حزب همبستگی اسلامی ایران

ذهنیت های نادرست فردی بالاترین زمینه فساد را در جامعه فراهم می کند

به گزارش همبستگی از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه در یکصدو سیزدهمین نشست شورای اجتماعی کشور پس از ارائه گزارش از سوی رییس سازمان بهزیستی، ضمن اشاره به اهمیت انجام چنین پژوهش هایی در کشور افزود: در تحقیقات اجتماعی و خصوصا در بخش تحلیل، نظرات و دیدگاه های متفاوتی وجود دارد که با تکرار روندها و فرایندهای پژوهشی می توان در تحلیل نتایج به قطعیت بیشتری رسید.

رحمانی فضلی در ادامه ضمن قدردانی از دست اندرکاران این پژوهش و ابراز امیدواری برای انجام چنین پژوهش‌هایی با سرعت بیشتر و در بازه های زمانی کوتاه تر اظهار داشت: گرچه اولویت های اقدام در خصوص آسیب های اجتماعی بر اساس مجموعه گزارش قبلی و جمع بندی های انجام شده در شورای اجتماعی در حضور رهبر معظم انقلاب تعیین شده‌ است، لکن باید بر اساس گزارش های جدید و از جمله رویکردهای مشخص شده در این پژوهش، بروز رسانی پیوسته اولویت گذاری ها را مد نظر قرار داد.

وی در ادامه به محتوای پژوهش سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: نگرش این پژوهش به مباحث روانشناسی اجتماعی نزدیکتر است بنابر این اگر مولفه های جامعه شناختی را هم وارد این پژوهش کنید برای برنامه ریزی و اقدام مناسب تر خواهد بود چرا که تبدیل نتایج طرح های پژوهشی به برنامه عملیاتی نیازمند همه جانبه و جامع بودن طرح های پژوهشی است و باید همه مولفه های مورد نیاز را مد نظر قرار گیرد.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم در تحلیل داده های چنین پژوهش‌هایی علاوه بر رویکردهای کلان، نگاه تفصیلی به موضوع داشته باشیم از جمله توجه موثر به برش های منطقه ای به این معنا که در توزیع جغرافیایی به جز تقسیم بندی استانی، تقسیمات در داخل استان ها نیز مورد توجه قرار گیرد. چرا که شرایط در مراکز استان ها، شهرهای بزرگ، حاشیه شهرها، مناطق مختلف شهری و روستا ها متفاوت است و در نتیجه نیاز داریم که توزیع جغرافیایی پژوهش ها از جمله پیمایش ها دقیق تر و موثرتر طراحی و اجرا شود و همچنین در تحلیل نتایج پژوهش های موجود، این معیارها مورد دقت کافی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین جنس، تحصیلات، سن، گروه های شغلی و سایر فاکتورهای مهم نیز باید با دقت حداکثری مورد توجه قرار گیرد تا در اجرا و عمل گروه‌های هدف را موثرتر مشخص کنیم و بتوانیم با منابع محدود در اختیار، اهداف را دنبال کنیم و به نتایج مطلوب برسیم.

وزیر کشور به اهمیت ذهنیت آحاد جامعه در خصوص مسائل مختلف و ادراک عمومی از شرایط اجتماعی از جمله آسیب های اجتماعی پرداخت و گفت: رابطه عین و ذهن بسیار وثیق است و ما به عنوان فرد فرد اعضای جامعه، بر اساس دریافت های ذهنی خود، ذهنیت جامعه را می سازیم.

وی با اشاره به یافته های پژوهشی معتبر از جمله پژوهش ارائه شده در این جلسه ناظر بر فاصله زیاد بین واقعیات جامعه با ذهنیت مردم گفت: باید با تلاش در جهت واقعی سازی ذهنیت ها، این فاصله زیاد را کم کنیم؛ چرا که تصویرهای ذهنی غلط به تدریج به باور و اندیشه تبدیل می شود و در آن صورت می تواند تبعات جبران ناپذیر داشته باشد.

وی افزود: ذهنیت های نادرست فردی که به پنداشت های نادرست اجتماعی منتهی می شود، بالاترین زمینه فساد در جامعه را فراهم می کند چرا که با این پنداشته ها، بسیاری از جهت گیری های نادرست و مهم تر از آن، ناهنجاری ها، عادی و عرفی می شود و در نتیجه این باورهای ذهنی غیر مطلوب که بر اساس تصورات غلط شکل گرفته است، تدریجا به عینیت می رسد.

وزیر کشور در ادامه به اهمیت برنامه ریزی دقیق برای اطلاع رسانی عمومی و تبلیغات کاربردی در مورد نتایج پژوهش ارائه شده گفت: باید در خصوص نتایج و آمار این پژوهش، پیوست رسانه ای و اجرایی قوی تدوین و مصوب شود و به دستگاه‌ها ابلاغ کنیم تا در خصوص نتایج این طرح به خوبی عمل کنند.

وی افزود: رسانه ها می توانند نقش مهمی در انتشار موثر نتایج این پیمایش و دیگر طرح های پژوهشی عرصه اجتماعی کشور داشته باشند مشروط بر آن که به صورت دقیقی نسبت به موضوع و مقدمات و موخرات آن آگاه شوند و بتوانند نتایج را به درستی به مردم منتقل کنند.

رحمانی فضلی گفت: باید برنامه ریزی دقیق علمی و رسانه ای در خصوص اولویت های تعیین شده در این طرح انجام شود که یکی از مهمترین مباحث در این زمینه می تواند، قاعده مند سازی اعلام آمارهای اجتماعی و پیشگیری از اعلام آمارهای غلط در عرصه اجتماعی کشور باشد.

وزیر کشور در این زمینه به تجربه موفق ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: با پیگیری ستاد و همکاری دستگاه قضایی، مدعیان اطلاعات در خصوص شرایط اقتصادی کشور را به ارائه مستندات خود ملزم کردیم که این امر در کاهش اظهارنظرهای غلط و نادرست بسیار موثر بود.

وزیر کشور به سطح بالای دینداری مردم و رابطه بسیار موثر پایبندی های دینی با رفتار فردی و اجتماعی به عنوان یکی از نتایج مهم پژوهش های ارائه شده اشاره کرد و با مرور برخی مظاهر غیر دینی که منجر به برداشت های غلط از سطح دینداری جامعه می شود، گفت: نباید ملاک دینداری را فقط تظاهر بیرونی قرار دهیم هرچند آنها هم خیلی مهم هستند و مقابل رفتارهای ظاهری غیر دینی، واکنش های غیر موثر داشته باشیم.

وی ادامه داد: دین داری از رهگذر دل و عقل و یا نسبتی از هر دو راه حاصل می شود اما در هر دو مسیر، بیان و عمل تاثیرگذار است و در هر صورت کلام خشن و یا عمل نامناسب، فرد را از دین و آموزه های آن دور خواهد کرد.

رحمانی فضلی در ادامه همین بحث به ریشه یابی بروز و رونق گرفتن مباحثی تحت عنوان عرفان‌های نوظهور و در واقع کاذب اشاره کرد و گفت: وقتی به واسطه عوامل و دلایل مختلف و از جمله برخی اشتباهات در روش ها و شیوه ها، خلأهای معنوی در جامعه ایجاد می شود و افراد نمی توانند عرفان ناب دینی را از جایگزین های جعلی و کاذب آن جدا کنند، گرفتار انحرافات می شوند.

وزیر کشور تاکید کرد: باید در حوزه دین بیشتر و البته موثر تر از گذشته کار کنیم و مراجع ذیربط از جمله سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه باید زبان، ادبیات و راه های موثر تر نفوذ دینداری را دنبال کنند.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: انجام طرح های پژوهشی و پیمایش های علمی در عرصه آسیب های اجتماعی را بسیار خوب ارزیابی اما تاکید کرد: نتایج این طرح ها، نباید صرفا در کنج کتابخانه ها و در آرشیو ها بماند چراکه در این صورت، اتلاف بیت‌المال خواهد بود بلکه باید تلاش شود برنامه های عملیاتی و اجرایی بر اساس نتایج این طرح ها تدوین و به طور جدی دنبال شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *