حزب همبستگی اسلامی ایران

مردم نسبت به بهبود شرایط ناامید هستند

محمد اشرفی اصفهانی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری 1400، گفت: تصمیم اصلاح‌طلبان برای عدم حضور در انتخابات مجلس و نشستن و نظاره کردن، اشتباه بسیار بزرگی بود که تبعات زیادی برای این جریان داشت. بالاخره شورای‌نگهبان برای خودش روشی دارد و کار خودش را  انجام می‌دهد و مردم یا رای می‌دهند یا با صندوق رای قهر می‌کنند. آنچه مهم است، چیزی جز این نیست که اصلاح‌طلبان در هر شرایطی کنش سیاسی را جدی بگیرند و حتی‌القمدور در صحنه حاضر شوند تا دولت بعدی مثل مجلس یازدهم مجال عرض اندام اصولگرایان نباشد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش گفت: در واقع شرایط نشانگر این است که اصلاح‌طلبان باید تلاشی صددرصدی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ داشته باشند. البته مهم این است که چهره‌ای را وارد رقابت کنند که توان بالایی داشته و همچنین از پایگاه مردمی برخوردار باشد. البته این فرد باید بداند که به جای شعاردادن باید عملگرایی را جدی بگیرد.

او همچنین تصریح کرد: البته اصلاح‌‌طلبان به احتمال زیاد همچنان با ردصلاحیت مواجه شده و از معرفی چهره‌های شاخص خود محروم خواهند شد. بهترین واکنش به این رویکرد شورای نگهبان این است که آنها به سراغ چهره‌هایی بروند که با وجود کارآمدی و صلاحیت، چندان مورد توجه فضای سیاسی نباشند و به لایه دوم جریان اصلاح‌طلبی تعلق داشته باشند. چون ردصلاحیت چهره‌های ناشناخته اصلاح‌طلب بعید به نظر می‌رسد. البته لازم است که جبهه اصلاحات در مدت باقی‌مانده تا روز انتخابات تلاش‌هایی مجدانه‌ای برای شناساندن فرد مورد نظرشان به افکار عمومی داشته باشند تا بتوانند رای‌های لازم را از مردم بگیرند.

وی توضیح داد: مساله اصلی انتخابات آتی دلزدگی و ناامیدی جدی مردم از شرایط است. این ناامیدی به قدری است که مردم دیگر حساسیت چندانی به اصلاح‌طلب یا اصولگرا بودن افراد نشان نمی‌دهند و به طور کلی نسبت به بهبودی شرایط نا امید هستند. به هر حال آقای روحانی به دلایل زیادی نتوانست توقع عمومی را برآورده کند و مردم را راضی نگه دارد. در چنین موقعیتی همه ارکان نظام باید سعی‌شان را به کار بگیرند تا بلکه با برداشتن موانع آرامش جامعه،‌ این ذهنیت را که «رای‌ ما اثری ندارد» از ذهن مردم پاک کنند. به هر حال مردم فشار زیادی را تحمل می‌کنند و طبیعی است که گرفتاری‌ها به بی‌اعتمادی و دلسردی منجر شود. بازهم می‌گویم، انفعال اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس اشتباه بود و این اشتباه تحت هیچ شرایطی نباید در انتخابات ریاست‌جمهوری تکرار شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *