حزب همبستگی اسلامی ایران

پیش‌نویس توافق صلح طالبان و آمریکا؛ خروج ۱۸ ماهه نیروهای خارجی از افغانستان

به گزارش ایسنا، در پی مذاکرات شش روزه اخیر در دوحه قطر پیش‌نویس توافقی به دست آمده است که بر اساس آن نیروهای خارجی ظرف ۱۸ ماه از افغانستان خارج می‌شوند.

 

منابع طالبان به رویترز گفتند، بعد از پایان دور چهارم مذاکرات صلح بین این گروه و زلمای خلیلزاد، نماینده آمریکا در قطر، پیش نویس توافقی به دست آمد که مربوط به پایان جنگ در افغانستان است.

 

این منابع گفتند خلیلزاد به منظور مطلع ساختن اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نسبت به توافقات انجام شده، دوحه را به مقصد کابل ترک می‌کند.

 

رویترز همچنین به نقل از منابع طالبان آورده است، پیش‌نویس توافق حاصل شده با واشنگتن شامل تضمین‌هایی درباره عدم استفاده القاعده و داعش از افغانستان به عنوان پایگاه تروریستی است و اینکه طالبان نمی‌گذارد از خاک افغانستان برای تهدید منافع آمریکا یا هر کشور دیگری در آینده استفاده شود.

 

این منابع افزودند، به زودی جدول زمانی برای آتش‌بس در افغانستان تدوین و تنظیم خواهد شد.

 

مقام‌های طالبان پیش از این اعلام کرده بودند چنانچه جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشخص شود، آنها آتش‌بس اعلام می‌کنند.

 

منبع طالبان افزوده است، خلیلزاد از طالبان خواسته بعد از تعیین جدول زمانی برای خروج و آتش بس در افغانستان، با دولت کابل پای میز مذاکره بنشینند.

 

در همین حال برخی منابع گفتند توافق به دست آمده فعلا در مراحل اولیه است و بعید نیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود توافق نهایی با طالبان را اعلام کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *