حزب همبستگی اسلامی ایران

روحانی: ملت ایران ایستادگی خود را به رخ امریکا کشید

رئیس جمهوری گفت: ملت بزرگ ایران در همه مقاطع تاریخی و به ویژه این روزها که دشمنان این مرز و بوم و به ویژه امریکا دست به یک عمل غیر انسانی و غیرقانونی زدند، ایستادگی و مقاومت خود را به رخ امریکا کشیده است.

 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در آئین بهره برداری از 4 فاز جدید پارس جنوبی افزود: امروز بسیار روز خوشحال کننده و مبارکی برای ملت بزرگ ایران است که ضربه های محکمی به دشمنان زدند چرا که آنان فکر می کردند با تحریم همه طرح ها و پیشرفت های ما متوقف می شود.

وی یادآورشد: دشمنان فکر می کردند مردم را آنچنان در فشار اقتصادی قرار می دهند که مردم عجز خود را در برابر ابرقدرت ها نشان می دهند اما این ملت بزرگ، تاریخ ساز در همه مقاطع تاریخی بویژه در این سالی که روزهای پایانی آن در حال سپری شدن است ایستادگی و مقاومت خود را نشان دادند.

رئیس جمهوری اظهار داشت: اینکه در طول دولت های یازدهم و دوازدهم پنج سفر به پارس جنوبی داشته ام و هر بار افتتاح های بزرگی انجام شده است، نشان می دهد پیشرفت و تعالی خود را به حول قوه الهی انجام داده و خواهیم داد.

وی گفت: از همه کسانی که در ایجاد این سرمایه و پیشرفت ملی سهیم و شریک بوده اند اعم از شرکت های مختلف، وزارت نفت و همه کسانی که تلاش کردند و قرارگاه سازندگی که بار سنگین اجرا را در بسیاری از بخش ها برعهده گرفت، سپاسگزاری می شود.

روحانی افزود: اینکه در پارس جنوبی از 10 فاز، امروز به 25 فاز پالایشگاهی و دریایی رسیدیم کار بزرگی است.

وی گفت: همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم 10 فاز پارس جنوبی افتتاح شده بود و در این مدت 5 سال 15 فاز جدید افتتاح شده است.

رئیس جمهوری افزود: در این فازها روزانه 100 میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت کشور اضافه شده است، این قدرت ملی ، فرهنگی، اقتصادی، فنی و انرژی این ملت است.

روحانی یادآور شد: امروز از لحاظ منابع خدادادی، در سطح اول و در زمینه تولید در سطح چندم جهان قرار داریم و این در حالی است که قدرت نظامی در کنار قدرت فرهنگی، تاریخی و تأثیرگذاری در منطقه و جهان معنا پیدا می‌کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: هنگامی که تولید نفت و گاز در کشور افزایش پیدا می‌کند در حقیقت قدرت ملی ما بالا رفته است.

دکتر روحانی با اشاره به ضرورت و اهمیت خوداتکایی در کشور، ‌گفت: پیش از این در بخش نفتِ گاز، بنزین و گاز نیاز به واردات داشتیم، اما در چند سال اخیر توانسته‌ایم در بنزین، گازوییل و گاز، روی پای خود بایستیم که این موجب استقلال و خوداتکایی شده و در این صورت هیچ کس نمی‌تواند به ملت ما زورگویی کند.

روحانی افزود: به دلیل نیاز کشور به واردات گاز، در شرایطی بودیم که کشورهای صادرکننده گاز به ایران در فصل زمستان قیمت گاز خود را 9 برابر افزایش دادند و دولت نیز بخاطر فصل سرما ناگزیر بود خرید کند.

وی با بیان اینکه وقتی روی پای خود ایستادیم جایگاه ما بالا می رود، یادآور شد: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون تولید بنزین در کشور 2 برابر شده است که این مهم نشانگر تحرک، فعالیت و ایثار همه فعالان صنعت کشور به ویژه صنعت نفت است.

روحانی اظهار داشت: هم اینک تولید بنزین در کشور از 52 میلیون لیتر در روز به 101 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.

وی گفت: امریکا بداند و فرض کند در این پنج سال هیچ کاری نکردیم و تولید بنزین که از سال 92 دو برابر شده، بیانگر افتخار ملت ایران در قطع وابستگی است.

رئیس جمهوری افزود: البته شاید برخی خوش‌شان نیاید که بگوییم این افتخار دولت است، اما همه مسئولان رده بالای کشور از طرف مردم این بار مسئولیت را برعهده دارند و اگر افتخاری وجود دارد، متعلق به مردم است.

وی تصریح کرد: اینکه امروز ما مشکلی اگر داریم نه مربوط به فرد، مدیر و یا دولت خاصی است و از لحاظ زیربنایی اقتصادی یک سری مشکلات تاثیرگذاری دارد که برای رفع آن بار مسولیت خدمتگزاران را سنگین تر می کند.

روحانی افزود: اگراین مدیریت کشور ضعیف بود چطور توانست تولید بنزین را از 52 به 101 میلیون لیتر افزایش دهد، اتکا 43 درصدی به سوخت 10 درصد شود و همه سوخت را به گاز تبدیل کند که این امر محیط زیست را احیا کند.

رئیس جمهوری فشارهای حاصل از تحریم‌های اقتصادی را علیه ملت ایران ناجوانمردانه برشمرد و و گفت: امروز در موضوع محیط زیست بخاطر اعمال تحریم برای حل برخی مشکلات زیست محیطی و کاهش تبعات آن دچار مشکل هستیم و در این راستا تحریم آمریکا علیه ایران یک جنایت علیه بشریت است.

دکتر روحانی افزود: تحریم پیش از آنکه جنگ اقتصادی باشد، جنگ روانی است و در این راستا هنگامی که می‌خواهیم کالایی را برای رفع نیاز کشور وارد کنیم، آنها به سیستم بانکی جهان فشار می‌آورند و مانع از ورود برخی کالاهای مورد نیاز می‌شوند که کمبود این مواد تبعات روانی را در جامعه به دنبال دارد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در سال 92 و در آغاز کار دولت تدبیر و امید به واسطه آنکه مردم نسبت به توانمندی دولت و اینکه دولت می‌تواند مشکلات را حل و فصل کند، امیدوار شده بودند، قیمت‌ها کاهش یافت و سرمایه‌گذاری‌ها آغاز شد و میزان اشتغال در کشور افزایش پیدا کرد، اظهارداشت: امیدواری و امید به آینده در مردم موجب شد تا این روند در کشور شکل بگیرد.

دکتر روحانی گفت: امروز دشمنان برای آنکه مردم نسبت به آینده خود ناامید و دلسرد شوند، توطئه تحریم را در پیش گرفته ند.

وی افزود:هنگامی که مردم نسبت به آینده و چند ماه دیگر خود نگران باشند بدون شک در سرمایه‌گذاری، تولید، آرامش روانی جامعه و اشتغال تاثیرگذار خواهد بود.

رئیس جمهوری اظهارداشت: آمریکایی‌ها باید بدانند که هرگز به اهداف خود نخواهند رسید و اینکه تصور می‌کنند ملت ایران با اعمال فشار در برابر مسیر غلط و زیاده‌خواهی آنها سر فرود خواهد آورد، امکان ندارد چرا که ملت ایران در کنار مسئولان و رهبری شجاع در برابر آنها ایستاده‌اند.

دکتر روحانی گفت: آنهایی که می‌خواهند در صف واحد ملت ایران فاصله بیندازند، مخالف فرمان خدا و قرآن که مؤمنین را به مانند بنیان مرصوص می‌داند، عمل کرده‌اند.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه به هر حال در کشور از لحاظ زیربناهای اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستیم که سابقه آن به پیش از انقلاب برمی‌گردد و اگر مشکلی داریم به فرد، مدیر و دولتی خاص مربوط نمی‌شود، گفت: در شرایط تحریم و فشار اداره و مدیریت کشور سخت‌تر می‌شود اما امروز همه مسئولان بار مدیریت را برعهده دارند و در راستای توسعه کشور، تلاش می‌کنند.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در منطقه پارس جنوبی اقدامات بسیار خوبی در زمینه محیط زیست انجام شده، گفت: همانطور که در جمع مردم کنگان عنوان کردم، باید کمیته‌ای متشکل از وزرا و مسوولان مربوطه تشکیل شده و طرح خود را برای کمک به حفظ محیط زیست در این منطقه به دولت ارایه کند.

دکتر روحانی افزود: باید ضمن استفاده از فناوری برای انجام پروژه‌ها در راستای کاهش تبعات زیست محیطی نیز تلاش کنیم، چرا که مردم عسلویه، نخل تقی، کنگان، جم و دیر که اطراف این منطقه هستند، مانند مردم همه جای ایران بوده و نباید بگذاریم که آنها در رنج و مشقت باشند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه سلامت مردم برای دولت بسیار حائز اهمیت است، افزود: طرح تبدیل گاز به گاز بودار که امروز به بهره‌برداری رسید، طرحی مهم در راستای حفظ سلامت مردم است.

دکتر روحانی سفر خود به کشور عراق را سفری تاریخی و نقطه عطف در روابط دو کشور و دو ملت دانست و گفت: این سفر به خوبی نشان داد که می‌توانیم با همسایگان خود بهترین روابط صمیمی را داشته باشیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: بدخواهان ایران و عراق، 30 سال اجازه لایروبی رودخانه اروند را نمی‌داند و هرگاه این موضوع می‌خواست به نتیجه برسد، شیطنت‌هایی می‌کردند که موانعی را در این مسیر ایجاد می‌کرد تا مردم نتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند، اما در این سفر 2 دولت با قاطعیت و در بیانیه‌ای رسمی بیان کردند که این اقدام انجام خواهد شد و این بدان معناست که 2 ملت همسایه به خوبی می‌توانند همدیگر را یاری کنند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران خواستار توسعه مناسبات و همکاری‌های دوستانه با همه همسایگان است، گفت: توسعه روابط نزدیک ایران با همسایگان به نفع ملت‌های منطقه و البته به ضرر آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

رئیس جمهوری اظهار داشت: آمریکایی‌ها نمی‌خواستند که امسال، دولت هیچ پروژه‌ای را به بهره‌برداری برساند، اما با همت و تلاش متخصصان همه پروژه‌ها براساس زمان‌بندی انجام شده، به بهره‌برداری رسید و این نشان‌دهنده شکست توطئه آمریکایی‌ها است.

دکتر روحانی با بیان اینکه دستیابی به موفقیت علاوه بر سرمایه و تکنولوژی، نیاز به اعتماد دارد، گفت: افتتاح فازهای پارس جنوبی به معنای اعتماد میان متخصصان، مدیران و کارگران ما و این اعتماد سرمایه بزرگی در راستای پیشرفت کشور خواهد بود.

رئیس جمهوری حفظ انضباط، دلسوزی، تلاش، فداکاری و مدیریت جهادی در امور را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: باید ضمن انجام کار انضباطی بوجود بیاید که کارگر ایرانی برتر از کارگرهای دیگر کشورها باشد و باید در کیفیت، ساعت و نحوه انجام کار به جایی برسیم که برتر از دیگران باشیم.

دکتر روحانی ضمن ابراز امیدواری از اینکه مراحل اجرای سه فاز دریایی دیگر پارس جنوبی با تلاش متخصصان و کارگران کشور به زودی و با سرعت بیشتری انجام شود و پارس جنوبی با 27 فاز به فعالیت خود ادامه دهد، از تلاش‌های ارزنده‌ای که شرکت ملی گاز ایران بویژه در روستاها انجام می‌دهد تقدیر کرد.

رئیس جمهوری بهره‌برداری از 15 فاز پارس جنوبی و نیز 15 طرح پتروشیمی، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم را افتخاری ملی دانست و گفت: ملت ایران قدردان این تلاش‌ها هستند و این تلاش‌ها نشان می‌دهد دولت، سپاه، بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در این امور، هنگامی که کنار هم قرار می‌گیرند، پیروزی‌ها و موفقیت‌ها زودتر حاصل خواهد شد.

پیش از سخنان رئیس جمهوری مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات این وزارتخانه در راستای بهره‌برداری از فازهای مختلف پارس جنوبی و طرح‌های توسعه‌ای در این میدان گازی ارایه کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *