حزب همبستگی اسلامی ایران

7 نکته درباره درخواست پلیس "فتا" برای مسدودسازی سایت "دیوار": آیا ازدواج عامل طلاق است؟!

پلیس فتا خواستار مسدودسازی سایت “دیوار” شده است؛ دیوار یک سایت نیازمندی هاست و مردم هر آنچه می خواهند بفروشند یا اجاره دهند را در این سایت آگهی می کنند.

 

طبق آنچه پلیس فتا اعلام کرده، عده ای با استفاده از این پلتفرم کلاهبرداری کرده و مرتکب اقدامات مجرمانه شده اند. پلیس همچنین گفته که مجوزی برای فعالیت “دیوار” صادر نکرده است.

 

7 نکته درباره درخواست پلیس

 

در این باره نکات زیر قابل تأمل است:

 

1- “دیوار” یک پلتفرم است؛ مثل یک خیابان یا یک مرکز خرید بسیار بزرگ که امکان تردد، گفت و گو و داد و ستد افراد در آن وجود دارد. اگر در خیابانی مثل خیابان ولیعصر تهران گاهی دعوایی یا سرقتی رخ دهد یا بعضاً در چند مغازه از چند مشتری کلاهبرداری شود، قطعاً خیابان را مسدود نمی کنند.

علت نیز ساده است: خیابان جرم نمی کند بلکه این آدم ها هستند که مرتکب اقدامات خلاف قانون می شوند.

 

2- اگر قرار است جرم زدایی شود، باید با مجرمان برخورد شود و زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی و… اصلاح شوند و الّا با کارهایی مانند بستن سایت دیوار، صرفاً “محل جرم” تغییر می کند و مجرمان اقدامات خلاف قانون خود را در جاهای دیگر دنبال می کنند و در اصل ماجرا تفاوتی نمی کند.

 

اتفاقاً اگر از منظر پلیسی هم به موضوع نگاه شود، وجود سایت هایی مثل دیوار و تمرکز افراد در آنها کار پلیس را برای رصد و شناسایی کلاهبردارها و مجرمان راحت تر می کند.

 

3- اگر در سال های اخیر میزان جرائم در فضای مجازی افزایش یافته است، علت اش این است که فضای مجازی و دسترسی مردم به آن گسترش یافته است. زمانی اصلاً تصادف رانندگی وجود نداشت چون اساساً خودرویی وجود نداشت و بعد از ورود خودرو و افزایش تعداد آن، پدیده ای به نام تصادف رانندگی شکل گرفت و گسترش یافت و همزمان پلیس راهنمایی و رانندگی هم ایجاد شد و گسترش یافت.

جالب اینجاست که در داخل کشور، عده ای هنوز فکر می کنند، فضای مجازی عامل جرم است! مثل آن که تصور شود خودرو عامل تصادف است و یادآور آن طنز معروف که ازدواج، عامل طلاق است!

 

4- اگر قرار باشد فضای مجازی محدود و مسدود شوند، اساساً چه نیازی هست به پلیس فتا؟ کار پلیس فتا، مسدودسازی نیست بلکه رصد فضای مجازی برای شناسایی و دستگیری کسانی است که از این فضا و در این فضا سوءاستفاده می کنند.

 

 

5- راه اندازی کار و کسب های اینترنتی، نیازی به مجوز پلیس ندارد و لذا این که پلیس فتا اعلام کرده مجوزی به سایت دیوار نداده است، دلیلی برای توقف آن نیست.

 

6- دیوار هم اکنون به ابزاری برای رفع نیازهای مردم تبدیل شده است و هزاران کار و کسب در بستر آن شکل گرفته است. در زمانه ای که بحران اقتصادی و بیکاری بیداد می کند، بستن پلتفرمی که زیرساخت کار و کسب افراد پرشماری است، نتیجه ای جز دامن زدن به مشکلات مردم ندارد.

 

در همه جای دنیا از کار و کسب هایی که در بستر فضای مجازی ایجاد می شود حمایت می کنند چون اغلب شان بدون کوچکترین سرمایه گذاری دولتی شکل گرفته و بیش از کار و کسب های سنتی، اشتغالزایی ایجاد می کنند. دیوار نیز همین گونه است، توسط بخش خصوصی راه اندازی شده و کار و کسب های خرد متعددی حول آن شکل گرفته اند. مختل کردن معیشت مردم به دلیل آن که بین شان مجرمانی هم پیدا می شود، کار خردمندانه ای نیست.

 

7- سایت هایی مانند دیوار که مردم در آن خرید و فروش انجام می دهند، حتماً موظف اند تدابیر فنی و هشدارهای ایمنی را برای امنیت کاربران شان لحاظ کنند و اگر نکنند، مرتکب قصور یا حتی تقصیر شده اند اما باید دانست که یک سایت در حد عرف و مقدورات فنی می تواند ایجاد امنیت کند و بعد از آن، نوبت کاربران است که خودمراقبتی کنند و وظیفه پلیس که با جرائم برخورد کند. مسدودسازی، یعنی پاک کردن صورت مسأله و از زیر بار مسؤولیت شانه خالی کردن.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *