حزب همبستگی اسلامی ایران

نظر نامزدهای دموکرات آمریکا درباره "ایران و بازگشت آمریکا به برجام"

غالب نامزدهای حزب دموکرات به جز یک نفر می گویند به برجام بازخواهند گشت. آنها با این حال معتقدند با حفظ برجام می توان در زمینه دیگر اختلافات با ایران، به راه حلی پایدار رسید.

 

نامزدهای حزب دموکرات آمریکا برای رقابت در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا غالبا موافق بازگشت آمریکا به برجام و تلاش برای حل اختلافات بین واشنگتن و تهران از طریق مذاکره هستند.

 

به گزارش همبستگی، روزنامه “نیویورک تایمز” آمریکا در مطلبی به قلم ” کارول گیاکومو” یکی از خبرنگاران ارشد عضو شورای سردبیری خود، نظرات نامزدهای حزب دموکرات را درباره سیاست خارجی‌شان در قبال ایران در صورت پیروزی در انتخابات آتی، جویا شده است.

 

این خبرنگار ارشد نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته است:

 

در حالی که رئیس جمهور ترامپ فشارها را بر روی ایران تشدید کرده است، و حد تنش را حتی تا لبه یک درگیری نظامی احتمالی بالا برده است، طبق نظرسنجی جدید ” مرکز پیشرفت آمریکا”، بیشتر آمریکایی‌ها می‌خواهند که ایالات متحده تنش‌ها را کاهش داده و به توافق هسته‌ای سال 2015 (برجام)که ترامپ از آن خارج شد، بازگردد.

 

مدعیان اصلی نامزدی ریاست جمهوری از حزب دموکرات هم با این دیدگاه همسو هستند. بیشتر آنها معتقدند در صورت پیروی کامل ایران از برجام، آنها ایالات متحده آمریکا را بار دیگر به این توافق بازخواهند گردانید؛ اگرچه اختلافاتی در بین نامزدها وجود دارد.

 

من سوالاتی در این باره (سیاست خارجی آنها در قبال ایران) برای نامزدهای پیشرو حزب دموکرات ارسال کردم ؛ “جو بایدن” ؛ سناتورها “کوری بوکر” ، “کمالا هریس” ، “برنی سندرز” و “الیزابت وارن” و شهردار “پیت باتیگیگ ” و “بتو اورورک”عضو دموکرات سابق مجلس نمایندگان آمریکا.

 

همه نامزدها گفتند كه ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، به منافع و اعتبار آمريكا آسيب رسانده و به ايران که پیشتر بر تمامی تعهدات برجامی پای‌بند بوده، بهانه‌ای برای عقبگرد از برخی تعهداتش داده است.

 

” پیت باتیگیگ” در این باره گفته است: “با وجود همه نواقص احتمالی، برجام نزدیکترین راه برای یک معامله واقعی بوده است. برجام کمک کرد تهدیدات نظامی ناشی از ایران علیه اسرائیل و اروپا محدود شود؛ بدون اینکه ما را به مسیر جنگ دیگری در خاورمیانه سوق دهد.”

 

نامزدهای حزب دموکرات و مساله ایران/ طرح” نیکولاس کُنراد”؛ نیویورک تایمز

 

نظر نامزدهای دموکرات درباره

 

“کوری بوکر” تنها نامزدی بود که در پاسخ به سوالات من تأیید کرد که با وجود دشواری که برای رسیدن به برجام پیش از افزایش تنش توسط آقای ترامپ صورت گرفت، برجام فعلی دیگر موثر نیست و باید “به روزرسانی” شود.

 

او گفت: “ما نمی‌توانیم ساعت را به عقب برگردانیم و وانمود کنیم خساراتی که رئیس جمهور ترامپ در طول 3 سال گذشته به آن وارد کرده است، رخ نداده است.” او گفت: “توافق سال 2015 مبنی بر ادامه مذاکرات با ایرانی‌ها صورت گرفت تا ما بتوانیم به سمت یک راه‌حل بلند مدت کار کنیم، (اگر ما دوباره به برجام بازگردیم) ما چهار سال دوره ترامپ را به هدر داده ایم.”

 

سایر نامزدهای دموکرات همچنین از بندهای “غروب آفتاب” ( منقضی شدن محدودیت‌های هسته ای ایران پس از پایان دوره قانونی برجام در 2025 ) و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک ایران و پشتیبانی این کشور از نیروهای نیابتی خود در سوریه و یمن و حزب الله لبنان نگران هستند و می‌خواهند در تلاش برای رسیدن به یک توافق جامع و فراگیر با ایران، به این نگرانی‌ها بپردازند.

 

“جو بایدن” در سخنرانی ماه ژوئیه درمورد سیاست خارجی آمریکا گفت: “من دوباره به برجام می‌پیوندم و با متحدان خود برای تقویت و گسترش آن کار خواهم کرد.”

 

“الیزابت وارن” هم در این باره گفت:” بازگشت به توافق هسته‌ای آغاز کار است ، نه پایان.” او که طرفدار یک توافق مکمل بعدی با ایران است،معتقد است “ما وقت و اهرم لازم را داریم و اگر از آنها هوشمندانه استفاده کنیم،دیپلماسی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.”

 

او گفت: “اگر ایران به رعایت شرایط توافق موجود بازنگردد، “من از دیپلماسی قوی و اصولی استفاده می‌کنم تا ایران و ایالات متحده را به یک توافق برسانم..دیپلماسی تنها راه کارآمد برای مدیریت این مسئله است – هیچ راه حل نظامی وجود ندارد.”

 

“بتواورورک” اما مردد به نظر می‌رسد او از سویی ترامپ را مقصر می‌داند که خطر درگیری نظامی در خلیج فارس را افزایش داده و همزمان معتقد است ” اقدامات و سیاست های تهاجمی ایران نمی‌تواند بدون مجازات بماند”.

 

“برنی سندرز” هم گفت كه برای دستیابی به توافقی که امتیازات بیشتری از برجام از ایران طلب کند، ایالات متحده باید از طرقی چون تعلیق تحریم‌ها و ارایه مشوق‌هایی به ایران وارد عمل شود، و “باید اذعان كرد كه ایران تنها بازیگر مشكل‌ساز خاورمیانه نیست.”

 

او گفت:” مسلماً، متقاعد کردن ایران یا اروپایی‌ها به همراهی با سیاست‌های ایالات متحده آمریکا سخت است، این کار با اطمینان از این مسئله آغاز می‌شود که سیاست خارجی ما بر مبنای یک اجماع سیاسی با دوام بنا شده است.”

 

بسیاری از دموکرات‌ها گفتند که آنها با تماس مستقیم با رهبران ایران مشکلی ندارند، اما همه آنها شرایط منجر به چنین تماسی را مبهم گذاشته‌اند. “برنی سندرز” گفت اگر این بهترین راه برای رسیدن به توافق باشد حاضر است با رئیس جمهور حسن روحانی یا رهبر (عالی)ایران ملاقات کند، در حالی که “کوری بوکر” تأکید کرد برای مذاکره مستقیم رهبران دو کشور ابتدا باید اهداف “روشنی” و “تعهد آشکاری برای مذاکره همراه با حسن‌نیت وجود داشته باشد.”

 

“الیزابت وارن” هم گفتگوی مستقیم رهبران را ابزاری توصیف کرد که باید بخشی از یک “استراتژی روشن” باشد، در حالی که ” پیت بوتیگیگ” گفت که او با رئیس جمهور ایران “در شرایط مناسب” ملاقات خواهد کرد.

 

“بتو اورورک” به این سؤال من پاسخ نداد و سناتور”کاملا هریس” هم به این سوال پاسخ نداد و پاسخ‌هایش به دیگر سوال‌های من درباره ایران بسیار کوتاه بود.

 

ستاد انتخاباتی ” جو بایدن” به هیچ‌وجه پاسخگوی سؤالات نبود. در حالی که اظهارنظرهای او در ماه گذشته بسیار روی موضوع سیاست خارجی متمرکز بوده اما در اظهارنظرهای خود درباره ملاقات احتمالی و مذاکره مستقیم با رهبران ایران صحبتی به میان نیاورده است.

 

مقامات ایرانی و اروپایی یکشنبه هفته گذشته در تلاش برای نجات توافق هسته‌ای که تحت فشار تحریم‌های آمریکاست، دیدار کردند؛ و روز چهارشنبه، ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه وزیر امور خارجه ایران، “محمد جواد ظریف” وضع کرد، اقدامی که به طور حتم اعمال دیپلماسی با تهران را دشوارتر خواهد کرد. شرایط می‌تواند تا زمان انتخابات کاملاً متفاوت باشد.

 

البته به نظر می‌رسد که موضع تند ترامپ در قبال ایران، در بین رای دهندگان، به ویژه دموکرات‌ها و مستقلان که خواستار جنگ جدیدی نیستند، به هیچ وجه پذیرفته نیست. نامزدهای دموکرات باید رای دهندگان آمریکایی را ترغیب کنند که راه‌حل بهتری برای موضوعات سیاست خارجی از جمله ایران، دارند.

 

“پیت باتیگیگ ” معتقد است: “ما برجام را به خاطر منفعتش برای ایران امضا نکردیم بلکه ما آن را به خاطر منافع و امنیت ملی ملی ایالات متحده، امضا کردیم.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *