حزب همبستگی اسلامی ایران

نوبخت: حقوق کارکنان دولت سال آینده 20 درصد افزایش می یابد

به گزارش ایرنا، «محمدباقر نوبخت» روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: یکی از ویژگی بودجه سال آینده این است که با وجود قرار داشتن در شرایط تحریم، به معیشت مردم به ویژه کارکنان دولت از طریق دستمزد توجه ویژه شده است.

وی درباره روند رسیدگی به پیش نویس لایحه بودجه در دولت اظهار داشت: در جلسه روز گذشته هیات دولت کار رسیدگی به 24 تبصره پیشنهادی سازمان برنامه و بودجه برای این لایحه به تصویب رسید.

وی افزود: لایحه بودجه فقط محدود به احکام نیست بلکه ارقام آن هم مهم است که این ارقام در قالب جداول تفصیلی به دولت ارائه شد و در جلسه نهایی دولت که یکشنبه آینده (11 آذر) برگزار می شود، ارقام و جداول تصویب نهایی می شود و می توانیم بگوییم لایحه برای تقدیم به مجلس آماده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: سال 1398، سال ویژه ای است که باید در شرایطی که به گفته آمریکایی های بی رحمانه ترین تحریم ها علیه ایران وضع شده است، کشور را اداره کنیم.

وی با اعلام اینکه تحریم بر منابع، مصارف و اهداف بودجه سایه می افکند، اظهار داشت: هنر ما این است که از تجربه های گذشته و امکاناتی که تجهیز کردیم، بتوانیم در خصوص منابع، مصارف و اهداف شرایط تحریم را دور بزنیم.

وی افزود: تیم بزرگی در آمریکا مستقر است که راه های گذشته را مطالعه کرده و می خواهد بداند ایران ممکن است چه راه های جدیدی برای دور زدن تحریم ها به کار بگیرد و از این رو نمی توان جزئیات بیشتری از برنامه های دولت برای عبور از تحریم ها ارایه کرد.

نوبخت با بیان اینکه بودجه سال آینده شفاف است، گفت: صندوق بین المللی پولی در آخرین گزارش شفافیت بودجه ایران را تحسین برانگیز اعلام کرد.

وی افزود: تلاش کردیم منابع بودجه را به دقت انتخاب کنیم و اینگونه نباشد که بی جهت منابع واهی معرفی کرده و برای آن هزینه بتراشیم و بعد در تحقق آن با مشکل روبرو شویم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: برای بودجه امسال، دولت سال گذشته 320 هزار میلیارد تومان منابع پیش بینی کرد که همین رقم تحصیل شد. امسال این عدد با توجه به اینکه باید در جلسه نهایی دولت تصویب شود، دوشنبه هفته آینده اعلام می شود.

 

** اختصاص 70 هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی در بودجه 98

نوبخت با اعلام اینکه در بخش هزینه های عمرانی بودجه سال آینده به رشد تولید، اشتغال و کاهش فقر مطلق توجه شده است، توضیح داد: برای اینکه به رشد اقتصادی دست یابیم، 70 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های عمرانی اختصاص داده ایم.

به گفته وی، البته طرح های عمرانی در بودجه سال آینده به شکلی اولویت بندی شده اند که بتوان بسیاری از طرح ها را در سال 98 به بهره برداری رساند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: اختصاص اعتبار به طرح هایی که در سفر رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری به تصویب رسیده اند، در اولویت قرار دارد تا اشتغال را در این سطح، پایدار کنیم.

وی گفت: اقدام دیگری در بودجه 1398 به منابع دولت برای طرح های دولتی باز می گردد که می توانیم از منابع بانکی و صندوق برای واحدهای تولیدی در بخش خصوصی استفاده کنیم.

«قرار است منابعی نیز به صورت بلاعوض و بخشی به صورت وام های ارزان قیمت در قالب وجوه اداره شده در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد تا در شرایطی که آنها دچار افزایش هزینه ناشی از قیمت ارز و هزینه های تولید شده اند، از کمک دولت برخوردار شوند.»

نوبخت گفت: این دو روش تنها منحصر به طرح های عمرانی و واحدهای تولیدی خاص حوزه صنعت نیست بلکه بخش کشاورزی و خدمات را نیز شامل می شود.

معاون رییس جمهوری بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه تلاش می کند، نقش نظارتی، برنامه ریزی و پشتیبانی مالی را برای طرح ها انجام دهد هرچند باید گفت منابع بودجه محدود بوده و طبیعی است که هر دستگاه تلاش می کند بیشترین منابع را بگیرد.

وی توضیح داد: برای نمونه در حوزه گندم اگر فقط بحث تامین مالی گندمکاران بود، باید شورای اقتصاد به جای اینکه قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم را 1470 تومان تعیین کند، باید 2 تا سه در نظر می گرفت اما بحث ما تنها کشاورزی و گندم نیست باید در عین حال باید به بازنشستگان، فرهنگیان و دانشگاهیان نیز توجه کنیم.

نوبخت یادآور شد: امسال برای اینکه مطالبه گندمکاران را زودتر بپردازیم، سه هزار میلیارد تومان با سود 20 درصد از بانک ها پول دریافت کردیم، حال یک تشکل کشاورزی تحریک می کند که این مقدار (نرخ خرید تضمینی 1470 تومانی گندم) کم است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با قدردانی از تلاش تشکل های صنفی، آنها را از تحریک برحذر داشت و گفت: از مردم می خواهیم که شرایط حساس کشور را بدانند.

وی درباره برنامه دولت برای کاهش فقر مطلق نیز اظهار داشت: در چند سال اخیر مستمری افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی را سه تا پنج برابر افزایش دادیم و این اقدام را در بودجه سال آینده نیز ادامه می دهیم.

نوبخت تاکید کرد: افرادی که مستحق دریافت یارانه نقدی هستند سال آینده نیز دریافت می کنند و علاوه بر آن به این بخش بسته های حمایتی نیز می پردازیم. البته این بسته ها در چارچوب بودجه نیست بلکه قالب سیاست های جبرانی ادامه دارد.

وی تصریح کرد: همه تلاش می کنیم که به نحو شایسته نسبت به این شرایط تحریمی عبور کنیم تا کمترین فشار به مردم بیاید.

 

** همه باید به ظریف کمک کنیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره استیضاح «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه گفت: «مطالبی که آقای ظریف گفتند براساس واقعیت است.»

وی افزود: در شرایط حاضر که دکتر ظریف از حقوق ملت ایران در عرصه بین المللی دفاع می کند، همه باید به وی کمک کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *