حزب همبستگی اسلامی ایران

کشته شدن یک نفر دیگر در اعتراضات جلیقه زردها/ادامه آشوب تا کریسمس

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه ها از کشته شدن دست کم یک نفر در اعتراضات امروز فرانسه گزارش داده اند.

 

این در حالی است که «کریستوف کاتانر» وزیر کشور فرانسه در گفتگو با شبکه تلویزیونی بی ام اف، با بیان این مطلب افزود: هیچ تابویی در این رابطه وجود نداشته و وزارت کشور هیچ محدودیتی برای اعلام وضعیت اضطراری ندارد. ما آمادگی اعلام وضعیت اضطراری را داریم.

 

اما امروز یکشنبه و به فاصله ۲۴ ساعت از رخداد حوادث خشونت‌بار در خیابان شانزه‌لیزه پاریس و درگیری‌ها میان معترضان و پلیس، جو سیاسی در فرانسه ملتهب گزارش می‌شود.

 

ماکرون در محل حادثه

 

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور، که از سفر آرژانتین بازگشته است صبح امروز یکشنبه در جلسه مشترک با نخست‌وزیر و وزیر کشور حضور یافت و سپس به میدان «شارل‌دوگل» رفت تا از محل حادثه بازدید کند.

 

آمد و شد در خیابان شانزه‌لیزه از سر گرفته شده است اما میدان «شارل‌دوگل » هنوز بسته است. روز گذشته پس از آن‌که نیروهای امنیتی از ورود تظاهرکنندگان به شانزه لیزه ممانعت کردند، تظاهرات به خیابان‌های اطراف کشیده شد.

 

در جریان درگیری‌ها چندین خودرو به آتش کشیده شد و به بخش قابل توجهی از اموال عمومی آسیب وارد آمد. بنا بر اعلام مقامات پلیس، شمار بازداشت‌شدگان در پایتخت به ۴۱۲ رسیده است. ۱۳۳ نفر نیز، شامل ۲۳ مامور پلیس، در جریان حوادث دیروز زخمی‌ شده‌اند.

 

این آمار رشد قابل توجهی را نسبت به آمار حوادث شنبه گذشته نشان می‌دهد که طی آن ۱۰۳ بازداشت و ۲۴ تن، شامل ۵ مامور پلیس، زخمی شدند.

 

در همین رابطه بنجامین گریوو، سخنگوی دولت، صبح یکشنبه در مصاحبه ای از برگزاری جلسه با حضور رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: «باید به اقداماتی که می‌توانیم انجام دهیم فکر کنیم. کریستوف کاستنر (وزیر کشور) به برقراری وضعیت اضطراری اشاره کرد. جلسه مشترکی با حضور رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر کشور برگزار می‌شود تا نخست برآوردی از حوادث دیروز داشته باشیم و بعد ببینیم چه می‌توان کرد. به این خاطر که نمی‌توان شاهد بود هر آخر هفته به قراری برای خشونت‌ورزی تبدیل شود.»

 

از سوی دیگر سندیکای «اتحاد» پلیس فرانسه نیز خواهان برقراری وضعیت اضطراری شده است

 

رئیس سازمان بناهای تاریخی فرانسه روز گذشته تصاویری از درون بنای طاق نصرت پاریس منتشر کرد که تخریب گسترده و آسیب به مجسمه‌ها، ماکت‌ها و تابلوهای درون این مجموعه را نشان می‌داد.

 

تاثیر منفی بر وضعیت گردشگری

 

مارسل بنه‌زه، رئیس سندیکای هتلداران و رستوران داران فرانسه، با «فاجعه‌بار» خواندن وضعیت پدیدآمده گفت: «۵۰ درصد گردشگران سفر خود را لغو کرده‌اند یا قبل از پایان زمان سفرشان به لندن، آلمان یا اسپانیا رفته‌اند.»

 

در همین رابطه وزیر کشور و مسئول سازمان امنیت داخلی روز سه‌شنبه ۴ دسامبر برای ادای توضیحات درمجلس سنا حاضر خواهند شد.

 

ادامه اعتراضات تا کریسمس

 

از سوی دیگر معترضین اعلام کرده اند که اعتراضات خود را دست کم تا کریسمس ادامه خواهند داد. معترضان می‌گویند این تظاهرات، آغاز یک انقلاب است که می‌تواند یادآور اعتصاب های سراسری و اشغال دانشگاه‌ها و کارخانه‌ها در ۱۹۶۸ باشد؛ رخدادی که کشور را در آستانه یک جنگ داخلی قرار داد.

 

مقام های فرانسه می گویند، ۷۵ هزار نفر در تظاهرات روز شنبه در سراسر کشور حضور داشتند که شامل ۵۵۰۰ تن در پاریس می شد.

 

اعتراضات اخیر فرانسه از ابتدا در شکایت از افزایش قیمت سوخت و هزینه‌های زندگی آغاز شد و در حال حاضر مردم به سیاست‌های دولت ماکرون معترضند. اعتراضات روز گذشته و در سومین شنبه در پاریس در خیابان شانزلیزه آغاز و تا غروب تبدیل به یکی از شدیدترین و بدترین ناآرامی‌های فرانسه طی دو دهه گذشته شد.

 

این وضعیت سبب شده تا ماکرون و دولت وی در بدترین چالش داخلی چند دهه اخیر گرفتار شوند. پیچیده شدن اوضاع داخلی در حالی که ماکرون رویای حضور پررنگ تر در عرصه بین الملل را دارد روزگار سختی را برای الیزه بوجود آورده و باید دید آیا رئیس جمهور جوان می تواند گلیم خود را از دل آشوب های پاریس بیرون بکشد یا خیر.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *