حزب همبستگی اسلامی ایران

ظریف: 6 ماه قبل به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانیان دادیم

پیشنهاد تبادل زندانیان را بر روی میز گذاشتم. من آماده‌ام و از اختیار لازم نیز برخوردار هستم. شش ماه پیش نیز این پیشنهاد را دادیم اما پاسخی از سوی مقامات دولت دونالد ترامپ دریافت نکرده‌ایم.

 

وزیر امور خارجه ایران به ایالات متحده آمریکا پیشنهاد تبادل زندانیان دو کشور را ارائه کرد.

 

به گزارش همبستگی به نقل از آناتولی، محمدجواد ظریف در نشست انجمن آسیا در نیویورک به واشنگتن پیشنهاد داد تا زندانیان آمریکایی در کشورش را با ایرانیانی که در بند ایالات متحده هستند، مبادله کنند.

 

بخشی از سخنرانی وزیر خارجه در نشست این نشست به شرح زیر است:

 

“پیشنهاد تبادل زندانیان را بر روی میز گذاشتم. من آماده‌ام و از اختیار لازم نیز برخوردار هستم. شش ماه پیش نیز این پیشنهاد را دادیم اما پاسخی از سوی مقامات دولت دونالد ترامپ دریافت نکرده‌ایم.

 

ایران به فروش نفت و یافتن خریدار ادامه خواهد داد. به استفاده از تنگه هرمز به عنوان گذرگاه امن برای فروش نفت ادامه خواهیم داد. اگر آمریکا اقدامات دیوانه‌‌واری انجام دهد، باید آماده متحمل پیامدهای آن باشد.

 

تیم B (متشکل از جان بولتون، بنیامین نتانیاهو، محمد بن زاید و محمد بن سلمان) سیاست آمریکا را به فاجعه می‌کشاند. آنها نه طرح بلکه توطئه‌ای به ارزش تریلیون‌ها دلار تهیه می کنند.

 

به نظر من ترامپ خواهان بروز درگیری میان ایران و آمریکا نیست. اما گمان می کند قادر است با زور و فشار ایران را بر سر میز مذاکره بنشاند و توافقی که در ذهن وی است را برقرار کند”.

 

ظریف پس از دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به سوالات خبرنگاران جواب داد. او در پاسخ به سوالی درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری در آمریکا گفت: “این موضوع به من ربطی ندارد و مردم آمریکا تصمیم خواهند گرفت. امیدوارم منطق به کاخ سفید بازگردد”.

 

سخنگوی وزارت خارجه: پیشنهاد ایران برای تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی نیازمند هیچ گونه تأویل و تفسیری نیست

 

سخنگوی وزارت خارجه پیشنهاد محمدجواد ظریف برای مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی را جدی و مسبوق به سابقه خواند.

 

سیدعباس موسوی در این ارتباط تاکید کرد: وزارت امور خارجه ایران در چارچوب وظایف خود آمادگی دارد برای تبادل افرادی که توسط قوه قضائیه با اتهامات مشخص محکوم و در ایران زندانی شده‌اند، در برابر آزادی تمامی ایرانیان زندانی در آمریکا که به اتهامات غیر قانونی نقض تحریم‌ها و نیز قرار منع تعقیب کسانی که با فشار ایالات متحده یا به اتهام واهی نقض تحریم‌های غیر قانونی آمریکا در کشورهای مختلف بازداشت شده‌اند، اقدام کند.

 

موسوی واکنش شتابزده مقامات آمریکایی و درخواست آزادی یکطرفه زندانیان آمریکایی را نشان‌دهنده عدم درک درست آنان از مفاهیم مذاکره، توافق و تبادل خواند که ثابت می‌کند آنان در ادعاها و تبلیغات ماه‌های گذشته خود کمترین صداقتی ندارند.

 

وی بار دیگر تاکید کرد اگر اراده‌ای در رژیم آمریکا وجود داشته باشد، پیشنهاد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران واضح است و نیاز به هیچ‌گونه تفسیر و تاویلی ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *