حزب همبستگی اسلامی ایران

اگر پلاسکو در فرانسه بود…

همه می‎‌دانستند دیر یا زود پلاسکو دچار حادثه‌ای بزرگ می‌شود اما همه دست به روی دست گذاشتند و به اخطار اکتفا کردند.

 

 مصطفی داننده- بله، آنهایی که می‌گویند اگر کلیسای نوتردام در ایران می‌سوخت، ایرانی‌ها حسابی سر مسؤولان کشور غر می‌زدند و فضای مجازی را پر از جوک می‌کردند، راست می‌گویند اما در این میان یک سوال مطرح هم می‌شود و آنهم اینکه اگر پلاسکو در پاریس بود آیا بازهم به خاطر فرسودگی و عدم ایمن سازی، آتش می‌گرفت؟

 

آتش کلیسای نوتردام به خاطر یک سهل‌انگاری بوده است. اگر این سهل انگاری نبود شاید این بنای تاریخی دوست داشتنی، هیچگاه در آتش نمی‌سوخت. پلاسکو در تهران اما به خاطر اهمال کاری سوخت.

 

می‌گویند بارها و بارها به اهالی پلاسکو در مورد خطرهای آتش سوزی هشدار داده بودند. بارها و بارها گفته بودند این پاساژ قدیمی است و میزبان خطرهای فراوان.

 

اگر پلاسکو در فرانسه بود…

 

همه می‎‌دانستند دیر یا زود پلاسکو دچار حادثه‌ای بزرگ می‌شود اما همه دست به روی دست گذاشتند و به اخطار اکتفا کردند. الان هم بسیاری از پاساژها در تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ به دلیل قدیمی بودن در معرض خطرهای بزرگ و کوچک هستند اما باز ما و مسؤولان فقط نگاه می‌کنیم.

 

تا حالا از خود پرسیده‌اید چرا زلزله در ایران این همه خسارت جانی و مالی به جای می‌گذارد؟ جلوی زلزله را که نمی‌شود گرفت، اما می‌شود با ساختن ساختمان‌های ضدزلزله یا ایمن کردن ساختمان‌های قدیمی، جلوی خسارت‌ها را گرفت.

 

همه ما می‌دانیم ایران روی گسل زلزله است اما بی‌خیال و شاد زندگی می‌کنیم به امید اینکه زلزله نیاید.

 

به کسانی که می‌خواهند کنار رودخانه خانه بسازند مجوز می‌دهیم، مسیل یا همان آب روها را تبدیل به جاده می‌کنیم و بعد بر سرمان می‌زنیم که چرا سیل در ایران این همه خسارت به جای گذاشته است.

 

واقعا اگر مسیل دروازه قرآن شیراز را تبدیل به جاده نکرده بودیم، شاهد آن سیل آخرالزمانی بودیم؟

 

ماشین‌های ناایمن داریم، جاده‌های خراب و رانندگانی که فکر می‌کنند لباس ضد مرگ بر تن دارند و بعد از آمار مرگ ومیر در جاده‌های ایران گلایه می‌کنیم.

 

چه میدان‌هایی در شهرهای مختلف ایران ساخته شدند و بعد به هزاران دلیل دیگر خراب و تبدیل به خیابان شدند؟ اینها دقیقا همان اهمال کاری است که ما ایرانی‌ها در تصمیمات خود داریم. مگر می‌شود کار کارشناسی انجام شده باشد و بعد میدانی تازه ساخته شده را تبدیل به خیابان کنیم؟

 

بله، آتش سوزی، سیل و زلزله برای همه کشورها وجود دارد. تقریبا بسیاری از دولت‌ها در برخورد با این بلایای طبیعی و انسانی، فشل عمل می‌کنند اما نباید دلیل سیل، خرابی‌های زلزله و یا آتش سوزی را فراموش کنیم.

 

بله، فرانسه هم در خاموش کردن آتش کلیسای نوتردام ناموفق بود، درست مثل ما که نتوانستیم آتش پلاسکو را به درستی خاموش کنیم اما رفتار فرانسوی قبل و بعد از آتش سوزی را هم باید بررسی کینم و ببینم آیا آنها هم مانند ما رفتار می‌کنند؟

 

پلاسکو در 30 دی 1395 سوخت و الان در سال 98 همچنان ویرانه‌ای است افتاده در گوشه شهر.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *