حزب همبستگی اسلامی ایران

شمخانی: در سفرم به افغانستان، آمریکا برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد

به گزار ش ایسنا، دریابان علی شمخانی در همایش بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا، اظهار کرد: بعضی از مفاهیم و استعاره‌ها را عرض کنم که برداشت ما و دشمن‌های ما درباره آن چگونه است که بار مثبت یک لغت را با به کار گیری واژه عکس به بار منفی تبدیل می‌کنند. آن ها اقدامات خود را می گویند تقویت حوزه نفوذ، اما وقتی ملت‌های منطقه اقدامی در جهت همبستگی انجام می‌دهند می‌گویند جاه‌طلبی منطقه‌ای.

وی ادامه داد: کمک‌های بشر دوستانه وقتی به ما می‌رسد می گویند هدر دادن سرمایه‌های کشور. مبلغ هنگفتی صرف این کار می‌کنند، اما کسر ناچیزی از این میزان را ملت‌های منطقه که هزینه می‌کنند می‌گویند هدر دادن منابع ملی.

 

دشمنان به اقدامات خود می‌گویند پاسخ‌گویی به ما می‌گویند نقض آزادی‌های مدنی

 

شمخانی گفت: به کارهای خودشان می‌گویند مسئولیت پذیری و پاسخ گویی، به دیگران که می رسد می‌گویند نقض آزادی های مدنی. به خودشان می‌گویند توانمندسازی جامعه مدنی، به ما می‌گویند دخالت در امور سیاسی.

 

وی تاکید کرد: باید به این استعاره سازی ها دقت کرد، به ویژه در فضای مجازی این موضوع را در نظر داشته باشند؛ چراکه اگر ملت آزاده‌ای عین همین اقدامات خودشان را انجام دهد با واژگانی رو به‌رو می شود که بازخورد منفی دارد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه سه سیاست اصلی در جمهوری اسلامی دنبال می‌شود، تشریح کرد: اولینش آن است که امنیت دسته جمعی توسط دولت‌های منطقه راه حل اساسی تولید پایدار در منطقه است. دومین سیاست مخالفت با تغییر مرزها و تجزیه کشورها است. سومین آن مخالفت با حضور نیروهای خارجی در منطقه است.

 

وی همچنین گفت: تامین امنیت در منطقه به جز این سه سیاست با مبارزه جدی با هر نوع تروریست ، تبادل نظر و انسجام با کشورها و توانمند سازی فرهنگی-اجتماعی منطقه به منظور خشکاندن ریشه های تروریسم در منطقه امکان پذیر خواهد بود.

 

شمخانی در ادامه سخنرانی خود در این برنامه با بیان این که آمریکا در حال‌ حاضر با دو نوع خروج اختیاری و الزامی روبه‌رو است، گفت: این خروج اختیاری ناشی از عدم پذیرش خواسته‌هایش از سوی متحدانش است و خروج اجباری‌اش، خروج از سوریه، افغانستان ، عراق و فرود در تاریکی مطلق با اعلام خبر قبلی است.

 

وی با اشاره به این که در منطقه خاورمیانه روندی علیه بی ثبات سازان شروع شده و این روند دارای قدرت، اختیار و سازمان است و متشکل از ملت‌های منطقه است، گفت: این روند خروج اجباری آمریکا از منطقه را به این کشور دیکته می‌کند.

 

آمریکا نتوانسته هیچ کدام از مولفه‌های امنیتی خود را در افغانستان تامین کند

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور با اشاره به حضور 17 ساله آمریکا در افغانستان، اظهار کرد: آمریکایی‌ها علی‌رغم این که سال‌ها است در این کشور حضور داشته‌اند، اما نتوانسته اند هیچ کدام از مولفه‌های امنیتی خود را در این کشور تامین کنند، چنان که در حال‌ حاضر شاهد افزایش کشت مواد مخدر، کشته شدن انسان‌های بی‌گناه، افزایش ناامنی در منطقه و حضور داعش در این کشور هستیم. بنابراین آمریکایی‌ها چاره‌ای ندارند که از افغانستان خارج شوند.

 

وی همچنین به مشکلات پیش روی آمریکایی‌ها در بحث سوریه و حضورشان در شرق فرات اشاره کرد و گفت: آنها در شرق فرات با یک تناقض جدی روبرو هستند. آنها در سوریه نقشی در براندازی تروریسم نداشته اند. در حال‌ حاضر در شرق فرات در راهبرد خود با شکست مواجه شده‌اند و در یک بن بست قرار دارند، چرا که اکنون با این سوال مواجه هستند که در این منطقه با تناقض کرد، عرب و ترک چه کنند. از یک سو ترکیه متحد آنها است. از سوی دیگر این سوال مطرح است که با کردهای آن منطقه چه کار کنند؟ و از طرف دیگر بحث عرب‌ها نیز مطرح است. آنها با توجه به راهبرد بن بست به این نتیجه‌ رسیده اند که چاره‌ای جز خروج ندارند. آنها قادر نیستند که این روند بی ثبات سازی را ادامه‌ دهند. بنابراین مجبور هستند که خاک سوریه را ترک کنند.

 

این مقام عالی رتبه کشور همچنین با اشاره به وضعیت آمریکایی‌ها در عراق و شکست داعش در این کشور همسایه، اضافه کرد: اکنون یک دولت یک‌پارچه بر عراق حاکم شده است. امروز ارتش عراق و حشدالشعبی از حاکمیت عراق دفاع می‌کنند و هماهنگی بین اقشار مختلف عراق به وجود آمده است.

 

شمخانی با اشاره به عملکرد اشتباه آمریکایی‌ها در عراق از زمانی که به این کشور حمله کرده‌اند، گفت: آنها مردم عراق را تحقیر کردند، جنگ شیعه و سنی راه انداختند، داعش را راه‌اندازی کردند و ما می بینیم که با توجه به سابقه ذهنی مردم عراق، افغانستان و سوریه از آمریکا دیگر آنها جایی برای ماندن در این کشورها ندارند.

 

آمریکایی‌ها دست از ایران هراسی و حمایت‌های‌شان از عربستان در جنایت علیه مردم یمن نمی‌کشند

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر این که آمریکایی‌ها دست از ایران هراسی و حمایت های‌شان از عربستان در جنایت علیه مردم یمن نمی کشند، در این باره گفت: در حال‌ حاضر آمریکا و بی ثبات سازان در منطقه باید واقعیت‌های تلخ در سوریه، یمن، عراق و افغانستان را بپذیرند و متوجه این باشند که چاره‌ای جز خروج از این مناطق ندارند.

 

وی افزود: در طول 40 سال گذشته ایران به کمک ملت‌های منطقه رفته و با بی ثبات سازان در منطقه مبارزه کرده است و یک مدل افتخار برای ایران است و ما باید این افتخار را برای مردم تشریح کنیم که چه کار بزرگی انجام شده است. باید آن را جشن بگیریم. ملت ایران رسالت تاریخی که بر عهده داشته است را به درستی ایفا کرده است.

 

شمخانی خاطر نشان کرد: آنها در حال‌ حاضر با توجه به این که نمی‌توانند با این شادکامی در منطقه روبرو شوند و برخورد فیزیکی و اقدام سخت علیه ایران نیز نمی‌توانند انجام دهند، اقدام به استعاره سازی کرده‌اند و از دیگر سو تحریم‌ها را علیه ایران جاری و ساری کردند، ولی ای کاش در این زمینه نیز راهبرد درستی داشتند و تعقل می‌کردند.

 

این مقام عالی رتبه در دولت دوازدهم با بیان این که این چهارمین موج تحریمی است که ما از سوی آمریکایی‌ها با آن روبرو می شویم، گفت: آنها سخت‌ترین تحریم‌ها را در زمان دموکرات‌ها اعمال کردند، ولی چرا در آخر اوباما با ایران مذاکره کرد، در حالی که میل باطنی‌شان بر این بود که تمام پیچ و مهره‌های توانایی غنی سازی ایران را باز کنند، چرا نتوانستند؟ چه کسی پیشنهاد مذاکره داد؟ آنها به خاطر این که تحریم‌ها موثر نبود، این پیشنهاد را دادند. درست است بر اثر تحریم‌ها ملت ایران تحت فشار قرار گرفت، ولی توانایی هسته ای ما نیز ارتقا پیدا کرد. آنها چون دیدند تحریم‌ها تاثیری ندارد، به گزینه حمله فکر کردند، ولی از سوی دیگر نیز با توجه به سابقه تاریخی ملت ایران متوجه شدند که از این طریق نیز به نتیجه‌ نمی رسند، چرا که ایرانی ها ثابت کرده بودند تا صدام را دفن نکنند، دل نمی کنند و اگر اقدامی هر چند کوچک علیه ایران صورت بگیرد به جنگی گسترده تبدیل خواهد شد. بنابراین با توجه به این که متوجه شدند گزینه جنگ فایده‌ای ندارد به مذاکره روی آوردند.

 

اهل مذاکره با افراد بی منطق نیستیم

 

وی با بیان این که البته ما اهل مذاکره با افراد بی منطق نیستیم به سابقه بد عهدی آمریکایی‌ها در نوع رفتار با ایران از جمله در بحث تعامل در رابطه با افغانستان و موضوع برجام اشاره کرد و یادآور شد: خروج آنها از برجام بر قطر بی عهدی آنها افزود.

 

شمخانی با بیان این که در آن دوران آنها مجبور شدند حق غنی سازی ایران را به دلیل تولید قدرت در توانایی فنی هسته‌ای و همچنین مقاومت ایران به رسمیت بشناسند و آنها قبل از مذاکرات متعهد به این موضوع شدند، خاطر نشان کرد: کاری که ترامپ کرد این بود که به تعهد دولت آمریکا خدشه وارد کرد. از بر جام عبور کرد و قطعنامه 2231 را مورد خدشه قرار داد. اکنون نیز پیام می‌دهد. ترامپ به دروغ می‌گوید که ایران پیام می‌دهد. در افغانستان که بودم دو نفر نماینده به من مراجعه کردند و گفتند آمریکا آماده مذاکره است ، ولی این سوال مطرح است که چه کسی در آمریکا به آن چیزی که شما امضا می کنید متعهد است؟

 

حتما از این گردنه عبور می‌کنیم

 

وی با اشاره به سیاست تحریم آمریکا علیه ایران، اضافه کرد: کسی نفی نمی‌کند که این تحریم‌ها به ملت ایران فشار می آورد، ولی مردم ایران تسلیم نمی‌شوند. ما حتما از این گردنه عبور می‌کنیم. کسانی نیز که متعهد به همکاری با ایران در برجام بودند باید جوابگو باشند. دیگر زمان تمام شده است.

 

شمخانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این مساله که آمریکایی‌ها راهبرد امنیتی خود را از بولتن‌های منافقین تهیه می‌کنند و این موضوع مفتضحی است، گفت: آنها حتی از واژه‌های استفاده شده در این بولتن‌ها در تعیین راهبرد خود استفاده می‌کنند و درواقع این بولتن‌های که برای جلوگیری از ریزش نیروهای منافقین در داخل این گروه تهیه می‌شود تبدیل به ملاکی جهت تنظیم راهبرد امنیتی آمریکا شده است. از طرف دیگر می‌بینیم که نتانیاهو در داخل سرزمین های اشغالی با مشکلات عدیده‌ای روبرو است و پرونده‌هایی برای وی ایجاد شده است، ولی او برای رهایی از این موضوعات، مساله هسته‌ای ایران را به صورت بهتان آمیزی به مبنای تحلیل آمریکایی‌ها تبدیل می‌کند.

 

مردم ایران از ترامپ متنفرند

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به تلاش آمریکایی ها جهت ایجاد بی ثباتی در ایران، اظهار کرد: بعد از دی ماه آنها فراخوان‌های تجمع زیادی را منتشر کردند و به صنف‌های مختلف رجوع کردند و مردم نیز به هر میزان که فهمیدند آمریکایی ها در این مسائل دخیل هستند، شتاب خودشان در ارتباط با اعتراضات را کاهش دادند. البته مردم حق دارند که اعتراض کنند، اما آن چه که مانع شد که این اعتراضات به شورش تبدیل شود، این بود که مردم فهمیدند این مسائل به ابزار دست ترامپ تبدیل شده است و مردم ایران نیز نگاه خوبی به ترامپ ندارند و از آن متنفر هستند. ملت ایران در سال 2018 در سایه سیاست های راهبردی ثبات ساز، در چهار گوشه منطقه پر از تنش خود ثبات، اتکا به نفس و زنجیره مقاومت شکل داد. چنان که شامات، بحر احمر و مدیترانه محل مانور ملت‌های آزاد این منطقه شد و بی ثبات سازان در منطقه مجبور به خروج اجباری از این منطقه شدند. در سال 2019 نیز این وضعیت تثبت می‌شود.

 

شمخانی در همین چارچوب خاطر نشان کرد: انتهای سال 2019 در همین زمان کلید خروج اجباری آمریکا از منطقه روند دیگری پیدا می‌کند و آن آغاز خروج آمریکا در منطقه است. البته خروج آنها از افغانستان 17 سال طول کشید و مسیر دوم نیز زمان بر است. آمریکا و بی ثبات سازان در منطقه چاره‌ای ندارند که از این منطقه خارج شوند و ما سربازان این راهبرد خواهیم بود.

 

فرصت اروپادر ارائه SPV به پایان رسیده است

 

دبیر شواری عالی امنیت ملی در پایان سخنرانی خود در همایش “بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا” در پاسخ به سوال یکی از شرکت کنندگان در این جلسه مبنی بر این که شما گفتید فرصت اروپا به اتمام رسیده است آیا منظورتان در مورد SPV است، گفت: من منظورم در مورد تعهداتی که آنها نسبت به برجام داشته‌اند، است و SPV نیز یکی از آنها است.

 

راهبرد مذاکراتی‌مان به مذاکره با داعش منجر نخواهد شد

 

علی شمخانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که شما در سخنان خود در ارتباط با مذاکره ایران با طالبان صحبت کردید، آیا راهبرد مذاکره با طالبان ممکن است به راهبرد مذاکره با دیگر گروه‌ها با مشخصات این چنینی منجر شود؟ اظهار کرد: اگر منظورتان داعش است حتما منجر به مذاکره با داعش و امثال آن نخواهد شد.

 

طالبان آمادگی دارد سلاحش را کنار بگذارد

 

وی همچنین در ادامه سخنان خود و در پاسخ به این سوال با اشاره به روند تحقق صلح در سوریه و گفت‌وگوهای دولت سوریه با گروه‌های مخالف غیر وابسته، اظهار کرد: دولت سوریه حتی با برخی از گروه های مخالف مسلحش نیز مذاکراتی را انجام داده است و ما آنها را در این زمینه تشویق می‌کنیم. البته باید توجه داشته باشیم که در این زمینه با دو گروه مسلح روبرو هستیم و منظور گروه های مسلحی است که آمادگی دارند سلاح خود را کنار بگذارند. طالبان این آمادگی را دارد.

 

شمخانی در ادامه‌ سخنان خود، به ارائه توضیحاتی در مورد مذاکرات دولت سوریه با معارضان سوری که در جهت تقویت دولت مرکزی حرکت می‌کند و همچنین روند آستانه پرداخت و گفت: در جریان مذاکرات هم در مورد سوریه و هم در مورد افغانستان ، دولت سوریه و افغانستان محور هستند.

 

دبیر شورای امنیت ملی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تهدید نظامی علیه ایران در سال 2019 با اشاره به قدرت نظامی ایران و بازدارندگی که نیروهای مسلح ایران از آن برخوردار هستند، خاطر نشان کرد: با توجه به این موضوع و تجربیات پیشینی که دشمنان در این زمینه به دست آورده اند کسی نمی‌تواند گزینه جنگ و یا گزینه نظامی را علیه ایران داشته باشد و این بر اساس ادراکات واقعی است. آنها این را می دانند که اقدام نظامی ولو کوچک علیه ایران ، کوچک نخواهد بود. قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح ما پاسخگوی تهدیدات است.

 

ایران نیرویی در سطح منطقه ندارد که بخواهد آن را خارج کند

 

به گزارش ایسنا، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی همچنین در حاشیه همایش بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا که در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، در پاسخ به پرسشی درباره اعلام خروج آمریکا از سوریه با تاکید بر اینکه فهرستی از خروج آمریکایی‌ها از پیمان‌های مختلف بین‌المللی وجود دارد که هیچ کدام محقق نشده‌است، گفت: ایران نیرویی در سطح منطقه ندارد که بخواهد آن را خارج کند؛ نیروهای ما مستشاران نظامی بودند و تنها بحث مشاوره را انجام می‌دادند و ملت‌های منطقه در عراق، سوریه، افغانستان و یمن خود از کشورهایشان دفاع می‌کردند و ما هیچ نیرویی در منطقه نداریم.

 

ایران راهبرد عدم تسلیم در برابر آمریکا را اتخاذ کرده است

 

وی با بیان اینکه آمریکا با خصوصیات فعلی نمی‌تواند طرف مذاکره هیچ کشوری قرار بگیرد، اظهار کرد: ایران راهبرد عدم تسلیم در برابر آمریکا و مایوس سازی او را اتخاذ کرده است.

 

شمخانی با تاکید بر اینکه ایران هیچ سیگنال و پیامی برای مذاکره با آمریکا نداده است، گفت: آمریکایی‌ها ثابت کرده‌اند که قابل اعتماد نیستند و تاریخ مذاکرات نیز این موضوع را تائید می‌کند. امروز این آمریکایی‌ها هستند که پیام می‌دهند و برای مذاکره اعلام آمادگی می‌کنند، نه جمهوری اسلامی ایران.

 

در سفرم به افغانستان، آمریکا برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرد

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره ارائه پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با ایران در جریان سفر اخیر خود به افغانستان اظهار کرد: آنها توسط نمایندگانی به ما اعلام کردند که آماده مذاکره با ایران هستند.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات ایران با طالبان و دولت افغانستان خاطر نشان کرد: به دنبال کمک به دولت افغانستان برای تحقق ثبات در این کشور هستیم. طالبان نیز به دنبال این هستند که بتوانند با دولت افغانستان به مصالحه برسند. در این راستا جمهوری اسلامی به دلیل نیات صلح طلبی و عدم سلطه‌گری می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند تا به یک فرمول برای صلح و ثبات برسند.

 

شمخانی در پایان در پاسخ به پرسش دیگری درباره ائتلاف ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه و وضعیت شرق فرات، با تاکید بر اینکه این ائتلاف روند مذاکرات آستانه را دنبال می‌کند، اظهار کرد: بعد از سرکوب تروریست‌ها، کاری مشترک میان طرفین درحال اجراست تا بتوانند در روند تکمیل قانون اساسی و واگذاری قدرت و حق انتخاب به مردم همکاری داشته باشند؛ این همکاری به دلیل پیروزی‌های اخیر فراهم شده است. در شرق فرات موضوع پیچیده تر است و نیاز به مذاکرات بیشتری میان طرفین احساس می‌شد.

 

وی در پایان درباره اهمیت برگزاری «همایش بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا» در تهران، تصریح کرد: حضور گسترده نمایندگان کشورهای مختلف در این همایش نشان دهنده عدم انزوا پذیری ایران و بهترین نمونه برای نشان دادن ناکارآمد بودن راهبرد آمریکا در انزوای ایران است.

 

انتهای پیام

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *