حزب همبستگی اسلامی ایران

دیدار رهبر کره شمالی و پوتین در روسیه

رهبر کره شمالی پس از دو دور مذاکرات بی حاصل با ترامپ و هشدار دو هفته پیش خود به واشنگتن در این باره، به روسیه رفته است.

 

رهبر کره شمالی پس از دو بار دیدار بی‌حاصل با دونالد ترامپ، این بار عازم روسیه شده است تا با رهبر متحد سابق دوران جنگ سرد کره شمالی، دیدار و گفتگو کند.

 

به گزارش همبستگی، دو رهبر صبح پنج‌شنبه (امروز) در دانشگاهی در شهر “ولادی‌وستک” در شرق دور روسیه با یکدیگر دیدار کردند. این نخستین سفر “کیم جونگ اون” به روسیه از زمان رسیدن به منصب رهبری کره شمالی در سال 2011 است.

 

رهبر کره شمالی دیروز از طریق قطار وارد شهر “ولادی‌وستک” شد و با استقبال مقامات محلی این منطقه از روسیه مواجه شد.

 

پوتین و “کیم جونگ اون” پس از دیدار دوجانبه در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

 

رهبر کره شمالی در این نشست خبری با تبریک به پوتین بابت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2018 روسیه، گفت:”دیدارمان برای توسعه سازنده وتقویت و تحکیم روابط تاریخی و دوستی سنتی بین دولت روسیه و کره شمالی بسیار مفید خواهد بود.”

 

پوتین نیز در این نشست خبری با استقبال از ابتکار رهبر کره شمالی در کاهش تنش با ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی، گفت:” اطمینان دارم که دیدار شما از روسیه به ما کمک خواهد کرد که راه‌های حل وضعیت در شبه‌جزیره کره و نقش روسیه در حمایت از روند مثبت کنونی را بهتر درک کنیم.”

 

پوتین همچنین با استقبال از توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی کشورش با کره شمالی گفت:” در زمینه روابط دوجانبه، فرصت‌های بزرگی برای گسترش مبادلات اقتصادی بین ما وجود دارد.”

 

برخی ناظران بر این باورند که این دیدار می‌تواند پیامی مستقیم به دونالد ترامپ باشد مبنی بر اینکه رهبر کره شمالی تلاش دارد تا گزینه‌های متنوع خود در سیاست خارجی را به رخ مقامات واشنگتن بکشد.

 

“کیم جونگ اون” کمتر از دو هفته پیش در نشست سالانه مجمع ملی خلق کره (پارلمان) ، ضمن ارایه هشدار تلویحی به واشنگتن از بی‌نتیجه بودن دو دور مذاکره مستقیم خود با ترامپ و عدم نرمش واشنگتن در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، گلایه کرده است و سفر او به روسیه کمتر از دو هفته پس از ارایه این هشدار صورت گرفته است.

 

رهبر کره شمالی یک بار در ژوئن سال گذشته در سنگاپور و برای بار دوم در فوریه سال جاری میلادی در شهر هانوی ویتنام با دونالد ترامپ دیدار کرده است، اما این دیدارها تا کنون نتیجه ملموسی نداشته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *