خبری

انتخابات اسراییل؛ بلیت "امنیتی" نتانیاهو باز هم برنده شد

نتانیاهو با تشکیل پنجمین کابینه خود، رکورد طولانی‌مدت‌ترین نخست وزیر اسراییل را از آن خود خواهد کرد.نتانیاهو 69 ساله نهمین نخست وزیر تاریخ اسراییل است که از سال 2009 پست نخست وزیری را در اختیار خود دارد.

 

نتایج اولیه از انتخابات سراسری دیروز اسراییل حاکی است احزاب راستگرا بیشتریت میزان کرسی را در “کنست”( پارلمان اسراییل) کسب کرده‌اند و زمینه برای تشکیل پنجمین کابینه “بنیامین نتانیاهو” رهبر حزب لیکود، فراهم شده است.

 

به گزارش همبستگی، در صورت تشکیل پنجمین کابینه نتانیاهو، این سیاستمدار راستگرای اسراییلی رکورد طولانی‌ترین دولت تاریخ اسراییل را از آن خود خواهد کرد.

 

نتایج اولیه انتخابات نشان می‌دهد “حزب لیکود” و “اتحاد آبی و سفید” هر کدام موفق به کسب 35 کرسی پارلمان اسراییل می‌شوند، اما به دلیل کسب کرسی بیشتر از سوی احزاب راست اسراییلی، نتانیاهو به احتمال زیاد قادر خواهد بود با تشکیل ائتلافی دوباره از احزاب راست اسراییل، سکان نخست وزیری اسراییل را در دست خود حفظ کند.

 

نتایج اولیه آرا که دیشب اعلام شد حاکی از نزدیکی بسیار زیاد آرای دو حزب “لیکود” و اتحاد میانه روی ” آبی و سفید” بود، – که دو اردوگاه رقیب اصلی انتخابات اخیر بودند- و به همین خاطر “بنی گانتس” رقیب اصلی انتخاباتی نتانیاهو بر اساس این آرا اعلام پیروزی کرد، اما به فاصله چند ساعت بعد معلوم شد که احزاب راستگرای اسراییلی به احتمال زیاد حائز اکثریت آرا شده‌اند و نتانیاهو که حزب او پیشتاز احزاب راستگرای اسراییلی است، می‌تواند با پشتوانه کسب 65 کرسی پارلمان، پنجمین کابینه خود را نیز تشکیل دهد.

 

نتانیاهو 69 ساله نهمین نخست وزیر تاریخ اسراییل است که از سال 2009 پست نخست وزیری را در اختیار خود دارد.

 

جشن پیروزی نتانیاهو در تل آویو/ عکس: گتی ایمجز

 

انتخابات اسراییل؛ بلیت

 

او و همسرش سارا طی 2 سال گذشته با انبوهی از اتهامات فساد مالی مواجه بوده‌اند اما تا کنون سطح اتهامات به اندازه‌ای نبوده که منجر به کناره‌گیری یا برکناری او از قدرت شود.

 

شیوه او طی یک دهه گذشته برجسته کردن مسایل مرتبط با امنیت اسراییل و بزرگنمایی در تهدیدات منطقه‌ای به ویژه تهدید ایران برای موجودیت اسراییل بوده است. او خود را یگانه سیاستمداری می‌داند که قادر است با تهدیدات موجودیتی برای اسراییل به قاطع‌ترین شکل ممکن، برخورد کند.

 

رقیب او در این دوره از انتخابات با وجودی که یک ژنرال بازنشسته اسراییلی است، اما نتانیاهو در جریان کارزار انتخاباتی کوشید “بنی گانتس” را یک فرد بی کفایت برای تامین امنیت اسراییل جلوه دهد و حتی کمپین انتخاباتی نتانیاهو با طرح ادعای “شنود تلفن همراه گانتس از سوی ایران” کوشید او را فردی آسیب‌پذیر و حتی رهبری تسلیم‌پذیر در برابر ایران، نشان دهد.

 

نتانیاهو همچنین در انتخابات اخیر با طرح وعده‌های انتخاباتی همچون انضمام شهرک‌های اسراییل در کرانه باختری فلسطین به خاک اسراییل، تلاش کرد آرای شهرک نشینان اسراییلی را به سبد خود وارد کند.

 

بلیت “امنیت ملی” برای کمپین انتخاباتی نتانیاهو این بار نیز جواب داد و او می‌رود با تشکیل پنجمین کابینه خود رکورد “دیوید بن گورین” نخستین نخست وزیر تاریخ اسراییل را به لحاظ دوام طولانی‌مدت در پست نخست وزیری بشکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *