حزب همبستگی اسلامی ایران

سقف معافیت ارایه اظهارنامه مالیاتی کسب و کارها افزایش یافت

نمایندگان مجلس بندی را در بودجه سال آینده تصویب کردند که بر اساس آن کسبه‌ای که میزان فروش آنها در ماه حدود 70 میلیون تومان باشد، از ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف می شوند و مالیات خود را توافقی می پردازند.

 

 

به گزارش همبستگی به نقل از ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی روز پنجشنبه مجلس، بند ز تبصره 8 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 کل کشور را بررسی و تصویب نهایی کردند.

نمایندگان در بند آمده است: عبارت «10 برابر» در متن تبصره ماده (100) قانون مالیات‌های مستقیم برای عملکرد سالهای 1397 و 1398 به عبارت «30 برابر» اصلاح می‌شود.

طبق ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم مودیان موضوع این فصل این قانون مکلفند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یک سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق نمونه‌ای که وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد، تنظیم و تا آخر خرداد ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات متعلق را به نرخ مذکور در ماده (131) این قانون پرداخت نمایند.

در تبصره این ماده آمده است: سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند برخی از مشاغل یا گروه‌هایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر 10برابر معافیت موضوع ماده (84) این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مودیان مذکور را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید.

در مواردی که مودی کمتر از یک سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلق نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود. حکم این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه‌های مالیاتی تسلیم شده در موعد مقرر نخواهد بود.

«حمید پورمحمدی» معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در توضیح این بند از لایحه بودجه سال آینده به نمایندگان مجلس گفت: این بند برای بهبود فضای کسب و کار است؛ طبق قانون باید پرونده مالیاتی برای تمامی کسبه‌ها حتی در صورت داشتن درآمد اندک ایجاد شود که این به معنای ایجاد چند میلیون پرونده مالیاتی و استخدام هزاران نفر برای رسیدگی به این پرونده‌ها است.

وی افزود: از حدود چهار سال پیش قرار شد آن دسته از کسبه که میزان فروش آنها در ماه کمتر از 20 میلیون تومان است، مالیات توافقی بپردازند یا اینکه افزایش مالیاتی آنها توافقی باشد.

به گفته پورمحمدی، اکنون مبلغ فروش 20 میلیون تومان در ماه رقم ناچیزی است به همین دلیل سازمان مالیاتی درخواست افزایش این رقم به 70 میلیون تومان را کرده است یعنی کسانی که در ماه فروش 70 میلیون تومانی داشته باشند، از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف می شوند؛ کاری که باعث بهبود فضای کسب و کار رعایت حال مردم خواهد شد.

نمایندگان مجلس همچنین در مصوبه‌ای مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده را تا پایان سال ۹۸ تمدید کردند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *