حزب همبستگی اسلامی ایران

اصلاح قانون جزای ایران، آمار اعدام در جهان را کاهش داد

اصلاح قوانین جزایی ایران و حذف مجازات اعدام برای “مواد مخدر” در کاهش 31 درصدی آمار اعدام در جهان در سال گذشته میلادی، نقش موثری داشته است.

 

جهان در سال 2018 شاهد کمترین میزان آمار گزارش شده از “اعدام”، طی یک دهه گذشته بوده است.

 

به گزارش‌ همبستگی به نقل از وب سایت ” نیویورک تایمز”، سازمان عفو بین الملل در تازه‌ترین گزارش خود با اعلام این خبر از وقوع 690 مورد اعدام در سال 2018 خبر داده است. میزان اعدام گزارش شده در سال 2017، 993 مورد بوده است.

 

این میزان اعدام در یک دهه گذشته کمترین میزان اعدام در جهان است.

 

در این گزارش تاکید شده، کاهش میزان اعدام در ایران به خاطر اصلاح قوانین جزایی این کشور و برداشته شدن مجازات اعدام از موارد مربوط به “قاچاق مواد مخدر” در کاهش 31 درصدی میزان اعدام در سال 2018 موثر بوده است.

 

با این حال این گزارش تاکید کرده که این آمار شامل موارد اعدامی گزارش نشده به ویژه در چین نمی‌شود و با در نظر گرفتن این موضوع، احتمالا میزان اعدام در سال 2018 با توجه به موارد گزارش نشده در چین، بالاتر از رقم 690 مورد باشد.

 

بر اساس گزارش عفو بین الملل، به رغم محدود کردن مجازات قانونی اعدام در ایران، این کشور همچنان به لحاظ آمار اعدام پس از چین در مقام دوم قرار دارد و در سال 2018 بیش از 250 مورد اعدام در ایران گزارش شده است.

 

پس از چین و ایران، کشورهای عربستان سعودی، ویتنام و عراق به لحاظ بیشترین تعداد آمار اعدام در سال 2018 در جایگاه سوم تا پنجم قرار دارند.

 

نمودار میزان اعدام در جهان در یک دهه گذشته/ عفو بین الملل

 

اصلاح قانون جزای ایران، آمار اعدام در جهان را کاهش داد (+نمودار)

 

در این گزارش تاکید شده با وجود کاهش میزان جهانی اعدام در سال 2018 ، اما در برخی کشورها میزان مجازات اعدام در مقایسه با سال 2017 افزایش داشته است. در کشورهای بلاروس، ژاپن، سنگاپور، سودان جنوبی و ایالات متحده آمریکا آمار اعدام‌ها در سال 2018 در مقایسه با سال 2017 افزایش داشته است. در ایالات متحده آمریکا در سال گذشته میلادی 25 مورد اعدام گزارش شده است.

 

سازمان عفو بین الملل همچنین از افزایش موارد صدور مجازات اعدام از سوی دادگاه‌ها در برخی کشورها ابراز نگرانی کرده است. بر اساس این گزارش، محاکم عراق در سال 2018، 271 مورد مجازات اعدام صادر کرده‌اند و محاکم مصر 717 مورد که در مقایسه با رقم 402 مورد در سال 2017 ، حاکی از افزایش بیش از 40 درصدی است.

 

سازمان عفو بین الملل تاکید کرده که روند لغو یا محدود کردن مجازات اعدام در بسیاری از کشورهای جهان رشد خوبی دارد و برای مثال در سال گذشته میلادی اعمال مجازات اعدام در گامبیا و مالزی محدود شد.

 

هم اکنون در 142 کشور جهان محازات اعدام لغو و یا بسیار محدود شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *