حزب همبستگی اسلامی ایران

آرایش دشمن، آرایش جنگی است/ ملت و مسؤولان خود را آماده کنند و وارد میدان شوند

در سند ۲۰۳۰ دستورات و توصیه‌ها این است …. که شما سرباز درست کنید برای انگلیس و آمریکا و بقیه‌ این وحشی‌های کراوات‌زده و ادکلن‌زده.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: می‌خواهند با اجرای سند ۲۰۳۰ برای آمریکا و انگلیس، سرباز و رعیت درست کنند.

 

به گزارش همبستگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای، صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار معلمان و فرهنگیان اظهار کردند:شما معلمان در واقع هویت‌سازی فرهنگی می‌کنید تا جامعه احساس هویت کند.تمدن، متکی به فرهنگ است. اگر فرهنگ قوی و غنی نباشد تمدن به‌وجود نمی‌آید.

 

مقام معظم رهبری: می‌خواهند با اجرای سند ۲۰۳۰ برای آمریکا و انگلیس، سرباز و رعیت درست کنند

 

اینجاست که اهمیت سند ۲۰۳۰ معلوم می‌شود؛ لُب کلام این سند این است که نظام آموزشی ما باید سبک زندگی و فلسفه‌ی حیات را بر اساس مبانی غربی به کودک بیاموزد. یعنی شما معلمان در کلاس درستان برای غرب، سرباز درست کنید.

 

ایشان افزودند: دلیل اینکه روی سند ۲۰۳۰ آن‌قدر کار می‌کنند، چون در این سند دستورات و توصیه‌ها این است که آموزش و پرورش، مناسبات فکری شاگردان را جوری تنظیم کند که اساس زندگی‌شان طبق تفکر غربی باشد. یعنی شما سرباز درست کنید برای انگلیس و آمریکا و بقیه‌ی این وحشی‌های کراوات‌زده و ادکلن‌زده؛ همین‌هایی که آدم می‌کُشند و به آدم‌کش کمک می‌کنند، بدون اینکه خم به ابرو بیاورند. می‌گویند چون به پولش نیاز داریم کمکشان می‌کنیم. حالا می‌خواهند ما در کشورهای مسلمان برای اینها سرباز و رعیت تربیت کنیم. ۲۰۳۰ این است.

 

مقام معظم رهبری خاطر نشان کردند:مهم‌ترین موضوع تمدنی ما تعلیم و تربیت است. برای یک کشور و تمدن، از همه‌ی سرمایه‌ها مهم‌تر، سرمایه‌ی انسانی است. یعنی اگر پول داشته باشید ولی سرمایه‌ی انسانی نداشته باشید به جایی نمی‌رسید؛ مثل این کشورهای پول‌دار که جیب های گشادشان را در اختیار خائنین به بشریت قرار می‌دهند چون نیروی انسانی ندارند.

 

-[مثال دیگر اینکه] کشور ما روی دریایی از نفت خوابیده بود؛ ما نه خبر داشتیم و نه بلد بودیم [استخراج کنیم]. آنهایی که بلد بودند، نفت ما را بردند و برای خود کارخانه ساختند و در جهت جنگهایشان استفاده کردند و در دوره‌ی طاغوت چیز مختصری به ما دادند. این نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری نکردن بر روی منابع انسانی است.

 

– بنده اهل تعارف نیستم و آنچه در این سالهای متمادی درباره‌ معلم ابراز کردم برخاسته از این باور است که معلم، پایه‌ریز تمدن نوین است؛ چون اگر نیروی انسانی شایسته نباشد تمدن نیست.

 

– شما جهادگرانی در میدان مبارزه با جهل و بی‌سوادی هستید.

 

– امروز دشمن از همه‌ی اطراف مشغول تهاجم است؛ از لحاظ اقتصادی، سیاسی، نفوذ اطلاعاتی و ضربه زدن در فضای مجازی؛ مخصوص این دولت فعلی آمریکا هم نیست؛ کمک این شخصی که در آمریکا سرِ کار است این است که آمریکا را عریان نشان میدهد. قبلی‌ها همین کارها را با دستکش مخملین انجام میدادند اما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا این دستکش را درآورده و همه، آن چدن پنهان در زیر دستکش آمریکایی‌ها را می‌بینند.

 

– آحاد مردم و مسئولین باید در مقابل این تهاجم، خود را آماده کنند و در هر زمینه‌ای که مشغول کارند، احساس مسئولیت کنند و وارد میدان شوند.

 

– آرایش دشمن، آرایش جنگی است؛ در میدانهای سیاسی، اقتصادی و فضای مجازی. علی‌الظاهر از لحاظ نظامی، آرایش جنگی ندارند که البته نظامی‌های ما حواسشان جمع است.

 

-در مقابل این آرایش جنگی، ملت هم باید آرایش جنگی بگیرد و مهم‌ترین کار، حفظ اتحاد و وحدت کلمه است. همه مراقب باشند به‌خاطر اختلاف سلیقه‌های کوچک مقابل هم قرار نگیرند چون قدرت این ملت و آن چیزی که به این کشور اقتدار میبخشد، اتحاد است

 

متن کامل خبر

 

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه‌ی روز معلم در دیدار هزاران نفر از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور با تجلیل از معلمان، به بیان تذکرات و توصیه‌های مهمی درباره‌ی مسائل مختلف آموزش و پرورش از جمله تکریم و معیشت معلمان پرداختند و با تأکید بر لزوم اجرای سند بسیار مهم تحول در آموزش و پرورش، گفتند: معلمان، پرورش‌دهنده‌ی مهم‌ترین سرمایه‌ی یک ملت یعنی سرمایه‌ی انسانی، پایه‌ریزان تمدن نوین، جهادگران میدان کارزار مبارزه با جهل و بی‌سوادی، و سازندگان هویت و فرهنگ یک ملت هستند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تبریک روز معلم به همه‌ی معلمان کشور، یاد آیت‌الله شهید مطهری را گرامی داشتند و گفتند: شهید مطهریِ عزیز به معنای واقعی، یک معلم دلسوز بود که با فکر و بیان قوی، رسوخ اندیشه‌های عمیق اسلامی را در ذهن جوانان دنبال میکرد و شهادت او در این راه، به‌منزله‌ی امضای قطعی خداوند متعال بر کارنامه‌ی آن بزرگوار بود.

 

رهبر انقلاب اسلامی، نقش معلم و آموزش و پرورش را یک نقش اساسی برشمردند و خاطرنشان کردند: مهم‌ترین سرمایه برای یک ملت، سرمایه‌ی انسانی است، زیرا کشورِ بدون سرمایه‌ی انسانی مانند برخی از کشورهای پول‌داری است که ثروت آنها به‌صورت سفاهت‌آمیز در اختیار دستهای خائن به بشریت قرار میگیرد، همچنان‌که در دوران طاغوت نیز ایران بر روی دریای نفت بود اما بیگانگان بر این منابع مسلط شدند و با آن، تمدن و کارخانه‌های خود را ساختند و از نفت ما برای پیروزی در جنگهای خود استفاده کردند.

 

ایشان، احساس احترام خود به قشر شریف و محترم معلم را یک باور حقیقی و برخاسته از نقش تمدن‌ساز معلمان خواندند و افزودند: معلمان، پایه‌ریزان تمدن نوین، و جهادگرانِ در میدان کارزار با جهل و بی‌سوادی هستند که برای جامعه و نسلِ جوان آن، هویت‌سازی فرهنگی میکنند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هویت قوی، فرهنگ غنی و فکر و اندیشه‌ی صحیح را پایه‌های اصلیِ ساخت تمدن دانستند و از همین زاویه درخصوص سند ۲۰۳۰ و علت اصرارهای آشکار و پنهان بیگانگان برای تحکیم آن بر مناسبات کشورها از جمله کشورهای اسلامی و ایران، نکات مهمی خطاب به مسئولان گوشزد کردند.

 

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: جان کلام در سند ۲۰۳۰ که فصل مهمی از آن به آموزش و پرورش اختصاص دارد، این است که نظام آموزشی باید جوری تنظیم شود که فلسفه، سبک زندگی و مفهوم حیات، بر اساس مبانی غربی به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود.

 

ایشان در تبیین این واقعیت افزودند: غربی‌ها انتظار دارند معلمانِ متدین ما که علاقه‌مند به آینده‌ی کشور هستند، در کلاس درس خود برای آنها سرباز تربیت کنند، تا دانش‌آموز ما سرباز و رعیت همان وحشی‌های کراوات‌زده‌ی ظاهرسازی شود که براحتی آدم میکُشند و به آدم‌کش‌ها کمک میکنند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، خدمات معلمان در طول سالهای پس از انقلاب را خدماتی بزرگ و ثمربخش برشمردند و با انتقاد از کسانی که غیرمنصفانه و با اغراض سیاسی، درصدد بی قدر و قیمت کردن آموزش‌وپرورش هستند، گفتند: البته آموزش‌وپرورش با نقطه‌ی مطلوب فاصله دارد که باید با کار و تلاش، نواقص و معایب را برطرف کرد اما وضعیت امروز آموزش‌وپرورش با وضع اسف‌بار آن در قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

 

رهبر انقلاب اسلامی با بیان نمونه‌هایی از کارهای بزرگ آموزش‌وپرورش در سالهای پس از انقلاب، خاطرنشان کردند: «دانشمندانی که کشور را در شاخه‌های مختلف علمی همچون فناوری نانو جزو رتبه‌های برتر دنیا قرار داده‌اند»، «هزاران دانش‌آموز و معلم شهید، و نسل سوم و چهارم انقلاب که با وجود زمینه‌های گوناگون برای مفاسد اخلاقی در دنیای امروز، با انگیزه‌ی مجاهدت، محکم و استوار در مقابل دشمن می‌ایستد و برای اعزام به دفاع از حرم اصرار میکند»، «جوانان فعال در اردوهای جهادی و دلدادگان به معنویات و اهل دعا، توسل و پیاده‌روی اربعین» در همین آموزش‌وپروش تربیت شده‌اند، بنابراین نباید آموزش‌وپرورش دوره‌ی انقلاب را دست‌کم گرفت.

 

رهبر انقلاب در تبیین وضع مطلوب آموزش‌وپرورش تأکید کردند: آموزش‌وپرورش باید انسانهایی «دانا، توانا، خردمند، پرهیزکار، پاک‌دامن، کارآمد، شجاع، هوشیار و اهل اقدام» تربیت کند که اگر چنین شود، همان آرزویی که بارها بیان کرده‌ام محقق میشود و ایران عزیز به جایگاهی میرسد که تا پنج دهه‌ی بعد، هرکسی در هر جای جهان بخواهد از مرزهای جدید علم آگاه شود باید زبان فارسی یاد بگیرد.

 

ایشان، رسیدن آموزش‌وپرورش به وضع مطلوب و تربیت جوانانی با ویژگی‌های یادشده را پایه‌ی اصلی «ایران سربلند فردا» و «اساس ایجاد تمدن نوین اسلامی» خواندند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان چند تذکر، «سند تحول آموزش و پرورش» را سندی بسیار خوب برشمردند و گفتند: این سند نوعی ریل‌گذاری است و میتواند این بخش مهم از کشور را به سرمنزل مقصود برساند.

 

رهبر انقلاب، ابلاغ این سند را لازم اما ناکافی دانستند و با اشاره به ضرورت آشنایی و آگاهی بدنه‌ی آموزش و پرورش با این سند، تأکید کردند: باید با جدیت، تحقق سند تحول را پیگیری کرد که این امر، روحیه‌ی انقلابی میخواهد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد شدید از کسانی که با قلم یا بیان یا اَشکال دیگر، درصدد تضعیف روحیه‌ی انقلابی در میان مردم و جوانان هستند، افزودند: روحیه‌ی انقلابی به‌منزله‌ی جان و روح این ملت است و خداوند از کسانی که در این مسئله تشکیک و آن را تضعیف کنند، نخواهد گذشت.

 

ایشان با یادآوری نجات ایران از زیر پای حکومت دست‌نشانده‌ی بیگانگان، تأکید کردند: مؤسس رژیم پهلوی را انگلیسی‌ها آوردند و وقتی او را نخواستند، به او دستور ترک کشور دادند و رضاخان هم در اوج بی‌غیرتی و ذلت و خفت، این دستور را پذیرفت. آیا برای یک ملت، ننگ و سرافکندگی بیشتر از این امکان‌پذیر است که رئیس کشورش را بیگانگان بیاورند و هر وقت نخواستند با تحقیر او را بردارند؟

 

ایشان افزودند: محمدرضا پهلوی را هم انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها روی کار آوردند و او هم در مقابل، کشور را به خدمت آنها درآورد. اما انقلاب، ایران عزیز را از زیر پای این انسانهای حقیر و پست و ظالم بیرون کشید. حالا اگر کسی این روحیه‌ی انقلابی را تضعیف کند، آیا خدا او را میبخشد؟

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تحول در آموزش و پرورش را در گرو روحیه‌ی انقلابی خواندند و افزودند: باید بدون ترس و محافظه‌کاری، به تشخیص و تصمیم رسید و اقدام لازم را نه نمایشی و تشریفاتی، بلکه واقعی و حقیقی انجام داد.

 

ایشان در همین زمینه افزودند: البته تصمیم و اقدام انقلابی به معنای بی‌توجهی به نقد عالمانه نیست، چراکه استقبال از نقد عالمانه، جزو روحیه‌ی انقلابی است.

 

رهبر انقلاب در ادامه‌ی تذکرات در زمینه‌ی آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی را بسیار مهم و قلب این وزارتخانه دانستند و افزودند: متون آموزشی که این سازمان تولید میکند، باید منطبق با سند تحول باشد.

 

ایشان با انتقاد از در نظر گرفته شدن مهلتی ۱۲ساله برای تطبیق متون درسی با سند تحول گفتند: باید با سرعت و جدیت و در زمانی کوتاه این کار را انجام داد، چراکه امروزه هر «ساعت» در پیشرفت جامعه مهم است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «گنجانده شدن مناسب و صحیح و ظریف پیامها و معارف انقلاب در همه‌ی متون آموزشی و پرورشی» را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: سازمان پژوهشی و برنامه‌ریزی باید از لحاظ انسانهای دانا، آگاه، خوش‌فکر، متدین و انقلابی غنی شود.

 

تذکر دیگر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مسئولان آموزش و پرورش «افزایش بیشتر دانشجویان و ارتقای کیفیت دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی» بود.

 

ایشان خاطرنشان کردند: در این مراکز باید معلمانی تربیت شوند که به معنای حقیقی کلمه، معلم و تعلیم‌دهنده‌ی دین و تقوا و انقلاب باشند.

 

رهبر انقلاب، «مدارس استعدادهای درخشان» و «نخبه‌پروری در کشور» را بسیار مهم برشمردند و با تأکید بر تقویت هرچه بیشتر این مدارس گفتند: جایگاه ایران در المپیادهای جهانی باید حفظ شود و تنزل رتبه‌های کشور در برخی المپیادها از جمله ریاضی، فیزیک، شیمی و رایانه جبران شود و کشور و ملت به المپیادی‌های جوانی که رتبه‌های جهانی کسب میکنند، افتخار کند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به توصیه‌ی مکررشان درباره‌ی «نشاط و سرزندگی» در محیطهای دانش‌آموزی، گفتند: البته برخی از این موضوع برداشت ناصحیح و سطحی میکنند؛ نشاط و سرزندگی یعنی برنامه‌های ورزشی یا فوق برنامه‌های جذاب به‌گونه‌ای باشد که جوان، باانگیزه، پرانرژی و پرامید به درس و کار مشغول باشد.

 

ایشان با انتقاد از برخی برنامه‌ها در بعضی مدارس به بهانه‌ی نشاط و سرزندگی، افزودند: گاهی اوقات فشارهای درسی در مدارس و در آموزشگاه‌هایی که به‌دنبال قبولی بیشتر در کنکور یا به دست آوردن رتبه‌های بالا هستند، جوان را پژمرده و افسرده میکند که باید برای حل این مسائل فکر و تدبیر و اقدام کرد.

 

توصیه‌ی دیگر رهبر انقلاب به مسئولان آموزش و پرورش، فکر و تصمیم دقیق کارشناسی درباره‌ی کنکور بود.

 

ایشان گفتند: دانشگاه‌ها میگویند در سالهای اخیر صندلی خالی هم داشته‌اند؛ لازم است کارشناسان با بررسی عمیق درباره‌ی «بودن یا نبودن کنکور، ادامه‌ی آن به شکل فعلی یا تغییر آن»، تصمیم‌گیری کنند و مسئولان مربوط، این تصمیمات را اجرا کنند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «معاونت پرورشی» را از بخش‌های بسیار مهم آموزش و پرورش برشمردند و با ابراز خرسندی از اقداماتی که در این زمینه انجام شده است، افزودند: البته در ساختار، نیروی انسانیِ پرانگیزه و منابع مالی، نقص‌هایی وجود دارد که وزیر محترم باید دنبال کند تا معاونت پرورشی به معنای حقیقی آن محقق شود.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به دو نکته‌ی مهم درباره‌ی معیشت معلمان و وضع دانش‌آموزان سیل‌زده پرداختند.

 

ایشان تأکید کردند: معلمان محترم، شریف و آبرودار هستند و عزت نفس آنان در مسئله‌ی معیشت باید محفوظ بماند.

 

رهبر انقلاب با اشاره به سوءاستفاده‌ی برخی عناصر سیاسی یا بیگانگان از مسائل معیشتی معلمان گفتند: آنها میخواهند از این نقطه‌ضعف برای مقاصد خود بهره‌برداری کنند اما قطع‌نظر از این سوءاستفاده، باید درباره‌ی درآمد معلمان به‌گونه‌ای عمل کرد که عزت نفس آنان حفظ شود.

 

ایشان درباره‌ی دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده نیز گفتند: این دانش‌آموزان حتی تا هنگامی که مدارس آنها با همت دولت و مردم و کمکهای قابل تقدیر خیّرین مدرسه‌ساز تعمیر و ساخته شود، نباید از درس و تحصیل عقب بمانند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی سخنانشان، باطل کردن معارضه‌ی دروغین «علم و دین» را از افتخارات دستگاه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی کشور برشمردند و افزودند: قدرتمندان مادی دنیا چندین قرن برای القای تعارض دین با علم تلاش کردند اما در جمهوری اسلامی پرچم دین از همه جای دنیا برافراشته‌تر است و کشور از لحاظ علمی نیز جزو کشورهای پیشرفته محسوب میشود.

 

رهبر انقلاب، فعالیت هزاران محقق، متفکر و دانشمند عمدتاً جوان و غالباً متدین در کشور را یادآوری کردند و افزودند: این نخبگان عزیز با هویت «ایرانیِ سربلند» و هویت دینی و اسلامی مشغول تحقیق و نوآوری و ابتکار و پیشرفت علمی هستند که این حرکت نشاط‌انگیز باید همچنان با قدرت ادامه داشته باشد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برخورداری نوجوانان و جوانان ایرانی از مهارت تبدیل علم به عمل را بسیار مهم و پربرکت خواندند و گفتند: مهارت آموزی باید از مدارس و دبیرستان‌ها شروع و پیگیری شود.

 

رهبر انقلاب در آخرین بخش سخنانشان به آرایش جنگی دشمن و تهاجم آنان در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، نفوذ اطلاعاتی و ضربه زدن به‌وسیله‌ی فضای مجازی اشاره کردند و افزودند: آمریکا و صهیونیسم در همه‌ی ابعاد در حال برنامه‌ریزی و اقدام هستند؛ البته این مختص دولت فعلی آمریکا نیست، قبلی‌ها هم همین کارها را با دستکش مخملین انجام میدادند اما کمکی که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا به ما کرده این است که این دستکش را درآورده و همه، آن چدن پنهان در زیر دستکش آمریکایی‌ها را می‌بینند.

 

ایشان تأکید کردند: در مقابل آرایش جنگی دشمن علیه ملت ایران، ملت هم باید آرایش جنگی بگیرد و همه‌ی مسئولان، آحاد ملت و افراد توانا و نخبه در هر زمینه‌ای مشغول کارند با احساس مسئولیت و آمادگی وارد میدان شوند.

 

ایشان افزودند: دشمن علی‌الظاهر در زمینه‌ی نظامی، آرایش جنگی ندارد که البته نظامیان ما حواسشان جمع است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حفظ وحدت را بویژه در شرایط فعلی، بسیار لازم خواندند و تأکید کردند: همه مراقب باشند به‌خاطر اختلاف سلیقه‌های کوچک مقابل هم قرار نگیرند چراکه اقتدار ملت در گرو اتحاد آحاد مردم، گروه‌های اجتماعی، اقوام مختلف و وحدت متقابل مسئولان و مردم است.

 

ایشان افزودند: به فضل الهی توطئه‌ها و تدابیر دشمن با وجود همه‌ی تبلیغات وسیع برای مشغول کردن ذهنها و مخلوط کردن صحنه، به ضرر خود او تمام میشود.

 

رهبر انقلاب تأکید کردند: بدون تردید، جوانان عزیز ایران سرافراز، شکست آمریکا و به زانو درآمدن صهیونیسم، و عزت و عظمت نهایی ملت ایران را مشاهده خواهند کرد.

 

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای بطحایی وزیر آموزش و پرورش، گزارشی از اقدامات و برنامه‌های این وزارتخانه درخصوص عملیاتی کردن سند تحول، تعمیق و معرفی سند تحول در بدنه‌ی آموزش و پرورش، توسعه‌ی عدالت آموزشی، اولویت دادن به افزایش کیفیت مدارس دولتی و جلوگیری از طبقاتی شدن آموزش و پرورش، و تلاش برای توسعه‌ی کمّی و کیفی دانشگاه‌های تربیت معلم بیان کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *