حزب همبستگی اسلامی ایران

تمجید وزیر خارجه چین از سخنرانی ظریف در اجلاس امنیتی مونیخ

” وانگ یی”: من شخصا دیدم که شما در سخنرانی خود در اجلاس مونیخ با صدایی رسا از حقوق کشور ایران دفاع کردید و فکر می‌کنم صدها میلیون چینی نیز سخنرانی شما را تماشا کردند..

 

وزیر امور خارجه چین روز سه شنبه – امروز- در دیدار با همتای ایرانی خود در پکن، از علاقه پکن به تعمیق “اعتماد استراتژیک” با تهران خبر داد.

 

به گزارش همبستگی به نقل از رویترز، “وانگ یی” وزیر امور خارجه چین روز سه‌شنبه در دیدار با همتای ایرانی خود ” محمد جواد ظریف” ضمن تجلیل از سخنرانی روز یکشنبه ظریف در اجلاس امنیتی مونیخ، گفت: من شخصا سخنرانی شما را از طریق تلویزیون تماشا کردم.

 

او افزود:” من شخصا دیدم که شما در سخنرانی خود در اجلاس مونیخ با صدایی رسا از حقوق کشور ایران دفاع کردید و فکر می‌کنم صدها میلیون چینی نیز سخنرانی شما را تماشا کردند و حالا شما فرد شناخته شده‌ای هستید.”

 

رییس دستگاه دیپلماسی چین در ادامه تاکید کرد:” من مایلم از این فرصت معتنم دیدار با دوست قدیمی‌ام – ظریف- ، به منظور تقویت اعتماد استراتژیک بین دو کشور و تضمین پیشرفت تازه همکاری‌های جامع و استراتژیک دوجانبه، استفاده کنم.”

 

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه چین ، “وانگ یی” در این دیدار بر نقش مثبت و مهم ایران در تحولات منطقه – خاورمیانه- تاکید کرد.

 

در این دیدار ظریف نیز با تاکید بر اهمیت چین برای ایران گفت:” ارتباط ما با چین برای ما بسیار ارزشمند است. ما همکاری استراتژیک و جامع بین ایران و چین را بسیار پراهمیت می‌دانیم.”

 

وزیر خارجه چین در شرایطی امروز با ظریف دیدار کرده که کشور او اواخر هفته جاری میزبان” محمد بن سلمان” ولیعهد سعودی خواهد بود.

 

ایران و عربستان سعودی دو کشور رقیب و حتی “متخاصم” در منطقه خاورمیانه‌اند که به نوشته رویترز، چین تلاش دارد روابط خود را با هر دو کشور تقویت کند.

 

“محمد جواد ظریف” همراه با یک هیات سیاسی و اقتصادی به سرپرستی “علی لاریجانی” رییس مجلس شورای اسلامی و به دعوت رییس مجلس چین به پکن سفر کرده است. در این هیات “بیژن نامدار زنگنه” وزیر نفت ایران و “عبدالناصر همتی” رییس بانک مرکزی ایران نیز حضور دارد. ایران به رغم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا، در سال 2018 چهارمین تامین کننده بزرگ نفت خام چین بوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *