حزب همبستگی اسلامی ایران

ربیعی: اساسا چیزی به نام عادی شدن شرایط نداریم

سخنگوی دولت گفت: ما به دنبال این هستیم که هم تحریم‌ها را به عقب برانیم و هم جامعه را در برابر همه اشکال بیماری و از جمله کرونا محفوظ و سالم نگاه داریم.

 

به گزارش همبستگی به نقل ازایسنا، علی ربیعی در جلسه خبری هفتگی با خبرنگاران رسانه‌ها با تبریک هفته سلامت به کادر پزشکی و بهداشتی کشور، اظهار کرد: هفته سلامت را به خانواده بزرگ تامین سلامت کشور، به کادر درمانی که در حوزه سلامت جان و روان فعالیت دارند تبریک می گویم. برای ما این هفته معنایی دیگر دارد. ما هیچ سالی مثل امسال درکی چنین غنی از سلامت نداشتیم. جامعه ما توامان به سلامت تن و روان نیاز دارد.

 

وی افزود: این دو در کنار یکدیگر عامل پویایی، نشاط و پیشرفت جامعه هستند. در نگاه دولت، سلامت چیزی بیش از نبود بیماری است. سلامت و کرامت، سلامت و عدالت و سلامت و کیفیت زندگی، مفاهیمی به هم پیوسته اند که در کنار هم معنا دارند.

 

 

ربیعی با بیان اینکه ما در این روزها حماسه بزرگ سلامت را تجربه می کنیم، تاکید کرد: این بار قهرمانان و حماسه سازان از عرصه ای متفاوت، از کف بیمارستان ها، درمانگاه ها، آزمایشگاه ها، از عرصه پزشکی، پرستاری و بهیاری تا کارگران شریفی که در بخش خدمات حوزه سلامت مشغول به کار هستند، برخاسته اند.

 

امروز دولت با مسئله سلامت انسانها در همه ابعاد آن روبرو است. دولت هم باید با پیامدهای منفی مستقیم و غیر مستقیم کرونا از جمله فقر و بیکاری و رکود مبارزه کند و این در حالی است که آثار تحریم ها این مبارزه را سخت تر و پیچیده تر کرده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: امروز دولت با مسئله سلامت انسانها در همه ابعاد آن روبرو است. دولت هم باید با پیامدهای منفی مستقیم و غیر مستقیم کرونا از جمله فقر و بیکاری و رکود مبارزه کند و این در حالی است که آثار تحریم ها این مبارزه را سخت تر و پیچیده تر کرده است.

 

 

ربیعی تصریح کرد: امروز در دنیا هیچ جامعه کرونا زده ای را نداریم که با چنین شرایط ظالمانه و غیرانسانی روبرو شده باشد. بنابراین اتخاذ سیاست فاصله گذاری فیزیکی هوشمند، راه حلی برای پاسخگویی به این معضل جهانی چند جانبه بوده است که ضمن پاسداری از سلامت جان و روان جامعه، مانع از به خطر افتادن سایر شئونات زندگی و زیست اجتماعی شود.

 

وی با بیان اینکه دولت یازدهم دولت تحریم زدا و سلامت محور بود که طرح تحول سلامت را بنیاد گذاشت، یادآور شد: در دولت دوازدهم نیز مبارزه با کرونا، محور اصلی قرار گرفته و به تعبیری این دولت، دولت سلامت محور شده است.

 

سخنگوی دولت تاکید کرد: حتی تلاشها و مبارزات بی وقفه دولت برای رفع تحریم ها هم در راستای حفظ سلامت معیشت و اقتصاد کشور است. به این معنا این دولت به دنبال این است که هم تحریم ها را به عقب براند و هم جامعه را در برابر همه اشکال بیماری و از جمله کرونا محفوظ و سالم نگاه دارد.

 

ربیعی افزود: مایلم به استحضار ملت ایران برسانم که این دولت همزمان با مبارزه و تلاش برای رفع تحریم ها و برغم همه دشواری های پیش گفته دست روی دست نگذاشته و با اتکا به ظرفیت های داخلی توانست در کمترین زمان ممکن نیازمندیهای مردم در حوزه سلامت را بر طرف کند.

 

دولت همزمان با مبارزه و تلاش برای رفع تحریم ها و برغم همه دشواری های پیش گفته دست روی دست نگذاشته و با اتکا به ظرفیت های داخلی توانست در کمترین زمان ممکن نیازمندیهای مردم در حوزه سلامت را بر طرف کند.

 

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش تولیدات ماسک از ۴۰۰ هزارعدد، امروز به ۴ میلیون تولید صنعتی در روز تأکید کرد: از نظر تولیدات مواد بهداشتی و ضد عفونی علاوه بر تامین مصرف داخلی به مرحله صادرات نیز رسیده ایم . امروز فروشگاه‌های ما در سراسر کشور کلیه اقلام مورد نیاز بهداشتی مردم را عرضه می کنند.

 

 

ربیعی افزود: حوزه دانش بنیان ما، اقدامات حائز اهمیت و بسیار مهمی در بخش سلامت انجام داده است، از جمله ساخت ونتیلاتور و کیت‌های تشخیص بیماری کوید۱۹ که پس از تامین نیازهای داخل، امکان صادرات آن از هم اینک موجود است. مطابق آخرین آمار اعلام شده در ستاد ملی و دولت هم در ابتلا و هم در فوت روندها کاهشی هستند.

 

سخنگوی دولت یادآور شد: غربالگری ما از مرز ۷۲ میلیون نفر گذشت و وارد مرحله دوم از طریق تست هدفمند و رسیدن به افراد در تماس با مبتلایان شده ایم. لازم است یادآور شوم که ما اساسا چیزی به نام عادی شدن شرایط نداریم و همچنان باید مراعات کنیم. در این دوره ناگزیر از زندگی همراه با فاصله گذاری و رعایت پروتکل هستیم.

 

ربیعی تاکید کرد: مجددا به همه ایرانیان توصیه می کنم از اپلیکیشن ماسک استفاده کنند. این اپ مورد حمایت دولت بوده و به فاصله گذاری هوشمند کمک می کند.

 

حوزه دانش بنیان ما، اقدامات حائز اهمیت و بسیار مهمی در بخش سلامت انجام داده است، از جمله ساخت ونتیلاتور و کیت‌های تشخیص بیماری کوید۱۹ که پس از تامین نیازهای داخل، امکان صادرات آن از هم اینک موجود است.

وی ادامه داد: از همین فرصت استفاده می کنم و پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را به همه مومنین تبریک عرض می کنم. ماه رمضان برای ما ماه برکت و رحمت و مغفرت بوده است. از خداوند متعال خواستارم به برکت این ماه بر این ویروس و بیماری که گریبانگیر جامعه ما و بشریت شده پیروز شویم. همانگونه که مقام معظم رهبری مطرح کردند در این ماه مبارک بسیار پسندیده است که همه ما و ملت شریف ایران در پویش خیر جمعی شرکت کنند و دست یاری به سمت اقشار نیازمند و اسیب دیده از کرونا دراز کنند.

 

سخنگوی دولت در ادامه گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند پویش حسنی را باید به یک جنبش اجتماعی تبدیل کنیم تا افرادی که دچار تنگ دستی شده‌اند روزگار بگذرانند.

 

وی همچنین درباره اثر تحریم‌ها روی کمک‌های بشردوستانه گفت: اخیرا مشاهده کردم رئیس‌جمهور آمریکا موضعی در این خصوص گرفته که این مساله را به یک خط عملیات روانی تبدیل می‌کند. پول‌های ما را آزاد نمی‌کنند و می‌گویند ما جاهای دیگر خرج می‌کنیم. ما خواهیم گفت پولی که از صندوق بین‌المللی پول گرفتیم کجا خرج شده است. امروز همه ایرانیان درک می‌کنند اگر یک شهروند ایرانی بخواهد صادرات دارو انجام دهد با مشکل روبه‌رو می‌شود.

 

ما اساسا چیزی به نام عادی شدن شرایط نداریم و همچنان باید مراعات کنیم. در این دوره ناگزیر از زندگی همراه با فاصله گذاری و رعایت پروتکل هستیم.

ربیعی افزود: از نقل و انتقالات بانکی محروم هستیم، آن‌هایی که با وجود این شواهد ترحیم‌ها را انکار می‌کنند بگویند چرا واردات دارو برای ما مشکل می‌شود.

 

وی ادامه داد: تعجب می‌کنم از برخی از ایرانیان که با شبکه‌های فارسی زبان خارج از ایران همسو می‌شوند! صاحبان این شبکه که تکلیفشان معلوم است اما چرا عده‌ای همراهی می‌کنند؟ مشخص است آنچه این شبکه‌ها انجام می‌دهد، برای چیست؟

 

سخنگوی دولت درباره تناقض‌ها میان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و آغاز فعالیت اجتماعی مردم گفت: ما نباید این را تعارض ببینیم یک سیاست یک استراتژی است که باید دو سمت داشته باشد. ما می‌گویم افرادی که باید در خانه بمانند اما حفظ اشتغال و جلوگیری از بیکاری سیاست ماست والا در طولانی مدت بیکاری جامعه تحمل‌پذیر نیست.

 

پول‌های ما را آزاد نمی‌کنند و می‌گویند ما جاهای دیگر خرج می‌کنیم. ما خواهیم گفت پولی که از صندوق بین‌المللی پول گرفتیم کجا خرج شده است.

وی ادامه داد: باید سعی کنیم یک استراتژی واحد را جلو ببریم؛ ما هم باید جان مردم را حفظ کنیم هم اشتغال را، امروز بخش‌ بزرگی از مردم در خانه‌هایشان هستند. اگر سیاست حفظ جان و اشتغال را جلو نبریم بعدها با یک جامعه بحران‌زده رو به رو خواهیم بود.

 

وی درباره نحوه هزینه‌کرد یک میلیون یورو از محل صندوق دخیره ارزی گفت: ابتدا ما این پول را به ارز نیمایی تبدیل خواهیم کرد. سپس ۱۲ میلیارد تومان برای وزارت بهداشت با اولویت تولید دارو و واردات آن هزینه خواهد شد و تجهیز تخت‌های آی سی یو صورت خواهد گرفت.

 

سخنگوی دولت در همین راستا ادامه داد: هر مقدار باقی بماند به صندوق بیمه بیکاری خواهیم ریخت تا کسانی که از کرونا بیکار شدند، از آن استفاده کنند.

 

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره سفر ظریف، وزیر امور خارجه به سوریه گفت: سفر آقای ظریف به سوریه برای ادامه رایزنی و صلح است، واقعا مردم نمی‌توانند هم جنگ را تحمل کنند هم بیماری و تحریم را، بارها گفته‌ایم مایل هستیم برای پایان جنگ‌ها کمک کنیم.

 

نوع انتشار گزارش تفریغ بودجه ۹۷ شائبه‌های زیادی را ایجاد کرد و شکل بیان، طوری بود که افکار عمومی برداشت کردند، پولی گمشده است و موضوعات زیادی پیرامون آن شکل گرفت. می‌توانست این گزارش غیر عجولانه، با توصیه همراه باشد.

وی تصریح کرد: امیدواریم سایر کشورهای منطقه و مردم آن کمک کنند؛ چراکه ریشه کن کردن کرونا نیازمند کمک همه‌جانبه کشورهاست.

 

ربیعی درباره اقدامات صورت گرفته از سوی سامانه ۴۰۳۰ گفت: بنا نداریم از همه تست بگیریم. اگر تست پادتن مورد قبول واقع شود، این را می‌توان در همگان تست کرد. از طریق سامانه ۴۰۳۰ به هرکس که تماس می‌گیرند، برخی به مراکز درمانی ارجاعی داده می‌شوند و پس از ویزیت پزشک در صورت داشتن علائم، تدابیر لازم در مورد فرد لحاظ می‌شود. حفظ جان در برابر بیکاری و فقر جز برنامه‌های دولت است‌. باید برنامه‌ای بریزیم که با پروتکل‌های بهداشتی بتوانیم به زندگی خود ادامه دهیم. نیاز به یک بینش در زمینه سلامت برای درازمدت داریم‌.

 

سخنگوی دولت در مورد واکنش‌ها به گزارش تفریغ بودجه گفت: همه اهل رسانه هستیم. این دولت جزو نظارت‌پذیرترین دولت‌ها بوده است. آیا سراغ داریم دولتی که چنین در اتاق شیشه‌ای باشد؟ در کدام‌ دوره، این قدر در فضای مجازی دولت نقد می‌شد؟ البته که دولت اصلا اقدام به محدودسازی فضای مجازی هم‌ نکرد.

 

وی تاکید کرد: در این دوره نظارت‌ها بر دولت بیش از دوره‌های دیگر سامان‌ گرفته است. از کارکنان دیوان‌ محاسبات سپاسگزاری می‌کنم، اما نوع انتشار گزارش شائبه‌های زیادی را ایجاد کرد و شکل بیان، طوری بود که افکار عمومی برداشت کردند، پولی گمشده است و موضوعات زیادی پیرامون آن شکل گرفت. می‌توانست این گزارش غیر عجولانه، با توصیه همراه باشد.

 

وی ادامه داد: این حرف درستی است که نامه به رییس‌جمهور داده شده و او هم در همان آذرماه، دستور بررسی لازم را داده است. بهتر بود از دولت خواسته می‌شد که بعد از آن دستور رییس‌جمهور چه اتفاقی افتاده است تا افکار عمومی روشن می‌شد. دولت پس از دریافت گزارش، تخلفات را رسیدگی کرده و به افراد مهلت داده است.

 

ربیعی همچنین گفت: اشکال در این بود که یک همه‌جانبه‌بینی در گزارش تفریغ بودجه ۹۷ نبود. مردم مطمئن‌ باشند که دولت تکلیف یک دلار ارز را هم دنبال خواهد کرد.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پرداخت مستمری فروردین ماه بازنشستگان براساس سال ۹۸ و در شرایطی که باید براساس حداقل حقوق پرداخت می‌شد و اینکه چرا دولت به سازمان تامین اجتماعی برای همسان‌سازی حقوق‌ها کمک نمی‌کند، نیز گفت: مستمری بازنشستگان معمولا از فروردین محاسبه می‌شود و نرخ جدید از اردیبهشت یا خرداد پرداخت می‌شود، همیشه همینطور بوده است و مابه‌التفاوت را هم پرداخت کرده‌ایم، لذا پرداخت مستمری فروردین در سال جاری بر اساس سال ۹۸ اتفاق خاصی نبوده است، چرا که حقوق بازنشستگان نیازمند تعیین مزد از سوی شورای عالی کار است و بر اساس تعیین مزد در این شورا پیشنهاد به هیات وزیران ارائه شده و با تصویب هیات وزیران حقوق بازنشستگان مشخص می‌شود.

 

وی سپس ادامه داد: با توجه به اینکه تعیین مزد امسال در فروردین ماه صورت گرفته است، نیاز به یک فرآیند زمانی دارد و بعد مابه التفاوت پرداخت خواهد شد.

 

ربیعی یادآور شد: دولت بخشی از بدهی خود به تامین اجتماعی یعنی معادل حدود سه سال هزینه اجرای طرح همسان‌سازی را از طریق واگذاری شرکت‌های دولتی و دارایی باید بپردازد، این مسأله تفاهمی است که صورت گرفته و سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی در این خصوص برنامه‌ریزی کرده‌اند که به صورت بنگاه‌داری نباشد.

 

وی ادامه داد: ما در گزارشی که اخیرا به یکی از رسانه‌ها ارائه دادیم، اعلام کردیم که در بحث خصوصی‌سازی در این دولت ما بیشترین تلاش را کردیم که حتی مرحله دوم خصوصی‌سازی‌ها هم انجام شود و فقط یک ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از صندوق فولاد بود که به قانون مجلس باز می‌گشت.

 

در بخش دیگری از این نشست سخنگوی دولت اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی نیز با تبدیل این دارایی‌ها و اسناد به نقدینگی یا توثیق آن‌ها نزد بانک‌ها یا انتشار اوراق می‌تواند منابع لازم را تهیه کند و امیدواریم بتوانیم از محل این منابع حاصل از وصول مطالبات، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرا کنیم و البته تاکید می‌کنم این را وظیفه خود می‌دانیم که برای افرادی که سال‌ها کار سخت کردند و بازنشسته هستند شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که زندگی پرکرامت آن‌ها حفظ شود.

 

وی با تقدیر از خدمات سپاه طی سال‌های اخیر گفت: همه ما پاسدار هستیم، پاسدار ارزش‌ها، جان و معیشت مردم هستیم. سپاه پاسداران نتیجه انقلاب اسلامی است، دوره‌ای بود که در جنگ سپاه حافظ کشور بود و اگر رشادت‌های سپاه در کنار ارتش و روحیه بسیج مردم نبود، جنگ تحمیلی نتیجه دیگری داشت. به گفته ارتشبد فردوست وقتی عراق یک حرکت کوچک در کرمانشاه آغاز کرد، ما نگرانی سقوط تا تهران را داشتیم.

 

وی گفت: امروز سپاه در کنار مردم است. از حمایت‌های مقام معظم رهبری برای پای کار آمدن همه نهادهای عمومی جهت مبارزه با کرونا تشکر می‌کنم. جلسه‌ای با حضور سپاه پاسداران، بسیج، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و هلال احمر و بهزیستی برگزار کردیم که خوشبختانه ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان و سپاه در کنار سازمان‌های مردم نهاد قرار گرفته است. امروز دولت، نهادهای زیرنظر مقام معظم رهبری و سازمان‌های مردم نهاد، مثلث خوبی را تشکیل داده‌اند. تلاش داریم از تمام ظرفیت‌های نظام برای مبارزه با کرونا استفاده کنیم.

 

همچنین در ادامه ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره صحبت‌های اخیر ترامپ مبنی بر اینکه ایران برای مذاکره منتظر دولت بعدی آمریکا است، گفت: این سخنان رئیس‌جمهور آمریکا یک اظهارنظر شخصی است و ما بارها اعلام کردیم که برای ما ساکنان کاخ سفید با هم هیچ تفاوتی ندارند. البته به اعتقاد ما ترامپ در حال فرافکنی مشکلات ناشی از فقدان مهارتش در تعامل با دنیا و درک نادرستش از تحولات منطقه و مسائل داخلی آمریکا است و از این رو اتهام‌زنی می‌کند تا منافع داخلی خودش را دنبال کند. این اظهارات بهانه‌ای برای سرپوش گذاشتن شکست دولت ترامپ در به حرکت در آوردن دیپلماسی سازنده است.

 

وی گفت: همانطور که گفتم فرقی ندارد که چه کسی در کاخ سفید باشد، در هر حال موضع دولت ما این است که ما از اصول محکمی پیروی می‌کنیم و این اصول مبتنی بر احترام متقابل، چند جانبه‌گرایی و ایستادن در برابر زورگویی است و اینکه همه باید تحت آشکارترین قوانین بین‌المللی رفتار کنند.

 

اگر هر رئیس‌جمهور چه دموکرات چه جمهوری‌خواه در کاخ سفید باشد و در آینده به قدرت برسد، مادامی که از زورگویی و تحریم و ترور دست نکشد، ما با او هیچ گفت‌وگویی نخواهیم داشت. ما گفتیم که آمریکا تحریم‌ها را بردارد و به میز ۱+۵ برگردد.

 

ربیعی گفت: اگر هر رئیس‌جمهور چه دموکرات چه جمهوری‌خواه در کاخ سفید باشد و در آینده به قدرت برسد، مادامی که از زورگویی و تحریم و ترور دست نکشد، ما با او هیچ گفت‌وگویی نخواهیم داشت و در آن صورت سیاست‌های شکست خورده امروز ایالات متحده تداوم خواهد داشت. توصیه ما به آمریکا این است که به جای پیدا کردن مقصرهای تکراری، مسیر خود را تصحیح کند. ما گفتیم که آمریکا تحریم‌ها را بردارد و به میز ۱+۵ برگردد. کسی که برای اصول و اهداف سیاسی خود متوسل به ترور و ارعاب و تهدید می‌شود، مجبور است برای پوشش نمایش عجز و ناتوانی در دیپلماسی این سخنان فرافکنانه را انجام دهد.

 

وی با بیان اینکه ما صلح‌جو و صلح‌طلب هستیم گفت: ما معتقدیم که در چارچوب‌های اعلام شده نمی‌خواهیم که بپذیریم یک نوع زور گفتن در پی شیوع ویروس کرونا ما را وادار به مذاکره کند.

 

وی درباره اینکه سال جدید از سوی مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامیده شده و با توجه به اینکه به دلیل شیوع کرونا بخش تولید با چالش‌های جدی روبرو شده است درباره برنامه های جهت تحقق شعار سال، گفت: سازمان‌ برنامه و بودجه جلسات متعددی در این زمینه برگزار و نقش هر دستگاهی مشخص شد اما اگر بخواهیم جهش تولید داشته باشیم، نیاز به عدم تعطیلی طولانی‌مدت بخش تولید داریم. سیاست‌های اتخاذ شده در مقابله با کرونا نیز به همین دلیل بود تا اقتصاد ما با مشکل روبرو نشود.

 

وی در پایان گفت: سیاست‌های اتخاذ شده در بخش بورس و واگذاری سهام شرکت‌هایی مانند شستا در همین راستاست و روند واگذاری سهام شرکت‌های دولتی ادامه خواهد داشت.

 

انتهای پیام

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *