حزب همبستگی اسلامی ایران

تندروها از شکست ترامپ احساس خطر کرده‌اند

جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران با اشاره به پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، گفت: آقایان بدون اینکه متوجه سختی‌های کشور و مشکلات مردم باشند، به طمع انتخابات ۱۴۰۰ همه سعی‌شان را برای تخریب دولت به کار بسته‌اند تا شاید بتوانند فضا را برای راهیابی به پاستور آماده کنند. البته بر هیچ کسی پوشیده نیست که دولت اشکال‌هایی دارد، اما اینکه قالیباف و تندروها اقدام‌های تهاجمی را سفت و سخت دنبال می‌کنند به این خاطر است که فقط به فکر برنده شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری هستند. آنها البته این حس را دارند که سیاه‌نمایی علیه دولت می‌تواند هدف‌شان را محقق کند و به‌ همین دلیل حاضرند مردم را ناامید کنند.

دبیرکل مجمع ایثارگران در ادامه گفت: البته این را هم باید در نظر داشت که این گروه بعد از شکست دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا نسبت به فضای انتخاباتی ایران احساس خطر کرده‌اند و به همین دلیل تحرکات تندشان را شدت بخشیده‌اند تا برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌ها‌یشان با خللی مواجه نشود. به هر حال پیروزی بایدن، احتمال بازگشت ایالات متحده به برجام و در نتیجه‌ کاهش مشکلات و احتمال ترغیب بیشتر مردم به مشارکت در انتخابات را زیاد کرده که این قطعاً ایده‌آل تندروها نیست.

او ادامه داد: این نوع رفتارها هزینه‌ساز است و بر بی‌اعتمادی و یأس افکار عمومی دامن می‌زند. تداوم سیاه‌نمایی و تندروی‌ها خسارت‌های زیادی به بار خواهد آورد. در چنین موقعیتی توقع می‌رود سیستم به فکر کنترل کردن تندروی تندروها باشد؛ اما مجلس که می‌تواند تنش‌زدایی کند جایگاهش را از دست داده و به نهادی بی‌اثر تبدیل شده است. همچنین می‌توان به اثرگذاری مجمع تشخیص مصلحت در رویکردهای مجلس اشاره کرد که متاسفانه این نهاد بعد از فوت آیت‌الله هاشمی عملاً تعطیل شده است.

مدیرعامل بنیاد باران توضیح داد: این شرایط نتیجه انتخاباتی است که در اسفندماه ۹۸ با کمترین رأی ممکن برگزار شد. با چنین وضعیتی می توان به این نتیجه رسید که «مشارکت بالا در انتخابات ریاست‌جمهوری» از هر ضرورتی، ضروری‌تر است. جای تاسف دارد آنهایی که باید شرایط را درست و کاستی‌ها را ترمیم کنند، خودشان مسبب بدتر شدن وضعیت هستند و این مساله واقعاً نگران‌کننده است. اگر فضا ترمیم نشود، مردم حتماً با گرفتاری‌های بیشتری روبه‌رو خواهند شد.

منبع: اعتمادآنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *