خبری

کیم جونگ اون": با این روش آمریکا، هزار بار هم مذاکره کنیم به جایی نمی‌رسیم

بعد از مذاکرات هانوی ما از صداقت آمریکا در بهبود روابط با کره شمالی، احساس خطر کردیم.

 

“کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی به دولت ایالات متحده آمریکا هشدار داده که ادامه رویکرد کنونی این کشور در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، راه به جایی نخواهد برد.

 

به گزارش همبستگی به نقل از سی‌ان‌ان، “کیم جونگ اون” در سخنانی در چهاردهمین مجمع عالی خلق کره گفته است: تا پایان سال جاری میلادی به دولت آمریکا فرصت می‌دهد تا تصمیم بگیرد – در مذاکرات- منعطف‌تر باشد.

 

کیم جونگ اون هشدار داده در صورتی برای بار سوم حاضر به ملاقات با ترامپ خواهد بود که واشنگتن رویکرد کنونی خود را تغییر داده و رویکرد مثبتی در پیش بگیرد.

 

کیم جونگ اون گفته است:” تا پایان امسال (سال 2019) صبر می‌کنیم تا آن‌ها (آمریکا) تصمیم خود را بگیرند. کاری که آمریکا باید انجام دهد این است که طرز تفکر فعلی خود را تغییر دهد و با رویکرد جدید به سراغ ما بیاید.”

 

رهبر کره شمالی درباره دومین دیدار خود با ترامپ که حدود 2 ماه پیش در شهر هانوی ویتنام برگزار شد، گفت:” نشست دوم در هانوی ، سوالات جدی را درباره درست بودن گام‌هایی که تحت تصمیم استراتژیک خود برداشتیم، برانگیخت. همچنین ما از صداقت آمریکا در بهبود روابط با کره شمالی، احساس خطر کردیم.”

 

“کیم‌جونگ اون” با بیان اینکه هیأت آمریکایی با طرح‌های غیرقابل پذیرش به مذاکرات هانوی آمده بود، ادامه داد: “آن‌ها آماده نبودند که واقعا بنشینند و برای حل مشکلات، رو در رو مذاکره کنند. با چنین طرز تفکری، آمریکا ذره‌ای قادر به مجاب کردن ما نخواهد بود. حتی اگر صد‌ها و هزاران بار نشست داشته باشیم، بازهم نمی‌تواند چیزی که می‌خواهد را به‌دست بیاورد.”

 

وی ضمن اشاره به دیدارهای قبلی خود با ترامپ تاکید کرد که اگر قرار است نشست سوم هم تکرار نتیجه نشست هانوی باشد، او علاقه‌ای به دیدار مجدد ندارد.

 

رهبر کره شمالی در عین حال روابط شخصی خود با ترامپ را عالی توصیف کرد، اما افزود:” رهبران آمریکا به اشتباه بر این باورند که اگر فشار بر ما را حداکثری کنند، می‌توانند بر ما پیروز شوند. سیاست کنونی تحریم و فشار آمریکا مانند ریختن نفت بر روی آتش است. اگر تمایلات دو کشور لحاظ شود، در امضای توافقنامه تردید نمی‌کنم.”

 

این هشدار رهبر کره شمالی به آمریکا در حالی است که ترامپ پنج‌شنبه گذشته پس از انجام یک گفتگوی تلفنی با رییس جمهوری کره جنوبی ضمن تاکید بر ادامه تحریم های کشورش علیه کره شمالی از علاقه خود برای انجام سومین ملاقات خود با کیم جونگ اون خبر داده است.

 

مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی که تا کنون دو مرتبه منجر به ملاقات مستقیم رهبر کره شمالی و رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا شده است، تا کنون هیچ دستاورد ملموسی نداشته است. دو رهبر یک بار در ژوئن سال 2018 در سنگاپور و برای بار دوم در فوریه سال جاری میلادی در هانوی ویتنام دیدار داشتند.

 

کره شمالی دولت ترامپ را به عدم انعطاف متهم می‌کند و دولت واشنگتن اصرار دارد تا زمان خلع سلاح کامل هسته‌ای کره شمالی، هیچ تحریمی از روی این کشور برنداشته خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *