خبری

اشمید: ایران باید به ‌طور مؤثر از مزایای برجام بهره‌مند شود

به گزارش روز سه‌ شنبه ایرنا، هلگا اشمید در ابتدای سخنانش برگزاری این سمینار را نشان‌دهنده حمایت قوی اتحادیه اروپا از برجام توصیف کرد و گفت: تمام 28 کشور عضو اتحادیه اروپا به اجرای کامل برجام متعهد هستند.
وی گفت: ما از چالش‌ هایی که بازگشت تحریم‌ های آمریکا ایجاد کرده است آگاهیم و موضع ما در بسیاری از بیانیه‌ ها در بالاترین سطوح کاملاً روشن بوده است.
اشمید تصریح کرد که موضع اروپا فقط در حرف نیست و در این رابطه، به بیانیه اخیر طرف‌های اروپایی برجام در حمایت از این توافق و تلاش برای راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران اشاره کرد.
وی گفت: پیام ما روشن است: مادامی‌که ایران به تعهداتش در قالب برجام عمل کند، چنانچه سیزدهمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این مساله را تائید می‌کند، ما هم به اجرای کامل برجام متعهد می‌مانیم
این سیاستمدار اروپایی گفت: لغو تحریم‌ها بخش مهمی از برجام است اما توافق هسته‌ای ایران بیش از آنکه یک سند اقتصادی باشد بایستی جلوی رقابت تسلیحات هسته‌ای در منطقه را بگیرد. 'درواقع برجام قراردادی است که در امنیت خاورمیانه، اروپا و دنیا سهم دارد.'
دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اظهاراتش ضرورت همکاری‌های هسته‌ای ایران و اروپا در چارچوب ضمیمه 3 برجام را موردتوجه قرارداد و آن را بخش کلیدی این توافق خواند.
وی گفت: من قویاً معتقدم که هر اقدامی در راستای اجرای ضمیمه 3 برجام گامی مثبت است و از این فرصت استفاده می‌کنم و از تمام شرکا می‌خواهم که به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه دهند.
وی افزود: اینک گام بعدی برای ایران این است که به کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط بپیوندد و روند تصویب قوانین در این رابطه را در داخل به جریان بیندازد تا به‌طور کامل از ظرفیت‌های ضمیمه 3 برجام بهره‌مند شود.
اشمید عنوان کرد که اقدامات ایران در این رابطه، فضای همکاری برای شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در ایران را تسهیل می‌کند.
وی سخنان خود در این نشست را بابیان حمایت مجدد از برجام به پایان برد و افزود: این توافق منجر به ایجاد همکاری در زمینه‌هایی شده است که درگذشته امکان آن وجود نداشت.
سومین سمینار همکاری‌های هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا دیروز با حضور علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در بروکسل پایتخت بلژیک گشایش یافت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *