حزب همبستگی اسلامی ایران

دولت ترامپ تخریب امید اجتماعی را در دستور کار قرار داده است

دستیار پیشین رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان این که دولت ترامپ تخریب امید اجتماعی را در دستور کار قرار داده است، گفت: پیروزی در جنگ امید تنها با حفظ انسجام، همبستگی و همدلی داخلی رخ می دهد و مهمترین راهکار رسیدن به این هدف تن دادن به گفت وگوی ملی است.

 

«شهیندخت مولاوردی»  در گفت وگو با  ایرنا گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام، راهکار این کشور ایجاد نارضایتی حداکثری برای فروپاشی داخلی ایران است. مسلم است در این شرایط ما با علاوه بر یک جنگ تمام عیار اقتصادی همزمان درگیر یک جنگ تمام عیار روانی نیز هستیم.

وی با تایید عبارت «جنگ امید» که توسط ریاست جمهوری مطرح شده است، خاطرنشان کرد: به طور مشخص تخریب امید اجتماعی در دستور کار رهبران دولت ترامپ وجود دارد و باید در این چارچوب سیاست هایی مناسب اتخاذ کرد تا پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

دستیار پیشین رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی تصریح کرد: علی رغم سیاست های خصمانه آمریکا، ساده اندیشی است که تخریب امید اجتماعی را فقط به خارج از کشور ارجاع دهیم. متاسفانه در داخل کشور نیز برخی با پمپاژ یأس سعی در تئوریزه کردن آن دارند و تلاش می کنند پدیده بی دولتی را در میان مردم القا کنند.

وی افزود: تلقی این گروه از هموطنان ما این است که با این استراتژی، فقط دولتی که مشارکتی در روی کارآمدن آن نداشته اند، تضعیف می شود، در حالی که این تحرکات در تجمیع با فشارهای دولت ترامپ، مجموعه نظام را تضعیف می کند و هرگونه شکست دولت به پای نظام نوشته می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص راه های برون رفت از این شرایط گفت: در درون جریان اصلاح طلب کارگروه های مختلفی با هدف بررسی راهکارهای مقابله با شرایط پس از تحریم ها شکل گرفته و نخبگان و کارشناسان در حال انجام بررسی های لازم هستند. هرچند جمع بندی های نهایی صورت نگرفته اما به طور ضمنی مشخص شده است که ما راهکارها متعددی برای گذر از این شرایط نداریم.

وی تصریح کرد: پیروزی در جنگ امید تنها با حفظ انسجام، همبستگی و همدلی داخلی رخ می دهد و مهمترین راهکار رسیدن به این هدف تن دادن به گفت وگوی ملی است.

دبیرکل جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان خاطرنشان کرد: ضرورت گفت وگوی ملی امروز بیش از هر زمان دیگر احساس می شود. از دل گفت وگوهای ملی میان همه اقشار و اصناف و گروه های اعتقادی متفاوت است که راهکارهای موثر برای خروج از وضعیتی که به اعتقاد بسیاری بحرانی هست، را می توان یافت. در واقع همین امروز هم برای شروع این گفت وگوها دیر شده است.

مولاوردی در تبیین علت تاخیر در شروع گفت وگوهای ملی گفت: هنوز احساس نیاز جدی به این امر در سطح ملی دیده نمی شود. علی رغم آنکه در شعار بسیاری از این مسئله صحبت می کنند، اما هیچ گاه گامی جدی برای تحقق این مهم برنداشته ایم.

وی با تاکید بر نقش مهم جامعه مدنی در ایجاد انسجام و همبستگی داخلی گفت: یکی از دلایلی که امروز در کشور انسجام کافی احساس نمی شود به ضعف مدنی باز می گردد. این نهادها قدرت یا اجازه لازم برای کنشگری موثر در سطح جامعه را ندارند.

دستیار پیشین رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی افزود: توانمندسازی نهادهای مدنی از جمله احزاب، تشکل های مردم نهاد، مطبوعات و رسانه ها از اقدامات بسیار موثری است که می تواند جامعه را به سمت انسجام، همبستگی و همدلی حرکت دهد. اگر نهادهای مدنی توان، قدرت و تاب آوری لازم را داشته باشند به عنوان یک شریک در کنار دولت و حاکمیت می توانند اثرات پایداری در تقویت اعتماد و امید اجتماعی ایفا کنند.

عضو شورای سیاستگزاری اصلاح طلبان با بیان این که احزاب در شرایط فعلی می توانند نقش موثری داشته باشند، اظهارداشت: احزاب طبق قانون باید در تمام حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برنامه داشته و به فعالیت بپردازند، اما متاسفانه در جامعه ما عملکرد احزاب تنها به ایام انتخابات محدود شده است.

مولاوردی تصریح کرد: تا زمانی که ابزاری برای ایفای نقش تک تک شهروندان در جامعه فراهم نشود، نمی شود انتظار چندانی برای رشد امید در جامعه داشت. چرا که امید اجتماعی ریشه در امید فردی یا روانشناسی دارد و نهادهای مدنی ابزاری هستند تا افراد بتوانند توانمندی های و ایده های خود را در معرض افکار عمومی قرار دهند.

وی در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرنگار سیاسی ایرنا به موضوع منشور حقوق شهروندی پرداخت و گفت: در دولت دوازدهم وقفه ای برای پیگیری منشور حقوق شهروندی پیش آمده است با این حال می توانم بگویم نهادسازی و نهادینه سازی های مناسبی برای تحقق منشور رخ داده است.

وی افزود: محتوای منشور مطالبات تاریخی بیش از صد ساله ملت ایران است و به همین دلیل ظرفیت های بالایی برای مقابله با جنگ امید دارد. از برنامه های پیرامونی منشور حقوق شهروندی تحقق طرح شهروند امیدوار تا پایان دولت دوازدهم بود که متاسفانه به علت وقفه ای که در این مقطع پیش آمده ، این طرح متوقف شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *