حزب همبستگی اسلامی ایران

زمان انتقام را ما تعیین می‌کنیم

قاسم محبعلی درباره ترور شهید محسن فخری‌زاده از مسئولان ارشد هسته‌ای ایران توسط عوامل اسراییل و تحلیل و ارزیابی این حادثه، گفت: اول از همه باید گفت که این حادثه یک اقدام تروریستی بود که در عین حال هدفمند بوده و موضوعیت سیاسی داشت. مهمترین علتی که باعث می‌شود تا ما این اقدام تروریستی را یک رویکرد سیاسی هم بدانیم به دلیل آن است که شاید دولت اسراییل از مدت‌ها قبل برای ترور آقای فخری‌زاده برنامه ریزی داشته ولی این تصمیم را در یک زمان و مکان مشخص عملیاتی کرد.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه ادامه داد: اسراییل این اقدام را دقیقا در زمانی انجام داد که آمریکا انتخابات را گذرانده و دولت آن در حال تغییر است. مهمتر اینکه دولت جدید بر سر مسائلی چون برجام، یمن یا انضمام سرزمین‌های اشغالی به اسراییل مواضع و رویکردی را مدنظر دارد که خیلی مورد پسند دولت اسراییل نیست. اسراییلی‌ها در دولت ترامپ توانستند در موضوعات مختلفی، برنامه‌ها و اهداف خودشان را آغاز کرده و دنبال کنند ولی حالا با پیروزی بایدن نگران هستند که مبادا این اهداف و برنامه‌ها متوقف شده و معادلات منطقه و جهان به شکل دیگری که به سود آنان نباشد، تغییر کند.

وی افزود: بنابراین بدیهی است که ترور آقای فخری‌زاده با چنین اهدافی از سوی اسراییل انجام گرفته و آنان امیدوار هستند با چنین اتفاقی بتوانند، در آستانه تغییرات احتمالی در آمریکا و منطقه، شرایط را به سود خودشان دگرگون کرده و وضعیت را در منطقه طبق اهداف و برنامه‌های خودشان پیش ببرند.

محبعلی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران و آمریکا می‌توانند مستقل از سنگ‌اندازی‌ها و جریان‌سازی‌ها و کارشکنی‌های خصمانه اسراییل مانند اقدامات تروریسی اخیر، در موضوع برجام رفتار کنند، گفت: این مساله بستگی به رفتار ایران و آمریکا دارد. واقعیت این است تا زمانی که اسرائیلی ها تصور می‌کنند که در صورت بروز درگیری و جنگ بین ایران و اسراییل ، کاخ سفید فارغ از آنکه رییس جمهوری آمریکا چه کسی است، ناچار به حمایت از اسراییل خواهد بود، یهودیان حاکم بر سرزمین‌های اشغالی دنبال همین اتفاق هستند.

وی ادامه داد: امروز این نکته بسیار مهم است که ایران اگرچه حق دارد امنیت شهروندان خودش اعم از دانشمندان و مسئولان و … را تامین کرده و در مقابل با عاملان برهم زدن امنیت شهروندانش برخورد کند، اما باید در اجرای این حق و وظیفه اقتضائات و شرایط زمانی و مکانی را در نظر بگیرد. ایران باید در همه حال منافع و مصالح خودش را در نظر بگیرد.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه افزود: در مقابل هم آقای بایدن باید تصمیم بگیرد که برای برنامه‌ها و اهداف دولت خودش در آینده می‌خواهد یا می‌تواند لابی اسراییل را کنار بگذارد یا لاجرم ناچار خواهد بود که تحت تاثیر لابی اسراییل و متحدان آن از جمله عربستان سعودی رفتار کند.

محبعلی در پاسخ به این پرسش که نتانیاهو اخیرا اعلام کرده که لیست بلندی از اقدامات و برنامه‌ها درباره ایران را مدنظر دارد و آیا چنین ادعایی می‌تواند به معنای نگرانی از اقدامات آتی اسراییل نسبت به ایران باشد یا صرفا چنین موضوعی یک نوع موضع‌گیری سیاسی است، گفت: حتما چنین نگرانی وجود خواهد داشت و باید نگران باشیم. چراکه اساس اسراییل بر پایه اقدامات تروریستی و خصمانه است و ضمن اینکه ترور شهید فخری زاده اولین و آخرین اقدام آنان نبوده و نیست. حالا نیز مسئولیت این اتفاق با ایران است که برای حفاظت و امنیت شهروندان خودش چه رویکرد و ابزاری را به کار بگیرد.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که از روز گذشته اختلافات داخلی کشور شدت بیشتری گرفته و این اختلافات تا کجا ادامه پیدا می‌کند، تصریح کرد: اتفاقا باید گفت که یکی از اهداف اسراییل از اقدام تروریستی اخیرش در ایران همین مساله بود که بتوانند با تحریک تندروهای داخل ایران، زمینه را برای اقدامات آنان علیه برجام فراهم کنند. آنها البته همین رویه را در آمریکا نیز درنبال می‌کنند تا شرایط برای احیای برجام فراهم نشود. باید گفت که تندروهای داخلی و اسراییل و عربستان و متحدان آنها، مصداق 2 لبه تیغ یک قیچی هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که بهترین رویکرد ایران در قبال ترور شهید فخری زاده باید چگونه باشد، اظهارکرد: از آنجایی که این اقدام سیاسی بود، لذا باید متناسب با مصالح ملی اقدام کنیم. باید هوشیار باشیم و به درگیری کوری که اسراییل می‌خواهد وارد نشویم. البته اصل اقدام متقابل یک اصل پذیرفته شده است ولی ما باید برای این اقدام متقابل، زمان و مکان مناسبی را در نظر بگیریم. چراکه امروز اسراییل به دنبال یک درگیری در منطقه است و ما نباید وارد زمین بازی آنان بشویم. ما باید در عین تحقق اهداف و منافع ملی خودمان در عرصه جهانی مانند احیای برجام، به جامعه جهانی چهره تروریستی اسراییل را نشان داده و اقدام متقابل خودمان را با شکل صحیح و در زمان و مکان درستی انجام بدهیم.

محبعلی در پاسخ به این پرسش که تاکید مقامات نظامی ایران مبنی بر اینکه می‌دانیم چه زمانی و چگونه به اسراییل ضربه بزنیم، نشات گرفته از همین فرضیه انتخاب زمان و مکان درست و عدم ورود به درگیری مورد نیاز اسراییل است، گفت: احتمالا همین طور باشد که ما در زمان و مکان درست اقدام متقابل را انجام بدهیم تا در عین کمترین هزینه، بیشترین منفعت را ببریم.

منبع: انتخاب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *