حزب همبستگی اسلامی ایران

نگرانی بحرین از بازگشت بایدن به برجام

عبداللطیف الزیانی وزیر امور خارجه بحرین که در پی عادی سازی روابط کشورش با رژیم صهیونیستی به سرزمینهای اشغالی سفر کرده بود در گفت و گو با این پایگاه گفت که انتظار دارد دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا قبل از پیش رفتن به سمت یک توافق هسته ای جدید، با بحرین و دیگر کشورهای خلیج فارس مشورت و رایزنی کند.

الزیانی گفت: وضعیت خاورمیانه در چهار سال اخیر تغییر کرده است و تحرکات آن تغییر یافته است. ما اطمینان داریم که خاورمیانه ای امن و با ثبات برای همه، به نفع آمریکا است و امیدواریم ایران همسایه‌ای مسئولیت پذیر در این منطقه شود.

او تاکید کرد: هر توافق جدیدی با ایران نه تنها باید دربرگیرنده موضوع هسته ای باشد، بلکه رفتار منطقه ای آن و برنامه موشکی اش هم باید در آن مطرح شود.

وزیر خارجه بحرین علاوه بر این اظهار کرد که کشورش درباره رخ دادها و رویکردهای بعدی نسبت به ایران در حال رایزنی با دیگر شرکایش از میان کشورهای خلیج فارس و رژیم صهیونیستی است.

الزیانی با مطرح کردن ادعاهای تکراری علیه نقش ایران در منطقه گفت: هر کشوری که نگران خصومت ایران باشد باید استدلال خود را داشته باشد و این کار را هم خواهد کرد. ما حتما دیدگاه خودمان را بیان خواهیم کرد. ما گفتمانی صمیمانه و آشکار با آمریکا داریم. بنابراین، مطمئنم دیگر کشورهای منطقه نیز این نگرانی ها را آشکار خواهند کرد.

اظهارات وزیر بحرینی در پی این مطرح می شود که بایدن وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات آمریکا، بازگشت به توافق هسته ای را در دستورکار سیاست خارجی اش قرار می دهد. او البته گفته است، موضوع نقش ایران در منطقه و برنامه موشکهای بالستیک ایران نیز باید در این توافق مطرح شود.

این در حالی است که مقامات کشورمان پیش از این گفته اند مذاکرات توافق هستهای پیش از این انجام شده و این توافق با پشتوانه قطعنامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت سازمان ملل به امضای طرفین رسیده است.  اکنون فقط کشورهای عضو آن یا آمریکا در صورت بازگشت به آن باید به تعهداتشان در توافق پایبند بوده و آن را اجرایی کنند و این توافق دوباره مورد مذاکره قرار نخواهد گرفت.

منبع: ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *