حزب همبستگی اسلامی ایران

انبار یک تُن گوشت منجمد وارداتی به روی مردم باز شد

به گزارش  ایرنا، روز سه شنبه گشت مشترک تعزیرات حکومتی و دادستانی تهران برای نظارت بر عرضه گوشت های تنظیم بازار بر اساس اعلام گزارش کارشناسان جهاد کشاورزی از یک واحد‌ صنفی در محدوده شرق تهران به صورت سرزده بازرسی کرد.

در این گشت که با حضور نماینده دادستان عمومی و انقلاب تهران، رئیس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی و قاضی شعبه 46 تعزیرات، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب، بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت، کارشناسان جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی برگزار شد، در یک واحد صنفی یک تُن گوشت تنظیم بازار منجمد انبار شده بود.

متصدی این واحد صنفی گفت: گوشت های تنظیم بازار را از دلالان که گوشت ها را در میادین میوه و تره بار تهیه می کنند به قیمت 4٨ هزار تومان می خرم و با هزار تومان سود می فروشم.

بهروز طالبیان، رئیس گشت های مشترک تعزیرات و قاضی شعبه 46 درباره این اقدام اعلام کرد: فروش گوشت منجمد وارداتی که گوشت تنظیم بازار است؛ تخلف محسوب می شود و این مسأله موجب اخلال در بازار گوشت و نظام اقتصادی شده است.

وی ادامه داد: تخلف محرز است زیرا گوشت های تنظیم بازار فقط در مکان های مشخصی که با نصب بنر اعلام شده است، امکان عرضه دارد همچنین این گوشت ها مختص مصرف خانوار و برای تنظیم بازار گوشت است و نباید به مصرف کبابی ها و رستوران ها برسد.

طالبیان در پاسخ به متصدی این واحد صنفی که می گفت، این مقررات را نمی داند، گفت: جهل به قانون رافع مسئولیت نیست و صاحب این واحد صنفی که از وضع بازار کاملا آگاه است، غیرممکن است که تخلف خود را نداند.

قاضی تعزیرات تصریح کرد: مشتری اصلی این گونه واحد‌های متخلف اغلب رستوران ها و کبابی ها هستند که آنها نیز گوشت های منجمد را به عنوان گوشت تازه در غذاهای خود مصرف می کنند.

رئیس گشت های مشترک تعزیرات در تهران اظهار داشت: نظارت بر تامین مایحتاج ضروری مردم با قاطعیت ادامه دارد و دستگاه های نظارتی به صورت محسوس و نامحسوس به بازار نظارت می کنند و برای احقاق حقوق مردم هیچ گونه اغماضی ندارند.

طالبیان اضافه کرد: شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف، گزارش آن را از طریق سامانه ١٣5 تعزیرات حکومتی یا سامانه ١٢4 سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند.

پس از بررسی ها، در حالی که متصدی این واحد متخلف می گفت گوشت های منجمد را از دلال ها می خرد اما همه کارتن ها با سریال های پشت سرهم در سردخانه انبار شده بود.

طالبیان گفت: باید دلال ها مشخص شوند زیرا اینکه صاحب این واحد صنفی می گوید گوشت را از دلال های خرد می خرد، دروغ است.

علیرضا جهیزی، رئیس اداره تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان تهران در حاشیه این گشت به خبرنگار ایرنا گفت: از نیمه دوم شهریور ١٢٠ هزار تن با ارز دولتی 4٢٠٠ تومانی گوشت وارد کشور شده است و سردخانه ها پر از گوشت است.

وی اظهارداشت: با احتساب هر کیلو گوشت منجمد به قیمت هشت دلار، واردات گوشت تاکنون ٩6٠ میلیون دلار است و تبدیل آن به ریال مبلغ چهار هزار میلیارد تومان می شود. اگر با دلار ١١ هزار تومان محاسبه شود، ١٠ میلیارد و 56٠ هزار میلیارد تومان هزینه شده است و اختلاف آن حدود 6 هزار میلیارد تومان است که اگر دو هزار میلیارد تومان را برای واردات در نظر بگیریم و مقدار چهار هزار میلیارد تومان را برای حمایت از تولید داخلی در اختیار تولیدکنندگان گوشت قرار دهیم و به ازای دریافت نهاده های دامی از آنها گوشت تحویل بگیریم، قیمت هر کیلو گوشت تولید داخلی حدود 44 هزار تومان خواهد بود اما متاسفانه به دلیل سود هنگفت واردات این اقدام انجام نمی شود.

پس از آن، با دستور فرخزاد جهانی، معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران، گوشت های تنظیم بازار به نرخ مصوب و به قیمت ٢٩ هزار تومان و با نصب بنر به مردمی که جلوی در مغازه صف کشیدند عرضه شد همچنین فرد متخلف به اتهام اخلال در نظام اقتصادی، بازداشت و به دادسرا اعزام شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *