجا،  آژانس مسؤولیت مستقیم دارد و از کشورها که به این اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا می کنند نیز سلب مسؤولیت نمی شود.

غریب آبادی، این موضوع که گزارش‌های آژانس متعاقباً با تصمیم شورای حکام به‌طور علنی منتشر می شوند را نیز دلیل موجهی برای انتشار زودتر از موعد آنها توسط آژانس و کشورها ندانست و گفت: هرگونه انتشار اطلاعات محرمانه پیش از سیر روال حقوقی خود، منحصراً در اختیار جمهوری اسلامی ایران، به عنوان دارنده و مالک این اطلاعات می باشد و به زودی پیگیری های حقوقی ایران در این زمینه به طور جدی دنبال می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *