حزب همبستگی اسلامی ایران

رئیس سیا درباره قتل خاشقجی به کنگره گزارش می‌دهد

به گزارش همبستگی، این روزنامه به نقل از منابع آگاه به موضوع نوشت، جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا صبح امروز سه‌شنبه به وقت نیویورک رهبران مجلس سنای آمریکا را در جریان داده‌های موجود در دست سیا درباره قتل جمال خاشقجی،‌ روزنامه‌نگار منتقد سعودی قرار خواهد داد.

 

روزنامه گاردین پیشتر نوشته بود، کاخ سفید هاسپل یا هر مسؤول دیگر سیا را از ارائه گزارش درباره قتل خاشقجی به مجلس سنا بازداشته است.

 

اما این عقب‌نشینی بعد از آن است که گروهی از قانونگذاران اخیرا انتقادات تندی از هاسپل به دلیل حضور نیافتن در جلسه پشت درهای بسته سنا همزمان با مشارکت مایک‌ پامپئو و جیمز ماتیس، وزیران خارجه و دفاع آمریکا جهت ارائه گزارش به سنا درباره سیاست‌های آمریکا در قبال عربستان وارد کردند.

 

به نظر می‌رسد کاخ سفید و سیا درباره لزوم شنیدن اظهارات هاسپل مورد فشارهای کنگره قرار گرفته‌اند. این در سایه اعتقاد و ارزیابی‌های سازمان سیا درباره مسؤولیت محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی در روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول بوده است.

 

قانونگذاران آمریکایی تهدید کردند، اگر هاسپل در کنگره درباره قتل خاشقجی شهادت ندهد تدابیری اتخاذ می‌کنند، از بین تدابیری که لحاظ می‌کنند عدم رای دادن به بودجه آمریکاست. لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه آمریکا نیز همین تهدید را مطرح کرد.

 

لیندسی گراهام پیش از جلسه امروز سنا خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است، دیگر نباید بیش از این از هم‌پیمان سعودی‌ات بخواهی عرف‌های متمدنانه را نقض کند.

 

وی افزود: شکست در توبیخ محمد بن سلمان چراغ سبزی به سرکشان است که مخالفانشان را بکشند.

 

خبرنگار الجزیره نیز در این باره گفت، پیش‌بینی‌ می‌شود جلسه امروز سنا به طور گسترده ماهیت واکنش کنگره به جنایت قتل خاشقجی و ماهیت تحریم‌هایی که قانونگذاران علیه سعودی‌ها در نظر می‌گیرند را مشخص کند.

 

شنبه پیش وال استریت ژورنال با استناد به منابع مطلع نوشت، شاهزاده محمد بن سلمان ساعاتی قبل و بعد از قتل خاشقجی به دست تیم امنیتی سعودی دست‌کم ۱۱ پیام به سعود القحطانی، مشاور نزدیک خود که ناظر بر روند ترور خاشقجی بوده، ارسال کرده است.

 

این در حالی است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره این گزارش‌ها می‌گوید، عناصر سازمان سیا هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند و هنوز زود است بن سلمان را به چیزی متهم کند. وی این را هم می‌گوید که نمی‌داند بن سلمان در رد مسؤول بودنش در این قتل به او دروغ گفته است یا نه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *