حزب همبستگی اسلامی ایران

ترامپ مصوبه کنگره آمریکا درباره یمن را وتو کرد

این دومین باری است که ترامپ در طی دوران ریاست جمهوری خود از حق وتوی مصوبات کنگره استفاده می‌کند.

 

“دونالد ترامپ” مصوبه سنای آمریکا درباره قطع حمایت نظامی ایالات متحده آمریکا از دولت سعودی در حمله به یمن را وتو کرد.

 

به گزارش همبستگی، ترامپ در توجیه وتوی این مصوبه زیر آن نوشت:” این مصوبه‌ای غیر ضروری و تلاشی خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی رییس جمهوری است و جان شهروندان و نیروهای نظامی شجاع آمریکا را هم امروز و هم در آینده در معرض خطر قرار می‌دهد.

 

این دومین باری است که ترامپ در طی دوران ریاست جمهوری خود از حق وتوی مصوبات کنگره استفاده می‌کند.

 

کنگره آمریکا و ترامپ درباره عربستان سعودی اختلاف نظرات عمیقی دارند و در حالی که ترامپ و داماد او رابطه بسیار نزدیکی با حاکمان سعودی دارند،کنگره ایالات متحده آمریکا از سکوت و بی‌تفاوتی دولت ترامپ در قبال قتل “جمال خاشقجی” و نیز کمک نظامی ایالات متحده آمریکا به عربستان سعودی در حمله فاجعه بار این کشور به یمن که تا کنون منجر به مرگ و جراحت دهها هزار شهروند غیرنظامی یمنی شده است، به شدت نگران است.

 

ترامپ در توجیه وتوی مصوبه کنگره آمریکا درباره یمن گفته است که این کشور مشارکت نظامی چندانی در این جنگ جز حمایت‌های اطلاعاتی و لجستیکی ندارد و حتی یک سرباز از ارتش ایالات متحده آمریکا هم به طور مستقیم در این جنگ بیش از 4 ساله، حضور ندارد.

 

او همچنین با ادعای حمایت همه‌جانبه نظامی ایران از حوثی‌های یمن گفته است:”حوثی‌های تحت حمایت ایران با استفاده از موشک‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین مسلح و قایق‌های انفجاری برای حمله به اهداف غیر نظامی و نظامی در کشورهای ائتلاف (تحت رهبری سعودی)، از جمله مناطقی مانند فرودگاه ریاض که شهروندان آمریکایی هم در آنجا هستند، استفاده می‌کنند..علاوه بر این، ایجاد درگیری در یمن نشان دهنده راهی ساده و ارزان برای ایران است که باعث ایجاد مشکل برای ایالات متحده و متحد ما عربستان سعودی شود.”

 

گفتنی است مصوبه قطع حمایت نظامی ایالات متحده آمریکا از جنگ یمن در دو مجلس ایالات متحده آمریکا تصویب شده است. این مصوبه در اوایل ماه جاری میلادی در مجلس نمایندگان آمریکا با 247 رای مثبت در برابر 175 رای منفی تصویب شد. همچنین این مصوبه در سنای ایالات متحده نیز با 54 رای مثبت سناتورها در برابر 46 رای منفی به تصویب رسید.

 

بر اساس قوانین ایالات متحده آمریکا، اگر کنگره بر اجرای این مصوبه خود اصرار کند باید بار دیگر آن را با اکثریت دو سوم نمایندگان در دو مجلس تصویب کند که چنین امکانی با توجه به حمایت اکثریت حزب جمهوریخواه از دیدگاه‌ها و سیاست‌های ترامپ، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

 

نمایندگان و سناتورهای دموکرات کنگره از وتوی مصوبه کنگره از سوی ترامپ به شدت انتقاد کرده‌اند.

 

گفتنی است ترامپ ماه گذشته میلادی نیز یک مصوبه کنگره آمریکا درباره لغو اعلام شرایط اضطراری از سوی رییس جمهوری برای مقابله با ورود مهاجران غیرقانونی به ایالات متحده آمریکا را وتو کرده بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *