حزب همبستگی اسلامی ایران

خطر بعدی: آتش سوزی های تابستانی بعد از سیلاب های بهاری

امسال به دلیل شدت بارش ها، این گیاهان خودرو، بیش از سال های دیگر قد کشیده اند ولی ادامه حیات شان در گرمای تابستان که احتمالاً بارندگی نخواهیم داشت، میسر نخواهد بود.

 

 بارندگی های اخیر باعث تقویت رشد گونه های مختلف گیاهی و مشخصاً انواع گل ها و علف های موسمی در دشت ها، کوهپایه ها و مراتع کشور شده و مناظر بکر و سرسبزی را در نقاط مختلف ایران به وجود آورده است.

 

امسال به دلیل شدت بارش ها، این گیاهان خودرو، بیش از سال های دیگر قد کشیده اند ولی ادامه حیات شان در گرمای تابستان که احتمالاً بارندگی نخواهیم داشت، میسر نخواهد بود. به همین دلیل ظرف یکی دو ماه آینده، قریب به اتفاق این علفزارهای سبز و زیبا به دشت هایی زرد و خشک تبدیل می شوند و مهیای کوچک ترین جرقه ای برای بزرگ ترین آتش سوزی ها.

 

از این رو، بیم آن می رود که بعد از سیل های اخیر بهاری، با آتش سوزی های مهیب تابستانی در نقاط مختلف کشور مواجه شویم چرا که حجم عظیمی از علف های بلند و خشک این استعداد را دارند که هم به راحتی شعله ور شوند و هم آتش را به سرعت گسترش دهند.

 

لذا از هم اکنون باید به مردم در این باره آموزش های لازم را داد و مدام تکرارشان کرد. از جمله این که امسال بیش از قبل مراقب آتش هایی که در طبیعت روشن می کنیم باشیم و اگر آتشی افروختیم، بعد از اتمام کارمان، از خاموشی صد در صدی آن اطمینان کامل پیدا کنیم چه آن که حتی یک تکه زغال بر جای مانده از آتش می تواند هزاران هکتار مرتع و جنگل را به آتش بکشد.

 

خطری که تهدیدمان می کند: آتش سوزی های تابستانی بعد از سیلاب های بهاری

حتی یک ته سیگار نیز که در گوشه ای از یک علفزار یا جنگل بیفتد، می تواند منشأ اولیه یک آتش سوزی مهیب باشد.

 

وحشتناک تر از این ها، بطری های شیشه ای است که برخی از ما با بی مبالاتی در طبیعت رهایشان می کنیم غافل از این که این بطری ها در مجاورت نور شدید آفتاب همانند ذره بین عمل می کنند و با متمرکز کردن نور خورشید در یک نقطه کانونی، حرارت لازم برای آتش را ایجاد می کنند.

 

این ها و نکات دیگری که اهل فن بهتر می دانند، باید در ماه های پیش رو مدام به مردم گوشزد شود تا سبزه زارهای امروز به جهنم آتش فردا تبدیل نشوند.

 

همچنین تقویت محیط بانی ها و آتش نشانی ها با هدف جلوگیری از آتش سوزی و کنترل سریع حریق ها اولویت هایی هستند که نباید از کنارشان با بی اعتنایی گذشت. شاید لازم باشد فرمانداری ها و بخشداری ها، مناطقی که ظرفیت حریق دارند را شناسایی کنند و تدابیر لازم از جمله بسیج نیروها و امکانات و تقسیم کارها و وظایف را از هم اکنون بیندیشند.

 

امید که مسؤولان این هشدار را جدی بگیرند و بعدها نگویند “غافلگیر شدیم”.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *