خبری

تخریب دولت در شرایط جنگ اقتصادی ناپسند است

معاون اول رئیس جمهوری گفت: تخریب و اتخاذ رویکردهای خصمانه علیه دولت در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم ها ناپسند است.

 

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز شنبه در آیین بهره برداری کشتارگاه صنعتی طیور در شهرک صنعتی اِیوانَکِی شهرستان گرمسار افزود: دولت همواره از نقدهای منصفانه حمایت کرده و منتقدان دلسوز در کنار دستگاه های اجرایی هستند.

وی خاطرنشان کرد: دولت از نقدهایی که باعث پیشرفت کشور شود استفاده خواهد کرد.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: ظرفیت های قابل توجه اقتصادی در کشور وجود دارد و با وجود مشکلات اقتصادی امروز شاهد هستیم طرح های مختلف عمرانی و صنعتی در گوشه کنار این کشور با اعتبارهای میلیارد دلاری در حال ساخت است.

جهانگیری اضافه کرد: نشاط کاری برای ساخت ایران با وجود مشکلات وجود دارد و با همراهی می توان از مشکلات اقتصادی عبور کرد.

وی ادامه داد: دولت از انتقال آب از سد نمرود و پساب استان تهران به شهرستان گرمسار حمایت می کند و طرحی که بیش از 97 درصد پیشرفت فیزیکی دارد باید هرچه سریع تر به اتمام برسد.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: استان سمنان شایستگی قطب صنعتی شدن را دارد و با برنامه ریزی اصولی این مهم محقق می شود.

 

** حمایت از روستاها سیاست جدی دولت است

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه سخنانش گفت: حمایت از روستاها سیاست جدی دولت است و روستاها باید کانون اصلی تولید در کشور باقی بمانند‌.

جهانگیری اضافه کرد: امنیت غذایی در کشور به حیات در روستاها بستگی دارد و با توسعه بخش روستایی می توان برای تامین کالاهای اساسی در کشور اقدام کرد.

وی تصریح کرد: تامین زیرساخت ها مانند آب، برق و گاز برای رفع مشکلات زیرساختی بخش روستایی در کشور انجام شده و با رفع بخشی دیگری از چالش ها باید ظرفیت بخش روستایی شکوفا شود.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: منابع مورد نیاز برای تولید در روستاهای کشور تامین شده است و تسهیلات با نرخ کم به کشاورزان و روستاییان درحال پرداخت است.

جهانگیری افزود: بسیاری از افراد معتقدند نرخ پایین تسهیلات روستایی زمینه رانت را فراهم می‌کند اما این رانت برای خدمت به روستاها است.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه های اجرایی باید بر نحوه ارائه تسهیلات در بخش روستایی نظارت داشته باشند.

 

** بهره برداری از 100 طرح اشتغال روستایی سمنان با 1117 میلیارد ریال اعتبار

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه گفت: امروز 110 طرح روستایی و عشایری استان سمنان با یک هزار و 117 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید که از این تعداد 67 طرح با 570 میلیارد ریال در بخش کشاورزی بوده است.

جهانگیری ادامه داد: باید با برنامه ریزی اصولی از این ظرفیت های مهم برای توسعه کشور بهره برد و این طرح ها برای فعالیت مستمر نیازمند حمایت هستند.

وی اضافه کرد: 55 درصد از صنعت استان سمنان در منطقه گرمسار و ایوانکی قرار دارد که با برنامه ریزی اصولی باید از این واحدها حمایت شود.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه سال 98، سال حمایت از تولید و اشتغال خواهد بود گفت: تامین سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی مدنظر دولت برای سال آینده است.

جهانگیری تصریح کرد: برای واحدهای تولیدی واقعی کشور که مشکل سرمایه در گردش دارند، تدابیر ویژه ای برای سال آینده اتخاذ شده است.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: حمایت از طرح های روستایی، بافت فرسوده و حمل و نقل از جمله برنامه هایی است که دولت برای اشتغالزایی برای سال آینده در برنامه خود دارد.

وی تصریح کرد: دولت برای سال آینده به معیشت مردم توجه کاملی خواهد داشت و به 25 قلم کالا به عنوان کالای اساسی ارز تخصیص می گیرد.

به گزارش ایرنا، در سفر یک روزه جهانگیری به استان سمنان بزرگترین واحد فلزات غیردولتی کشور در شهرک صنعتی فجر 2 شهرستان آرادان و کشتارگاه صنعتی طیور در شهرک صنعتی اِیوانَکِی شهرستان گرمسار به بهره برداری رسید.

برای اجرای طرح کشتارگاه صنعتی طیور، 220 میلیارد ریال سرمایه ثابت و خرید ماشین آلات خارجی 50 میلیارد ریال و برای خرید ماشین آلات خارجی 10 میلیون و 200 هزار یورو هزینه شده است.

با افتتاح این طرح برای 70 نفر شغل ایجاد شده است. این واحد صنعتی در 20 هزار متر مربع زمین و هفت هزار متر مساحت کشتارگاهی ساخته شده است.

طرح واحد صنعتی تولید انواع فلزات در 100 هکتار مساحت در شهرک صنعتی فجر 2 شهرستان آرادان نیز امروز با اشتغالزایی برای 300 نفر با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح شد و در این واحد صنعتی ظرفیت تولید سالانه 66 هزار تن سرب و مس مهیا است.

میزان سرمایه گذاری در اجرای این طرح یک هزار و 300 میلیارد ریال است و مجوز اولیه با موضوع انتقال گروه صنعتی شهید عارفی به خارج از تهران در سال 1392 در کمیسیون زیربنایی هیات دولت تصویب و دوره اجرای آن 1393 تا 1400 تعیین شده بود.

اجرای این طرح در سال 93 پس از مالکیت زمین و رفع مشکلات زیرساختی آب، گاز و برق کلنگ زنی شد.

از اهداف اساسی اجرای این طرح توسعه زیرساخت های مهم اقتصادی کشور در بخش خودرو، صنعت دفاعی و افزایش توان رقابتی توسعه صادرات است.

گرمسار غربی ترین شهرستان استان سمنان و دارای وسعت پنج هزار و 182 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 70 هزار نفر است، این شهرستان از شمال به دماوند، از غرب به ورامین، از شرق به شهرستان آرادان و از جنوب به کویر مرکزی محدود می شود و در 110 کیلومتری غرب مرکز استان سمنان واقع است.

از مجموع 2 هزار و 10 واحد تولیدی فعال در استان سمنان 40 درصد در شهرستان های گرمسار و آرادان مستقر است.

شهرستان آرادان با دستکم 15 هزار نفر جمعیت در غرب استان سمنان قرار دارد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در چهارم شهریور 1395 به مناسبت گرامیداشت هفته دولت به منظور افتتاح چند طرح صنعتی به استان سمنان سفر کرده بود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *