حزب همبستگی اسلامی ایران

برای تغییر در صنعت و اقتصاد کشور باید از دانشگاه شروع کنیم

رئیس دفتر رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه در هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی مشهد از بخش‌های مختلف این دانشگاه از جمله پژوهشکده‌ فناوری زیستی و پژوهشکده هوا خورشید این دانشگاه بازدید و تاکید کرد: اگر بخواهیم اقتصاد و صنعت کشور تغییر یابد راهی جز این نداریم که از دانشگاه شروع کنیم.

 

به گزارش ایسنا،‌ محمود واعظی خاطرنشان کرد: دنیای امروز به صورت عجیبی در حال تغییر است و این تغییر بر اساس علم و تکنولوژی است. اگر در گذشته در کشورهای مختلف پول و توان نظامی اعتبار و قدرت به شمار می‌رفت، در دنیای امروز علم و تکنولوژی است که می‌تواند قدرت و ثروت بیافریند.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه خوشبختانه امروز دانشگاه‌های ما از آموزش محور و پژوهش‌محور به مهارت محور تبدیل شده‌اند، گفت: دانشگاه‌ها امروز به دنبال کارآفرینی بوده و فناورمحور هستند و من امروز در بازدید از پژوهشکده‌های این دانشگاه بسیار خوشحال شدم از اینکه آنچه اینجا تولید می‌شود از طراحی تا ساخت همه داخلی است.

 

واعظی در رابطه با تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه، خاطرنشان کرد: با تاکیدات رهبر معظم انقلاب، ریاست محترم جمهوری و سیاست‌های اعمال شده در وزارت علوم تأکید بر تقویت تولید داخلی است و سیاست کشور امروز بر مبنای تقویت تولید داخلی است و خوشبختانه این فرهنگ در وزارتخانه‌های مختلف ایجاد شده و امروز شاهدیم که رابطه صنعت و دانشگاه با اشتیاق فراوانی برقرار شده و دولت هم از آن حمایت می‌کند.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه این موضوع مورد توجه خاص رئیس جمهور قرار دارد، تأکید کرد در این رابطه بخشنامه‌ای از سوی رئیس جمهور محترم برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه در دستور کار قرار دارد و در شرایط امروز که کشور در تحریم ناعادلانه دشمنان قرار دارد، راهی نداریم جز اینکه دانشگاه‌ها را به سمت تولید پیش ببریم.

 

واعظی با اشاره به بازدید خود از پژوهشکده‌های فناوری زیستی و هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار داشت: در این بازدید شاهد موفقیت‌های زیادی که از سوی دانشجویان و دانشگاه کسب شده، بودم و این جای بسیار خوشحالی است. در این پژوهشکده‌ها، دانشجویان و اساتید در حوزه‌های مختلف و ابعاد گوناگون کارهای بسیار خوبی انجام دادند که برخی از آنها به نتیجه رسیده و امیدواریم طرح‌های دیگر نیز به زودی به نتیجه برسد که تحول خوبی در عرصه تولید داخلی و علم و فناوری ایجاد خواهد کرد.

 

پژوهشکده فناوری زیستی که امروز از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور در دانشگاه فردوسی مشهد مورد بازدید قرار گرفت، طرح تولید پروتئین‌های نوترکیب در اولین پرندگان تراریخته تولید شده در ایران را در دستور کار خود دارد. در این طرح مرغ‌های مهندسی ژنتیکی شده به منظور تولید داروهای خاص که در سیستم‌های دیگر امکان تولید آن وجود ندارد، تولید می‌شود.

 

پژوهشکده هواخورشید دانشگاه فردوسی مشهد نیز که دکتر واعظی از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد یک پژوهشکده تقاضا محور است که در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله انرژی‌های باد، خورشید و ذخیره‌سازی انرژی فعالیت می‌کند.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور که از سوی وزیر علوم همراهی می‌شد در بازدید امروز خود از پژوهشکده‌های دانشگاه فردوسی مشهد همچنین از بنای یادبود هفتادمین سالگرد تأسیس دانشگاه پرده‌برداری کرد و همچنین از پنجمین جشنواره فرهنگ ملل که در این دانشگاه برگزار شده و همچنین نمایشگاه تولیدات دانشجویان خارجی این دانشگاه بازدید کرد.

 

انتهای پیام

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *