حزب همبستگی اسلامی ایران

استعفای وزیر جنگ رژیم صهیونیستی سرانجام تایید شد

درحالی که در ابتدا خبرهای ضد و نقیضی از استعفای آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی منتشر شد، سرانجام این خبر تایید شد و دلیل آن هم مخالفت لیبرمن با آتش‌بس با طرف فلسطینی در غزه عنوان شده است.

 به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز که یکی از اولین رسانه‌هایی بود که خبر استعفای لیبرمن را اعلام کرد، بعدا با اصلاح خبر خود، تاکید کرد که او هنوز استعفا نداده است. این در حالی است که اسکای نیوز سرانجام با تایید خبر استعفای لیبرمن، گزارش کرد این امر احتمالا موجب برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد شد.

 وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با اعلام استعفایش خواستار برگزاری انتخابات در اولین فرصت ممکن شد و ابراز امیدواری کرد تا یکشنبه آتی تاریخی برای انتخابات معین شود. لیبرمن تاکید کرد تمام اعضای حزبش از ائتلاف خارج خواهند شد. با این حال روزنامه هاآرتص به نقل از یک منبع ارشد در حزب لیکود که حزب نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است، گزارش داد انتخابات لزوما گام بعدی نیست و نتانیاهو موقتا پست لیبرمن را به دست می‌گیرد.

 خروج حزب “اسرائیل بیت‌نو” بدین معناست که نتانیاهو همچنان اکثریت ضعیفی در کنست را با ۶۱ مقابل ۵۹ کرسی برای حفظ ائتلاف در دست خواهد داشت. دیگر شریک ائتلافی مهم در دولت نتانیاهو حزب “خانه‌ یهودی” به ریاست نفتالی بنت، وزیر آموزش رژیم صهیونیستی است که تاکید دارد چنانچه پست وزارت جنگ به بنت نرسد، این حزب هم از ائتلاف خارج خواهد شد.

 پیشتر شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی صبح امروز (چهارشنبه) در گزارشی اعلام کرده بود که لیبرمن درخواست استعفای خود را به نتانیاهو ارائه داده است. لیبرمن در بیان دلیل استعفای خود، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به تسلیم شدن در برابر حماس متهم کرده و گفته که نمی‌تواند سرازیر شدن میلیون دلار به غزه (۱۵ میلیون دلاری که قطر برای پرداخت حقوق کارکنان در غزه پرداخت کرده) را تحمل کند. وی هم‌چنین پاسخ اسرائیل به ۵۰۰ موشکی که از غزه شلیک شد را ناکافی خواند و آن را از دلایل استعفایش دانست.

 طبق گزارش این شبکه تلویزیونی، لیبرمن با برگزاری نشست ویژه حزبش “اسرائیل بیت‌نو” خبر استعفایش را تایید و اظهار کرد اعضای حزبش دولت را ترک خواهند کرد.

 موج انتقادات شدیدی در دو روز گذشته در داخل اسرائیل و پس شکست در غزه علیه لیبرمن به راه افتاده است. توافق آتش‌بس با حماس به وجهه او نزد جریان‌های تندرو اسرائیل به شدت آسیب زده است. رسانه‌های اسرائیلی به نقل از نزدیکان نتانیاهو اعلام کردند، با استعفای لیبرمن، نخست‌وزیر کنست را منحل کرده و درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد داد.

 روز گذشته و پیش از آتش‌بس در غزه، جنبش حماس اعلام کرده بود که اگر نتانیاهو خواهان توقف حملات است، لیبرمن را برکنار کند. کابینه رژیم صهیونیستی عصر سه‌شنبه پایان درگیری با حماس را تایید کرد، این در حالی بود که تعدادی از اعضای این کابینه از جمله لیبرمن با این توافق مخالف بودند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *