حزب همبستگی اسلامی ایران

500 هزار کشته دستاورد هزینه 6 تریلیون دلاری آمریکا درغرب آسیا

دولت های آمریکا برای دخالت در امور منطقه، مقابله با کشورهای مستقل و مقاومت و به بهانه مبارزه با تروریسم بیش از 6 تریلیون دلار در افغانستان، پاکستان و عراق هزینه کرده اند تا جان بیش از 500 هزار انسان را در این کشورها بگیرند.

 

به گزارش  ایرنا، در تازه ترین تهدید، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از گزینه نظامی علیه ونزوئلا سخن می گوید . این در حالی است که این کشور تریلیون ها دلار در غرب آسیا و شمال آفریقا هزینه کرده تا کشورهای این منطقه را دچار جنگی خانمان سوز کنند.

ونزوئلا از سال گذشته درگیر بحران شدید اقتصادی و تورم افسارگسیخته بود، اما تبانی مخالفان دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور با آمریکا موضوع را به بحرانی سیاسی تبدیل کرد.

خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت مادورو پس از آنکه وعده حمایت آمریکا را از طریق مایک پنس معاون ترامپ دریافت کرد، خود را رئیس جمهوری ونزوئلا خواند و کشورش را در آستانه باتلاقی قرار داد که واشنگتن به همراه متحدان غربی خود چند سال پیش مشابه آن را در سوریه اجرا کرده بودند.

گوایدو در تازه ترین اقدام های خود سه شنبه گذشته کودتایی نافرجام را به راه انداخت که به دست گروهی از نیروهای ارتش ونزوئلا انجام شد اما به زودی خنثی گشت.

مخالفان دولت مادورو اکنون بدون توجه به فجایعی که آمریکا و متحدانی اروپایی آن در غرب آسیا و شمال آفریقا به وجود آورده اند، از حمایت نظامی واشنگتن استقبال کرده و حتی خواهان مداخله نظامی در کشور خود می شوند.

دولت ترامپ بارها تهدید کرده که همه گزینه ها از جمله گزینه نظامی علیه دولت مادورو روی میز است. روز گذشته نیز مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هشدار داد که واشنگتن آماده اقدام نظامی برای مداخله در بحران ونزوئلا است.

پمپئو در گفت وگو با کانال تلویزیونی فاکس بیزینس نت ورک، افزود: اقدام نظامی ممکن است؛ هر چند ایالات متحده انتقال مسالمت آمیز قدرت را در ونزوئلا ترجیح خواهد داد، اما در صورتی که لازم تشخیص داده شود، به حمله نظامی دست خواهد زد.

پمپئو همچنین در گفت و گو با سی ان ان مدعی شد که مادورو قصد داشته از ونزوئلا بگریزد، اما دولت روسیه جلوگیری و او را قانع کرده همچنان در کشورش بماند.

روسیه در واکنش به این اظهارات پمپئو، ضمن تکذیب این موضوع گفت که این دروغ پراکنی های آمریکا مشابه همان چیزی است که پیشتر درباره بشار اسد رئیس جمهوری سوریه انجام داده است.

در زمان جدی شدن بحران سوریه در سال 2011، مقام های آمریکایی خبرهای کذبی منتشر کردند که اسد قصد فرار از سوریه داشته اما روسیه و ایران مانع این اقدام او شده اند.

اقدام های مداخله جویانه آمریکا و تهدید به اقدام نظامی در ونزوئلا در حالی است که به اذعان مقام های ارشد کاخ سفید و پژوهش های مستقل، ماجراجویی های واشنگتن در غرب آسیا افزون بر هزینه های تریلیون دلاری که برای ایالات متحده داشته، جان بیش از نیم میلیون انسان را نیز گرفته است.

ترامپ بارها به هزینه های هنگفت واشنگتن در غرب آسیا و بدتر شدن اوضاع پس از ورود کشورش به این منطقه اشاره کرده است. وی شهریورماه سال گذشته در گفت و گوی تلویزیونی اعتراف کرد که تصمیم حمله به عراق که توسط جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری اسبق آمریکا گرفته شد، بزرگترین اشتباه تاریخ این کشور بوده است.

ترامپ افزود: ما 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم. 7 تریلیون دلار و میلیون ها قربانی. من حساب هر دو طرف را دارم.

ترامپ همچنین در دی ماه سال گذشته پس از سفر مخفیانه ای که برای بازدید از یک پایگاه آمریکا به عراق داشت، از این موضوع که این همه در این منطقه هزینه شده اما مجبور به سفر مخفیانه است ابراز تاسف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا اذعان داشت: خیلی غم انگیز است که هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کنی اما برای رفتن به آنجا ناچار باشی سفرت را تا این حد فوق العاده مخفیانه نگه داری و هواپیماها (اسکورت) و بزرگترین تجهیزات جهان دور و برت باشند و هر کاری بکنی تا سالم به مقصد برسی'.

همچنین نشریه نیوزویک در گزارشی نوشت که «موسسه امور بین المللی و عمومی واتسون» وابسته به دانشگاه براون در آمریکا در پژوهشی گفته است که مجموعه مبالغی که ایالات متحده پس از یازده سپتامبر برای جنگ افروزی در افغانستان، پاکستان و عراق هزینه کرده و یا تصویب کرده که تا پایان سال مالی 2019 هزینه کند، عددی بالغ بر 5.9 تریلیون دلار است.

آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر به برج های سازمان تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن، به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد و سپس خاک عراق را به بهانه امحاء تسلیحات کشتار جمعی صدام حسین رئیس جمهوری وقت این کشور مورد تجاوز نظامی قرار داد.

براساس گزارش موسسه واتسون، ایالات متحده با جنگ افروزی در عراق و افغانستان پس از حوادث 11 سپتامبر سال 2001، بیش از 500 هزار نفر را در این دو کشور و همچنین در پاکستان کشته است.

این ها تنها هزینه هایی است که آمریکا به مردم این سه کشور تحمیل کرده، در حالی که گزارش موسسه واتسون تعداد قربانیان جنگ سوریه را نیز بیش از 500 هزار نفر عنوان کرده است.

گستردگی سرسام آور هزینه این جنگ افروزی ها زمانی قابل درک می شود که به بخش دیگری از گزارش موسسه واتسون توجه کنیم. در این گزارش همچنین آمده است که آمریکا در 76 کشور، یعنی 39 درصد جهان، عملیات ضدتروریسم انجام می دهد.

موسسه واتسون همچنین تاکید می کند در این جنگ ها در افغانستان، پاکستان و عراق، 6 هزار و 951 سرباز، 21 غیرنظامی و 7 هزار و 820 نیروی پیمانی آمریکا کشته شده اند.

براساس این گزارش، در حالی که تعداد دقیق خسارات جانی آمریکا در این جنگ ها قابل شمارش است، هرگز امکان برآورد دقیق مجموع کشته های مردم این کشورها وجود نخواهد داشت؛ چرا که مثلا در عراق هزاران غیرنظامی هنگام بازپس گیری شهرهای این کشور از داعش کشته شدند و هنوز جنازه هایشان پیدا نشده است.

از این گذشته، این آمارها هرگز مرگ و میر ناشی از آسیب های غیرمستقیم مثل از دست دادن منابع آب و غذا، امکانات بهداشتی و انرژی توسط مردمی که گرفتار جنگ شده اند، را دربر نمی گیرد و به دقت نمی توان گفت که سلطه جویی آمریکا حقیقتا چه هزینه ای برای مردم کشورهای مختلف جهان داشته است.

اکنون باید دید که با توجه به این تجربه و پیشینه آمریکا در تبدیل کردن کشورهای در حال توسعه و صاحب منابع عظیم نفتی در مناطق مختلف جهان به باتلاقی برای مردم آن کشورها، مخالفان دولت در ونزوئلا بین گفت و گوی سیاسی و مداخلات خارجی کدام گزینه را انتخاب می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *